Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva kan man gjøre med Norwegian Polar uten å "miste" næringsstoffer ?


Com

Recommended Posts

Skrevet

Hva kan man egentlig gjøre med Norwegian Polar uten å miste noen av næringsstoffene/det som er viktig i maten ? Har flere ganger laget godbiter av Norwegian Polar og når de blir stekt i oven så ”renner” det masse væske fra deigen, men ingenting flytende er tilsatt så da må det jo være noe annet som renner vekk, fettet f.eks ? ;) Noen som har god greie på ernæring og kan hjelpe en som er helt blond på matlaging. :)

Skrevet

Om det er gobiter du lager, så spiller det vel ingen rolle om de inneholder så mye næring, bare det er godt? :)

Ellers ville jeg kontaktet brødrene som lager det. De har veldig mye kunnskap om foret, og hvordan man best fryser/koker/bevarer kjøtt.

Det du ser renner ut, er ikke bare vann da? Kjøtt har meget høyt vanninnhold, og når du putter det i ovnen, tørker du det jo. Så mye vann vil fordampe og renne bort vel? ;)

Liite tips til...Om du lager gobiter av "ferdig for", vil kaloriinnholdet bli ganske høyt.. :)

Skrevet
Så du vil primært lage godbiter av NP?

Hvorfor bruke akkurat det? :icon_confused:

Nei helst vil jeg at hunden skal spise NP som mat ettersom hun fungert så utrolig bra på det, men lille hund liker ikke lengre smaken av np med mindre det har stått lenge nok i ovnen til at blir sprøtt og godt. Så det jeg egentlig prøver å finne ut på en litt rote måtte er om jeg kan steke Np til hun hver dag og bruke det som fullför eller om det da forsvinne noe viktig fra maten. :P Har fryseren full av np så hvis det ikke funger så blir maten til godbiter som Fie uansett gjør hva som helst for å få :)

Om det er gobiter du lager, så spiller det vel ingen rolle om de inneholder så mye næring, bare det er godt? :)

Ellers ville jeg kontaktet brødrene som lager det. De har veldig mye kunnskap om foret, og hvordan man best fryser/koker/bevarer kjøtt.

Det du ser renner ut, er ikke bare vann da? Kjøtt har meget høyt vanninnhold, og når du putter det i ovnen, tørker du det jo. Så mye vann vil fordampe og renne bort vel? :)

Liite tips til...Om du lager gobiter av "ferdig for", vil kaloriinnholdet bli ganske høyt.. :D

Til godbiter så spiller det egentlig ingen rolle, men ettersom hun liker det så godt så vurderer jeg å bruke det som fullför med mindre det forsvinner noe viktig under tilberedingen av maten :) Takk for tips, har ikke tenkt på at det er best å kontakte de som lager föret. Det kan godt være at det er vann, tenkte med en gang på fett når jeg så noe som rant fra maten :whistle:

Hunden sliter med å få i seg nok næring så er bare positivt med godbiter med mye næring i :) Takk for gode innspill begge to :D

Skrevet

Det kan ikke ha noe å si på matlysten hennes at hun får det samme servert hver dag, da? Kanskje det beste er å forsøke å variere det litt? Enten ved å blande inn en eggeplomme i maten en dag - litt rapsolje en annen dag osv.? En dag gi det frossent en annen dag tint og en tredje dag litt stekt i ovnen osv.? (Det stiste der hadde ikke jeg giddet hver dag, bare så det er sagt...)

Jeg mener bare at hadde *jeg* fått den samme kokte skinka til alle måltider, hadde jeg protestert rimelig raskt, også... *ler*

Og jeg merker det i blant på Ebba her at hun er litt lei Vom&Hundemats kylling, og da hjelper det med en dags avbrekk med f.eks. en kotelett, en høne, kalkunhals eller oksehale osv. Selv kyllinglår/kyllingvinger går rett ned selv om hun er litt lei kylling-mosen fra V&H... =)

Og noen ganger - en dag i måneden eller sånn - så får hun en "fastedag" der hun kun får et kjøttbein å gnage på el. Det trigger alltid i gang matlysten igjen her! =)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...