Gå til innhold
Hundesonen.no

Morløse kattunger i Angola


Raksha

Recommended Posts

Er det noe man kan gjøre for små kattunger som antakeligvis skulle hatt mamman sin noen uker enda? Det er snakk om to pittesmå kattunger som er funnet i hagen i boligkomplekset til mamma i Angola. Veterinærtjenester er det dårlig med der, samme er tilgangen på morsmelkerstating. Er det noe de kan gjøre for dem i det heletatt? Mammakatten er ikke sett, men det rusler rundt en annen hunkatt som hadde to kattunger, dog endel eldre. Den ene kattungen døde i en ulykke og den andre er forsvunnet. Kan det være samme mammaen? Selv om det er stor aldersforskjell på dem? Eventuelt er det en mulighet for at hun vil adoptere disse nykomlingene?

Hunkatten som lusker rundt er fryktelig sky, og er ikke mulig å fange eller håndtere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Geitemelk skal visst funke ganske bra som erstatning for morsmelk (i alle fall bedre enn vanlig ku-melk). ellers ville jeg ha prøvd litt most kylling/svinekjøtt (hvis ungene er store nok til å tygge...).

Vet ikke hvordan tilgangen er til noe av dette, da...

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk! Kjøtt kan dem få tak i, fløte har dem, jeg sa at jeg ikke trodde fløte var noe å gi dem, men sa sukkervann og utvannet kattemat, de har friskies tørrfor til katt som de har brukt til mammakatten og de andre kattungene, er vel uansett bedre enn ikkeno. Skal be henne sjekke om de har fått tennene enda, da er det vel litt lettere å sette alder på dem?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Utifra hva jeg vet om hvordan villkatter blir behandlet enkelte steder, så vil mitt råd være; få de avlivet så humant som mulig, så snart som mulig. Desverre.

Jeg foreslo det - men det var ikke aktuelt. De har visst bestemt at dersom de klarer seg så skal de bli statoilhydropuser der nede. Så da får jeg bare gjøre det jeg kan og hjelpe dem med det jeg kan, og presse på at de får dem kastrert dersom de overlever "barndommen".

Det er ikke veldig lenge siden det var en storaksjon med avlivning av villkatter i Luanda, pga. rabies, nå er vistnok den situasjonen under kontroll.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk! Kjøtt kan dem få tak i, fløte har dem, jeg sa at jeg ikke trodde fløte var noe å gi dem, men sa sukkervann og utvannet kattemat, de har friskies tørrfor til katt som de har brukt til mammakatten og de andre kattungene, er vel uansett bedre enn ikkeno. Skal be henne sjekke om de har fått tennene enda, da er det vel litt lettere å sette alder på dem?

Fløte kan nok bli kraftig kost,men som det blir sagt over her så skal geitemelk være bra.

Legge i bløt tørrforet i geitemelk eventuellt hvis de ikke klarer å tygge det tørre.

Ellers kan Gråtass ha et poeng hvis ingen vil "eie" dem og foringen ikke vil være stabil over lang tid...Dessverre :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk igjen. :) Kattene blir ikke overlatt til seg selv igjen, det har jeg mammas ord på. Hun er like hønemor som meg, så tipper den biten er i orden. Har mailet henne tips om oppmalt kjøtt og geitemelk.

Kjenner jeg smiler stort når jeg hører om sånne mennesker.Hils mamma'n din og send henne en klem herfra :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjenner jeg smiler stort når jeg hører om sånne mennesker.Hils mamma'n din og send henne en klem herfra :P

Takk, det skal jeg gjøre. :) Kommer nok til å legge press på dem om å ta dem til norge og la meg overta dem om hun ikke ser syn på to katter når de skal flytte hjem til norge igjen, kjenner jeg meg selv rett - selv om de blir tatt vare på videre der. :) At det koster mer i karantene enn fornuftig er, det overser vi glatt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da jeg plutselig fikk Mini på 2 uker i fanget så ble jeg (av dyreverndame) rådet til å blande ut fløte eller helmelk med litt vann og piske inn eggeplomme. Han ble litt senere adoptert av ei kattemor som hadde to kattunger fra før helt uten problem. :)

Han ble forresten ikke ordentlig mett av fløtemelkeeggeblandinga da. Skreik og skreik helt til jeg fikk tak i morsmelkerstatning 2 dager etterpå. Du kan ikke sende nedover i posten da? Om de er så små at de ikke kan spise hardere kost...?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har lest at man kan blande 1,5 dl kaffefløte (må være kaffefløte og ikke vanlig fløte) 1,5 dl kokt vann og en eggeplomme. Om de ikke har kaffe fløte der nede kan de sikkert bruke geitemelk i steden. :P

Ja, er vel "Demo" som har tipset om dette, eller? Mener det var dette vi fikk som tips når lille Mini ble funnet :rolleyes2: Og antar hun vet litt hva hun snakker i :P

Håper pusene klarer seg da! Men ja, aner du alder på dem? Er de så små at de må ha hjelp til å gjøre fra seg liksom? (Som Mini var, og som var heldig å hadde en Buffy til å hjelpe seg). Eller er de såpass at de kan begynne å spise vanlig mat?

Tror vi anslo at lille Mini her var mellom 10 og 14 dager ca...

DSC08851.jpg

14082007715.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Aner virkelig ikke hvor gamle de er - hun sier de kan gå, men ikke bra. Og de er små, men det er visst vanlig for kattene der nede. Har ikke hørt noe mer om dem, hun hadde gitt dem fløte/vann/eggemix i går, men sa at de ikke ble mette av det. De håper fremdeles at mammakatten skal dukke opp - eller at den andre hunkatten som tusler rundt der skal overta - spørs vel om de klarer seg om ikke det skjer. :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, er vel "Demo" som har tipset om dette, eller? Mener det var dette vi fikk som tips når lille Mini ble funnet :whistle: Og antar hun vet litt hva hun snakker i :D

Jepp var det, så regner med det funker :D

Håper det går bra med de små!

Edit: Veldig dumt at de ikke blir mette av det. Man kan ha i større deler fløte og eggeplomme kanskje? Jeg vet sannelig ikke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Glemt helt denne tråden jeg. Kattungene ble svake og dårlige, og da den ene døde valgte dem å ta livet av den gjenlevende for å ikke pine den. Trist, men sånn er det.

Trist, men ja, som du sier, sånn er det bare... Var strevsomt nok med en liten Mini og jeg hadde morsmelkerstatning og "vaskehjelp". Er likevel temmelig sikker på at han kunne vært i en helt annen form den dag i dag om han ikke fikk komme til en ordentlig kattemor etter ei stund. Han ville sikkert klart seg, men kanskje ikke vært helt den slasken han er nå! :P

Og heeelledussen så liten og søt han var! *veksle mellom å kikke bort på diger slask og minipus på bilder* :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, ikke sant, i norge hadde man nok fint fått dem til å overleve om det ikke lå andre grunner bak da. Men i Angola så er det ikke så enkelt å få tak i alt man trenger. Men hei, kanksje jeg skal kjøpe morsmelkerstatning og sende med dem tilbake etter jul, tilfelle det dukker opp flere minipuser. Hmh.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...