Gå til innhold
Hundesonen.no

Når vet man at det er valper?


malinholmgren

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en avtale med en opdretter at jeg skal kjøpe en av hennes valper i kommende kull.

Tispen begynnte løpetiden sin den 18. Juli - Når vet hun da ca om det er ble noen valper?

jeg er jo så spent, men vil ikke mase på henne med masse mail om ikke hun vet selv om det er valper enda :wub:

Skrevet

Tisper lar seg parre på forskjellige tidspunkt, jeg har hørt alt fra dag ti til 21, men rundt 15-16-17 er trolig det vanligste. Altså skal tispa trolig parres rundt nå.

Noen oppdrettere tar ultralyd og/eller røntgen for å sjekke, og dette anbefales å taes tidligst 30 dager etter parring. Ikke alle oppdrettere tar UL eller røntgen, og da må en vente og se på utviklingen. Hvis tispa har hatt kull før vet en mer om hva slags tegn hun ga da - for eksempel får noen morgenkvalme cirka tre uker etter parring. Men valpene kan absorberes etter det, så det er ingen garanti. Økt mageomkrets, håravfall rundt brystvortene, økt størrelse på brystvorter er også tegn - men det tar gjerne fire-fem uker før en begynner å se slike ting, avhengig av hundens størrelse og kroppsform.

Du kan jo vente en ukes tid og høre om parringen gikk ok, som en start - det er jo ikke alltid en får til. Og da kan du jo i samme slengen høre om hun kommer til å ta UL/røntgen.

Hvis hunden parres nå i disse dager, ville jeg som oppdretter bedt valpekjøpere ta kontakt i begynnelsen av september for å høre om jeg kan antyde valper eller ei.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
    • Takk. Hva med Pumi og gemyttet der? Jeg driver med lydighet.
    • Eurasierene er selvstendige hunder som kan være krevende å trene, særlig til å holde seg i nærheten/være løs. De kan ha en del jaktinstinkt også. Det har vært en del svakheter på rasen med frykt og usikkerhet, men jeg vet ikke hvordan status er for tiden.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...