Gå til innhold
Hundesonen.no

Morløse kattunger i Angola


Raksha

Recommended Posts

Skrevet

Er det noe man kan gjøre for små kattunger som antakeligvis skulle hatt mamman sin noen uker enda? Det er snakk om to pittesmå kattunger som er funnet i hagen i boligkomplekset til mamma i Angola. Veterinærtjenester er det dårlig med der, samme er tilgangen på morsmelkerstating. Er det noe de kan gjøre for dem i det heletatt? Mammakatten er ikke sett, men det rusler rundt en annen hunkatt som hadde to kattunger, dog endel eldre. Den ene kattungen døde i en ulykke og den andre er forsvunnet. Kan det være samme mammaen? Selv om det er stor aldersforskjell på dem? Eventuelt er det en mulighet for at hun vil adoptere disse nykomlingene?

Hunkatten som lusker rundt er fryktelig sky, og er ikke mulig å fange eller håndtere.

Skrevet

Geitemelk skal visst funke ganske bra som erstatning for morsmelk (i alle fall bedre enn vanlig ku-melk). ellers ville jeg ha prøvd litt most kylling/svinekjøtt (hvis ungene er store nok til å tygge...).

Vet ikke hvordan tilgangen er til noe av dette, da...

Susanne

Guest Gråtass
Skrevet

Utifra hva jeg vet om hvordan villkatter blir behandlet enkelte steder, så vil mitt råd være; få de avlivet så humant som mulig, så snart som mulig. Desverre.

Skrevet

Takk! Kjøtt kan dem få tak i, fløte har dem, jeg sa at jeg ikke trodde fløte var noe å gi dem, men sa sukkervann og utvannet kattemat, de har friskies tørrfor til katt som de har brukt til mammakatten og de andre kattungene, er vel uansett bedre enn ikkeno. Skal be henne sjekke om de har fått tennene enda, da er det vel litt lettere å sette alder på dem?

Skrevet

Utifra hva jeg vet om hvordan villkatter blir behandlet enkelte steder, så vil mitt råd være; få de avlivet så humant som mulig, så snart som mulig. Desverre.

Jeg foreslo det - men det var ikke aktuelt. De har visst bestemt at dersom de klarer seg så skal de bli statoilhydropuser der nede. Så da får jeg bare gjøre det jeg kan og hjelpe dem med det jeg kan, og presse på at de får dem kastrert dersom de overlever "barndommen".

Det er ikke veldig lenge siden det var en storaksjon med avlivning av villkatter i Luanda, pga. rabies, nå er vistnok den situasjonen under kontroll.

Skrevet

Takk! Kjøtt kan dem få tak i, fløte har dem, jeg sa at jeg ikke trodde fløte var noe å gi dem, men sa sukkervann og utvannet kattemat, de har friskies tørrfor til katt som de har brukt til mammakatten og de andre kattungene, er vel uansett bedre enn ikkeno. Skal be henne sjekke om de har fått tennene enda, da er det vel litt lettere å sette alder på dem?

Fløte kan nok bli kraftig kost,men som det blir sagt over her så skal geitemelk være bra.

Legge i bløt tørrforet i geitemelk eventuellt hvis de ikke klarer å tygge det tørre.

Ellers kan Gråtass ha et poeng hvis ingen vil "eie" dem og foringen ikke vil være stabil over lang tid...Dessverre :)

Skrevet

Takk igjen. :) Kattene blir ikke overlatt til seg selv igjen, det har jeg mammas ord på. Hun er like hønemor som meg, så tipper den biten er i orden. Har mailet henne tips om oppmalt kjøtt og geitemelk.

Skrevet

Takk igjen. :) Kattene blir ikke overlatt til seg selv igjen, det har jeg mammas ord på. Hun er like hønemor som meg, så tipper den biten er i orden. Har mailet henne tips om oppmalt kjøtt og geitemelk.

Kjenner jeg smiler stort når jeg hører om sånne mennesker.Hils mamma'n din og send henne en klem herfra :)

Skrevet

Kjenner jeg smiler stort når jeg hører om sånne mennesker.Hils mamma'n din og send henne en klem herfra :P

Takk, det skal jeg gjøre. :) Kommer nok til å legge press på dem om å ta dem til norge og la meg overta dem om hun ikke ser syn på to katter når de skal flytte hjem til norge igjen, kjenner jeg meg selv rett - selv om de blir tatt vare på videre der. :) At det koster mer i karantene enn fornuftig er, det overser vi glatt.

