Gå til innhold
Hundesonen.no

Fuciderm salve


Nina80

Recommended Posts

Skrevet

Turbo(chihuahua) måtte til dyrelegen for noen dager siden,da han var så rød på siden av snuta,og klødde en del der.Dyrelegen mente han hadde vært borti noe,feks brennesler så klødd osv på det slik det har kommet en liten betennelse i huden.Så fikk med hjem fuciderm salve jeg skulle smøre på to ganger daglig i en uke.

Men står på lappen i eska at man må passe på at hunden ikke slikker salven i seg,men det er jo komplett umulig når salven skal så nær munnen,jeg smører på og han sleiker seg rundt munnen..kan det være farlig for han?

Skrevet

Fuciderm er antibiotika. Hunden vil altså få i seg antibiotika som den kanskje ikke bør få i seg. Kanskje er det noe med typen antibiotika som gjør at det ikke er bra å få den i seg "oralt". Du kan jo spørre dyrlegen din; ta en tlf i morgen og hør. Er det brennesle hunden har vært borti, hjelper uansett ikke antibiotika.. Antibiotika hjelper mot bakterier, og det er ikke derfor man klør/det svir av brennesle! Har det kommet en infeksjon i det, er saken en annen, men det er jo vanskelig å si da, uten å se stedet. Dessuten er vel dyrlegen mest kompetent på dèt området uansett. :wub:

Klarer du kanskje å avlede hunden fra å slikke seg rundt snuten rett etter at du har tatt på salve? Hva om du gir han noe skikkelig godt som tar litt tid å spise (denta stix, griseøre, oksemuskel o.l.) rett etter at du har smurt på; så blir han så opptatt av det at han glemmer salven? :wub:

Skrevet

Ja det var lurt,skal prøve å gi ham noe å tygge på og se om det hjelper.Dyrelegen mente han hadde fått en betennelse i huden iallefall,og at dette burde hjelpe.Så får jo bare håpe det,og at han kan slutte å slikke det i seg da..

Skrevet

Jeg fikk fucidermsalve til katten min når hun hadde noen sår på gang i munnvikene. Veterinæren hadde jo undersøkt henne på forhånd og vi diskuterte hvorvidt salve kom til å hjelpe i og med at den ville slikkes bort - hun nevnte ingenting om at det skulle være farlig på noe vis, bare mindre effektivt. Jeg ser det står i veterinærkatalogen at det kan være farlig for drektige dyr, og at man bør være forsiktig med å bruke det i over en uke.

Fuciderm er både kortikosteroid og antibiotikum, og vil altså hjelpe mot både bakterielle årsaker og kroppens egne betennelsesreaksjoner på f.eks. brennesle.

Skrevet

ok :wub:

I pakningsvedlegget står det blant annet :

Spesielle advarsler

Unngå så vidt som mulig at hunden inntar preparatet ved å slikke behandlede hudområder

så tenker jeg prøver tipset over her,å gi ham noe godt rett etter jeg har påført salven :wub:

Skrevet

Ask fikk utskrevet fuciderm når han hadde våteksem. Dette er det veterinærkatalogen sier om produktet:

Forsiktighetsregler: Man bør unngå langvarig behandling og/eller behandling av store hudområder, fordi dette øker risikoen for bivirkninger. Unngå at hunden inntar preparatet ved å slikke behandlede hudområder. Benytt ev. halskrage. Behandling av drektige tisper kan ha fosterskadelig effekt. Det anbefales å bruke hansker ved påsmøring av gelen og å vaske hendene etter påsmøringen. Ved ev. direkte kontakt med preparatet, skal hendene straks vaskes grundig. Forsiktighetsreglene gjelder særlig ved langvarig behandling og/eller hvis behandleren er gravid.

Hele teksten finner du her :wub:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...