Gå til innhold
Hundesonen.no

Når vet man at det er valper?


malinholmgren

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en avtale med en opdretter at jeg skal kjøpe en av hennes valper i kommende kull.

Tispen begynnte løpetiden sin den 18. Juli - Når vet hun da ca om det er ble noen valper?

jeg er jo så spent, men vil ikke mase på henne med masse mail om ikke hun vet selv om det er valper enda :wub:

Skrevet

Tisper lar seg parre på forskjellige tidspunkt, jeg har hørt alt fra dag ti til 21, men rundt 15-16-17 er trolig det vanligste. Altså skal tispa trolig parres rundt nå.

Noen oppdrettere tar ultralyd og/eller røntgen for å sjekke, og dette anbefales å taes tidligst 30 dager etter parring. Ikke alle oppdrettere tar UL eller røntgen, og da må en vente og se på utviklingen. Hvis tispa har hatt kull før vet en mer om hva slags tegn hun ga da - for eksempel får noen morgenkvalme cirka tre uker etter parring. Men valpene kan absorberes etter det, så det er ingen garanti. Økt mageomkrets, håravfall rundt brystvortene, økt størrelse på brystvorter er også tegn - men det tar gjerne fire-fem uker før en begynner å se slike ting, avhengig av hundens størrelse og kroppsform.

Du kan jo vente en ukes tid og høre om parringen gikk ok, som en start - det er jo ikke alltid en får til. Og da kan du jo i samme slengen høre om hun kommer til å ta UL/røntgen.

Hvis hunden parres nå i disse dager, ville jeg som oppdretter bedt valpekjøpere ta kontakt i begynnelsen av september for å høre om jeg kan antyde valper eller ei.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er jeg også redd jeg må gjøre. Omplassere kattene. Men er vanskelig fordi har blitt så glad i dem.
    • Er det sånn at hunder kun kan gå overens med andre hunder? Og ingen andre dyr? Det samme med katt. Kun med andre katter? Hvis det er så vanskelig å få katt og hund sammen? Er det generelt lettere å få voksne hunder til å gå bra sammen med valper enn andre dyr? Synes det er kjekt å lære.
    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...