Gå til innhold
Hundesonen.no

Usikker/dominant ?


MonicaT

Recommended Posts

Jeg har en 8 år gammel tispe som er av den usikre typen. Og nå har jeg en 14 mnd gammel hannhund i huset. Og Toya vil gjerne ri på han. Hvorfor ?

Er det for å dominere han ? Men hvorfor trenger hun det når han ikke bryr seg om henne/ikke gjør henne noe ( som jeg kan se da ). Er hun så usikker på seg selv at hun må "jekke" han ned hele tiden. Andre forslag ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kan tenkes at hun blir stressa av å ha fått en kompis i huset og avreagerer med å jukke. Eller hun kan prøve å "dempe" han, men det er vel mindre sannsynlig siden du sier han ikke ofrer henne så mye oppmerksomhet. Hva det enn skyldes bør du prøve å avbryte så fort hun viser tendenser til å ville ri. Og pass på at hun får fred for han, og en del tid i døgnet uten valpen rundt seg kanskje?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun får ikke lov til å ri på han. Og jeg prøver å ha de litt hver for seg, men det er neimen ikke så lett.

Døgnet har for få timer gitt. Han har vært hos oss snart 1,5 uke og hun prøvde seg senest i går. Litt snodig at hun føler behov for dette, men men - hun er jo rar hun lille smurfen min :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du har hatt henne i 8 år, og det plutselig kommer en ny firbeint i huset er det ikke så rart at hun reagerer litt på det. Kanskje hun føler sjalusi og frustrasjon selv om han ikke bryr seg så mye om henne? Det er sikkert lurt at hun ikke får lov til å gjøre det, men jeg ville kanskje vært litt overbærende med henne den første tiden og håpe at hun venner seg til den andre etterhvert.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...