Gå til innhold
Hundesonen.no

Rallylydighet vs. LP


Artemis

Recommended Posts

Så at noen begynte å diskutere rallylydighet i akkurat nå-tråden, og jeg ble litt nysgjerrig.

Hva er egentlig rallylydighet?

Hvilke øvelser innebærer det?

Er det relativt nytt?

Hvorfor velger man rallylydighet fremfor vanlig LP?

Hvorfor er "LP-folk"(for å generalisere litt her) gjerne negative til rallylydighet?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva er egentlig rallylydighet?

I rallylydighet skal man gå gjennom en bane hvor man må utføre lydighetsøvelser. Øvelsene er angitt på skilter, og skiltene må følges i en bestemt rekkefølge innenfor et visst tidsrom. Hvis to deltagere får lik poengsom, vinner den som har gått på best tid.

http://www.youtube.com/watch?v=N42YkVewIhs

Hvilke øvelser innebærer det?

Det er lydighetsøvelser som innebærer f.eks sitt, dekk, stå, forskjellige vendinger og kombinasjoner av øvelsene. Det er også noen agilityhinder.

Er det relativt nytt?

Ja. Er ikke sikker på når de startet i USA, men Norsk Rally Lydighet ble startet i 2005.

Hvorfor velger man rallylydighet fremfor vanlig LP?

Fordi det er en annen sport. Reglene er heller ikke like "stramme" som i vanlig LP. Man har f.eks i mye større grad lov til å snakke med hunden og bruke kroppsspråk og håndbevegelser underveis i løypa, og mange syns at det blir en litt mer naturlig måte å jobbe på.

Hvorfor er "LP-folk"(for å generalisere litt her) gjerne negative til rallylydighet?

Det lurer jeg på også :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kunne aldri ha startet med rally-lydighet fordi jeg ønsker å konkurrere på et litt annet nivå enn det jeg ser rally-lydighet er.

I mine øyne går rally-lydighet mer ut på at hunden skal kunne hverdagslige ting, som å sitte på håndsignal og få ros osv. Jeg kjenner ikke til sporten så altfor godt, men har lest en del og sett en del (jeg har også sett en del av de "bedre" som har scoret høye poengsummer, og det ser ut til at de nesten går søndagstur med hunden).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil si at rally krever andre ting heller enn mindre enn lp. En av de mer utfordrende øvelsene for oss i kl. 2 er f. eks. stå og bli med berøring av fremmed. Slalom mellom skåler med godbiter er vanskelig nok for noen.

I tillegg skal hunden holde god kontakt og gå fot hele tiden gjennom hele programmet, og ikke øvelser med pauser i mellom.

Ellers har man vel mange av lp-øvelsene i høyere klasser, i tillegg til honnør (sitt eller dekk mens neste utøver går banen), slalom, tunnel, hopp, osv.

Alle øvelsene står beskrevet på www.rally-lydighet.com

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
    • 4 år gammel engelsk setter vil tidvis ikke gå på tur... Selv i svært sakte gå-tempo kan han finne på å sette seg ned midt i turløypa og setter frembeina i bakken demonstrativt. Hvis jeg kobler han løs og begynner å gå - dilter han til slutt etter på god avstand. Når han setter seg ned og jeg ber han komme, kommer han tuslende saaakte med bøyd hode. Så kan vi kanskje gå 100m i svært sakte tempo før det samme skjer igjen... Det pussige er at andre dager kan han ligge i selen og dra 2t på tur uten problemer. Akkurat som hodet er skrudd på den ene dagen, og ikke den andre. Han er undersøkt av veterinær og det er ikke noe galt fysiologisk. Så problemet sitter nok i toppetasjen... Noen som har vært borti noe liknende?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...