Gå til innhold
Hundesonen.no

MH for ikke-avlshund


C.J

Recommended Posts

Skrevet

Har dere brydd dere om å mentalteste hundene deres selv om hunden(e) ikke skal brukes i avl? MH er vel først og fremst et avlsverktøy, men det kan vel være interessant å teste hunden anyways?

Jeg lurer på å melde Chantana på MH, kun fordi jeg tror det ville vært interessant. Men hun er skuddredd. Så skuddredd at hun prøver å grave seg ned hvis vi er ute på tur. Vi kan faktisk være flere kilometer unna skytebanen og likevel reagerer hun så sterkt. Da bør jeg vel skippe det siste momentet, skudd, eller hva? Jeg vet jeg ikke får bestått da, men så er jo ikke det målet mitt heller.

Skrevet

Poenget med MH er jo også å få frem en raseprofil og å kunne sammenligne hunder fra samme kull og avkom fra avlshundene. Så jeg synes du skal ta MH-testen.

Selv har vi bare testet en hund, men jeg skulle ønske jeg hadde testet alle, og at flere i rasene var testet.

Skrevet

MH-testet Lapphunden Toiwo for noen uker siden.

Selv om han ikke skal brukes i avl gir det jo oppdretter informasjon om hvordan kulla utvikler seg, om det er ting som går igjen i ulike linjer osv.

Og ikke minst var det utrolig lærerikt for oss eiere ! Jeg for min del fikk se sider ved Toiwo jeg ikke ante fantes :icon_cry:

Skrevet
Poenget med MH er jo også å få frem en raseprofil og å kunne sammenligne hunder fra samme kull og avkom fra avlshundene.

Selv om han ikke skal brukes i avl gir det jo oppdretter informasjon om hvordan kulla utvikler seg, om det er ting som går igjen i ulike linjer osv.
Jeg tror ærlig talt ikke oppdretteren min bryr seg nevneverdig, så det blir nok mest for min egen del. Men skjønner helt klart poenget.
Skrevet

Jeg skal MH-teste X'en, og det er virkelig "bortkastet" i forhold til avl så lenge nesten ingen norske bernere går gjennom noen testløype. Dog har en jo alltids rasesnittet hos genetica.se å sammenligne med.

Årsaken til at jeg vil ha X'en gjennom en slik løype er pur nysgjerrighet - jeg ønsker å se hvordan testen gjennomgås og om testbeskriverne har blitt mer edruelige siden 1995 da vi sist fikk MH-beskrevet en berner (beskriver mente at dyret ville bli avlivet innen kort tid pga avvikende temperament. Tenk, hun var ingen schäfer! Lang historie gjort kort og uforståelig...). Dessuten er jeg nysgjerrig på hva som kommer fram i X'en i pressede situasjoner, og spent på hvor godt jeg kjenner henne. Jeg så bare på Sølenkurset nå at hun ble mer "transparent" og fikk vist mer av seg selv i forhold til hva hun tåler og orker av innsats og arbeid, i en relativt presset situasjon.

Dessuten fant jeg ut at hunden må ha kjent mentalstatus for å få starte i bruks, så da har jeg det i boks om vi plutselig skulle få lyst til å starte til året eller i 2014 eller når som helst.

Det er sjelden noe er bortkastet, det meste har en eller annen verdi. Har du lyst, ser jeg ingen grunn til å la være. Skuddet er vel også det siste, så hunden får jo gått gjennom alt annet først.

Skrevet
Jeg tror ærlig talt ikke oppdretteren min bryr seg nevneverdig, så det blir nok mest for min egen del. Men skjønner helt klart poenget.

Det kan jo være at andre som har de samme linjene bak sine hunder/oppdrett er interessert i å se flere hunder fra linjene testet også? Kanskje noen som har tenkt å bruke pappa'n til din videre i avl f eks ? Jeg ser iallefall ingen grunn til å IKKE teste dersom man har lyst til det - det eneste måtte være om man tror hunden er så dårlig at den vil ta skade på sjela si om den gjennomfører en slik test :icon_cry:.

Skrevet

Vi har mentaltesta bikkja vår (aner ikke om det er MH), han skal ikke brukes i avl, men vi gjorde det for å få litt mer klarhet i han som hund.

Skrevet

Jeg skal mentalteste av ren nysgjerrighet / fordi det er spennende, eller hva jeg skal si... :icon_cry:

Det er få testede welsh noe jeg syntes er synd, da vil jeg iallefall bidra med min hund... sort of.

Skrevet

Jeg kommer til å gå MH med min framtidige hund, uansett om den skal brukes i avl eller ikke.

Mange av rasen mentaltestes, i hvert fall i Sverige, og jeg ønsker å bidra med min hund.

Dessuten synes jeg det virker interessant :icon_cry:

Guest Gråtass
Skrevet

I forhold til avlsarbeidet så gir MHt en indikasjon på det man har avlet fram, fremfor ett verktøy for avlsdyr. Da syns jeg FA er mer relevant. Men som en nysgjerrig hundeeier så ser jeg verdien av å teste alle dyr uavhengig av bruksområder eller avl, så jeg syns du skal teste men avstå fra skuddet.