Skrevet

Har lest at man kan blande 1,5 dl kaffefløte (må være kaffefløte og ikke vanlig fløte) 1,5 dl kokt vann og en eggeplomme. Om de ikke har kaffe fløte der nede kan de sikkert bruke geitemelk i steden. :)

Skrevet

Da jeg plutselig fikk Mini på 2 uker i fanget så ble jeg (av dyreverndame) rådet til å blande ut fløte eller helmelk med litt vann og piske inn eggeplomme. Han ble litt senere adoptert av ei kattemor som hadde to kattunger fra før helt uten problem. :)

Han ble forresten ikke ordentlig mett av fløtemelkeeggeblandinga da. Skreik og skreik helt til jeg fikk tak i morsmelkerstatning 2 dager etterpå. Du kan ikke sende nedover i posten da? Om de er så små at de ikke kan spise hardere kost...?

Skrevet

Kattunger skifter fra blå øyefarge i 5-7ukers alder, så det kan jo gi en liten pekepinn på hvor gamle de er.

Skrevet

Har lest at man kan blande 1,5 dl kaffefløte (må være kaffefløte og ikke vanlig fløte) 1,5 dl kokt vann og en eggeplomme. Om de ikke har kaffe fløte der nede kan de sikkert bruke geitemelk i steden. :P

Ja, er vel "Demo" som har tipset om dette, eller? Mener det var dette vi fikk som tips når lille Mini ble funnet :rolleyes2: Og antar hun vet litt hva hun snakker i :P

Håper pusene klarer seg da! Men ja, aner du alder på dem? Er de så små at de må ha hjelp til å gjøre fra seg liksom? (Som Mini var, og som var heldig å hadde en Buffy til å hjelpe seg). Eller er de såpass at de kan begynne å spise vanlig mat?

Tror vi anslo at lille Mini her var mellom 10 og 14 dager ca...

DSC08851.jpg

14082007715.jpg

Skrevet

Aner virkelig ikke hvor gamle de er - hun sier de kan gå, men ikke bra. Og de er små, men det er visst vanlig for kattene der nede. Har ikke hørt noe mer om dem, hun hadde gitt dem fløte/vann/eggemix i går, men sa at de ikke ble mette av det. De håper fremdeles at mammakatten skal dukke opp - eller at den andre hunkatten som tusler rundt der skal overta - spørs vel om de klarer seg om ikke det skjer. :rolleyes2:

Skrevet

Ja, er vel "Demo" som har tipset om dette, eller? Mener det var dette vi fikk som tips når lille Mini ble funnet :whistle: Og antar hun vet litt hva hun snakker i :D

Jepp var det, så regner med det funker :D

Håper det går bra med de små!

Edit: Veldig dumt at de ikke blir mette av det. Man kan ha i større deler fløte og eggeplomme kanskje? Jeg vet sannelig ikke.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Glemt helt denne tråden jeg. Kattungene ble svake og dårlige, og da den ene døde valgte dem å ta livet av den gjenlevende for å ikke pine den. Trist, men sånn er det.

Skrevet

Glemt helt denne tråden jeg. Kattungene ble svake og dårlige, og da den ene døde valgte dem å ta livet av den gjenlevende for å ikke pine den. Trist, men sånn er det.

Trist, men ja, som du sier, sånn er det bare... Var strevsomt nok med en liten Mini og jeg hadde morsmelkerstatning og "vaskehjelp". Er likevel temmelig sikker på at han kunne vært i en helt annen form den dag i dag om han ikke fikk komme til en ordentlig kattemor etter ei stund. Han ville sikkert klart seg, men kanskje ikke vært helt den slasken han er nå! :P

Og heeelledussen så liten og søt han var! *veksle mellom å kikke bort på diger slask og minipus på bilder* :lol:

Skrevet

Ja, ikke sant, i norge hadde man nok fint fått dem til å overleve om det ikke lå andre grunner bak da. Men i Angola så er det ikke så enkelt å få tak i alt man trenger. Men hei, kanksje jeg skal kjøpe morsmelkerstatning og sende med dem tilbake etter jul, tilfelle det dukker opp flere minipuser. Hmh.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...