Gå til innhold
Hundesonen.no

Hard/Tørr avføring


HemnoN

Recommended Posts

Skrevet

Etter at min hund begynte å spise Vom og Hundemat (noe den elsker) har han begynt å få hard og veldig tørr avføring.

Er det andre som har hatt samme problemstilling som meg?

Noen tips på hva jeg kan tilføre maten for at han ikke skal ha tørr avføring?

Hunden drikker jo "normalt" med vann også, så tror ikke det er det som er problemet?

TEO

Skrevet

Det er flere hunder som får hard avføring av rått fôr, fordi det ikke er noe karbohydrater i det. Da blir nesten all næringen tatt opp i tarmen, og det lille som kommer ut blir hardt. For å tilsette litt karbohydrater som hunden ikke tar opp i tarmen for å få avføringen mykere, kan man bruke en spiseskje linfrø i maten hver dag. Noen bruker en neve tørrfôr i stedet for linfrø. Linfrø kan man kjøpe på dagligvarebutikken, og når frøene blir våte blir de glatte og smører tarmen :whistle:

Skrevet

Jeg opplever det heller ikke som noe problem. At det er hardt/tørt og kanskje litt grått skyldes som tidligere nevnt at så mye blir tatt opp, men også at det er en del benmel i foret. Så lenge hunden får av seg, er det bare bra med hard avføring - de sier det hjelper til å holde analkjertlene i form. Dessuten er det jo veldig greit å plukke opp, da.

Skrevet

Takk for alle svar.

Grunnen til at jeg lurte er at hunden min piper når han skal få ut dritten.

Det gjør han ikke når jeg gir han våtere for.

Skrevet
Vet ikke, men umiddelbart tenker jeg at det kan høres det ut som om det kan være "noe ett eller annet" med analkjertlene. Tømme dem, kanskje?

Skulle tro de ble tømt når hunden hadde så fast avføring?

HemnoN: Du kan prøve å gi en neve tørrfôr sammen med V&H, eller en skalk, en skje kruskakli, grønnsaker, eller noe annet med karbohydrater (fiber) i. Olje er også fint for litt mer "gli". Hvis du trener mye med hunden, kan du prøve å bruke godbiter som inneholder karbohydrater fremfor mest mulig protein og fett; trener du ofte nok, slipper du kanskje å tilsette noe i fôret.

Skrevet

Normal avføring skal ikke være veldig hard! Samme hvor lettvindt den er å plukke opp...

Særlig hvis hunden viser tydelig ubehag må dette tas tak i. Som andre har nevnt - tilsett mer karbohydrater!

Skrevet

Når jeg forer med V&H bruker jeg olje, litt biola, linfrø eller annet oppi på en av dagens to foringer. Min ble så hard i magen at jeg så det ble ubehagelig for ham å få det ut igjen om jeg ikke gir noe i tilegg.

Skrevet

Jeg må innrømme at det er litt ironisk at tørrfôr får kritikk for innhold karbohydrater og at det nærmest er skadelig, eller ialle fall ubrukelig for hunder,

så viser det seg at mange hunder får magetrøbbel i mangel på karbohydrater :console:

Skrevet

En får ikke har avføring pga mangel på karbohydrater - det er pga lite eller som i V&H ikke fiber. Fiber kan tilsettes i form av noen få tørrforkuler, linfrø, kruskakli ( viktig at hunden drikker nok ellers så blir avføringa enda hardere ), grønnsaker, ris osv

Skrevet
Eller kanskje heller mangel på fiber ?

En får ikke har avføring pga mangel på karbohydrater - det er pga lite eller som i V&H ikke fiber.

Fiber ER et karbohydrat... Mer spesifikt består det hovedsakelig av såkalte strukturelle polysakkarider som cellulose.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...