Gå til innhold
Hundesonen.no

Inkontinens


Vidar S

Recommended Posts

Skrevet

Vi har ei mellompuddeltispe på snart ti år. Hun er generelt frisk og rask. Får en times turer morgen og kveld.

Vi har hatt flere kull på henne og hun ble sterilisert for ca et år siden. Fjernet da alt.

De siste månedene har hun begynt å tisse på seg. Typisk; hun ligger og dormer og sover, plutselig er hun våt over bakparten. Ikke noe spesielt forvarsel. Skjer som regel om kvelden.

Vi er flinke til å ta henne ut, mange ganger hver kveld.

Vi ser at hun drikker en del og prøver å begrense det. Foret hun spiser er Hills Z/D

Vi har kontaktet veterinær og fått tabletter mot slapp blære. Hjalp en liten stund, men nå er det i gang igjen.

Blir mye styr og bekymringer av dette. Hva kan årsaken være?

Skrevet

Hun er jo gammel da, og da kan sånt skje; både med mennesker og med hunder.. Flott at dere tar henne med til dyrlegen og forteller om dette; dyrlegen kan nok hjelpe mer enn det vi kan, og finne ut om det er noe unormalt. Men som sagt så er inkontinens ikke helt uvanlig når alderdommen kommer.

Skrevet

Joda, Gyda begynner å bli gammel, men ikke veldig gammel til mellompuddel å være. Blir gjerne 14 til 16 år.

Hun er i veldig fin form, glad i tur, jaktinstinktet er på topp, pelsen er fortsatt brun og fin.

Dumt at uhellene kommer så uforutsett. Ikke noen tydelige tegn som vi fanger opp.

Får besøke veterinær en gang til og ta noen blodprøver.

Skrevet

I mellomtiden kan det jo være greit å sette på henne bleie eller noe. Så det ikke blir søl overalt :ahappy: Schæfern min gikk med Tena Lady i et års tid hun :ahappy: Men vil tro vanlig barnebleie vil passe på en mellom puddel. Bare å klippe hull til halen ;)

Håper veterinæren kan hjelpe dere da! Lykke til!

Skrevet

Et veldig godt tips som jeg har hørt flere har hatt god respons på og som jeg selv har testet på min hun med positivt resultat er akupunktur. Gamletispa mi ble også tidvis inkontinent i sommer, men etter et par behandlinker er hun nå helt "tett" igjen. Helt supert og ingen bivirkninger. Gi det en sjanse, det fungerte i allefall helt flott for oss.

Vet ikke hvor du bor, men vi har en flott klinkikk her i Telemark i allefall, og bor du i nærheten av de store byene vil det stort sett være noen som tilbyr dette, også i samarbeid med veterinærer.

Skrevet

Akupunktur er kanskje en god ide.

Bor i Østfold, vet faktisk om ei som driver med nåler, men mest på traverhest. Får kanskje ta en telefon dit.

Takk for tipset

Skrevet

Synes heller ikke det høres ut som et rent alderdomstegn. En knapt ti år gammel puddel er ikke akkurat geriatrisk. Tror mer det kan ha med kastreringen å gjøre, og i så tilfelle kan hormonbehandling hjelpe i noen tilfeller. Det kan sikkert veterinæren si mer om.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...