Skrevet
I forhold til avlsarbeidet så gir MHt en indikasjon på det man har avlet fram, fremfor ett verktøy for avlsdyr. Da syns jeg FA er mer relevant. Men som en nysgjerrig hundeeier så ser jeg verdien av å teste alle dyr uavhengig av bruksområder eller avl, så jeg syns du skal teste men avstå fra skuddet.

Hvorfor avstå fra skuddet?

(helt ny i denne verden, så jeg spør av ren nysgjerrighet!)

Skrevet

Jeg gikk jo MH med begge mine forrige uke. Svært få norske DS'er gjør dette så sammenligningsgrunnlaget mitt er det samme som Emmas, på genetica.se. På Freya så har det jo strengt tatt ingen "hensikt" da hennes linjer ikke skal videre i avl pga pra, men jeg syntes det var interessant å se hvor godt jeg kjenner hunden min. C skal jo i avl, og raseklubben anbefaler mentaltesting (selv om det ikke blir gjort..).

Guest Gråtass
Skrevet
Hvorfor avstå fra skuddet?

(helt ny i denne verden, så jeg spør av ren nysgjerrighet!)

Fordi ts sier at hunden er svært skuddredd, da ser jeg ingen grunn til å utsette hunden for den belastningen når eier er klar over det i forkant.

Skrevet

Min skal ikke brukes i avl, men jeg skal likevel på MH om en måned. Dette fordi det er krav om MH på rasen i Sverige hvor mi kommer fra. Hele kullet testet samtidig. Kort og greit så er jeg veldig for dette :icon_cry:

Skrevet

Jeg har meldt på både Roma og Gigi til MH i september (som vi skal avholde i klubben selv), og jeg gjør det egentlig i utgangspunktet for min egen del. Syns det er spennende og interessant å se hvordan hundene reagerer i gitte situasjoner. Det trenger ikke nødvendigvis være representativt for hvordan hunden er til hverdags, men man får iallefall et innblikk i hva som er hundens sterke og svake sider.

Planen er å prøve å få testet flest mulig fra kullet som jeg nettopp har hatt etter Roma, til neste år, da er de ca. 1,5 år gammel. Bare for å se hvordan hennes eventuelle sterke/svake sider har slått igjennom :icon_cry: Spennende syns jeg...

Skrevet

Begge mine skal testes i oktober,bare fordi jeg synes det er interesant å se dem i en test situasjon :lol: Ingen av dem skal i avl.

Skrevet

Takker for synspunkter :lol: Jeg melder nå på, jeg! Blir spennende å se hva som bor i hunden min!

Skrevet

Jeg skal gå MH med Tia, men avstå fra skuddet, fordi jeg vet hun er skuddredd og det kommer til å gjøre det enda værre for henne. Jeg velger selvfølgelig MHen fordi den ikke kan bestås/ikke bestås, men kun er en beskrivelse. Og det er en beskrivelse jeg er ute etter, for jeg vet jo uansett at hun ikke vil bestå de andre da skuddet uteblir. Jeg gjør det mest av egen nysgjerrighet, men også som et avlsverktøy. Man kan ikke bare mentalteste hunder man vet vil gjøre det bra, da vil oversikten over mentalitet på rasen bli litt vridd. Jeg tror hun kommer til å gjøre en bra MH derimot når skuddet uteblir, og det er derfor jeg er så nysgjerrig...

Tenkte å gå med Cita også. Ikke at det har noe særlig verdi. Labradorene blir ikke mentaltestet og dessuten er hun straks 7 år og full av erfaringer :lol: Så det blir MH på henne også, da hun er for gammel for alt annet, og jeg bare gjør det for å lære mer om hunden min.

Skrevet
Jeg skal gå MH med Tia, men avstå fra skuddet, fordi jeg vet hun er skuddredd og det kommer til å gjøre det enda værre for henne. Jeg velger selvfølgelig MHen fordi den ikke kan bestås/ikke bestås, men kun er en beskrivelse.
Aha, det er kun en beskrivelse ja. Ikke noe å bestå. Men da er det jo enda greiere i grunn :lol: Tror det blir artig, jeg. Har jo en viss kjennskap til hvordan hun reagerer og avreagerer på ting og tang, men gøy å få en skikkelig beskrivelse.

Et spørsmål: er det mulig å observere andre ekvipasjer som går løypen?

Skrevet
Et spørsmål: er det mulig å observere andre ekvipasjer som går løypen?

Da må du spørre ekvipasjen, men om de sier at det er i orden så er det ikke noe problem :lol:

Skrevet

My skal gå MH i oktober. Alle søskene hennes har vært igjennom MH'en unntatt henne og en til, så får jo nesten litt "press" på meg til å få det gjort. Oppdretteren hennes prøver å teste alle valpene i alle kullene sine og har lykkes med det til nå, så det vil jeg fortsette med - det mener jeg er en fin ting å gjøre. :whistle: Ikke minst så får jeg antagelig lært mye om min egen hund og får sett innstinktene og driftene som ligger under pelsen på henne og hvordan hun takler dem når hun blir utsatt for "press"

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...