Gå til innhold
Hundesonen.no

Kennelnavn, i hvilket land?


Isabel

Recommended Posts

Skrevet

Hei og hopp!

Det har seg da slik at jeg tenker på å søke Kennelnavn, men har et lite "problem".

Jeg bor i Norge nå, men skal flytte til Tyskland i august, iallefall for en periode (mulig det bare blir 4-5 mnd)

Vet ikke om jeg skal tilbake til Norge etter det da, eller om jeg blir der litt til. Hvordan blir det da med Kennelnavnet?

Jeg vet ikke om jeg skal ha et kull mens jeg er der nede.

Så, hvordan blir det å ha et norsk Kennelnavn i Tyskland? (Uten å ha kull)

Og hvordan blir det hvis jeg velger å ta et kull mens jeg er der nede?

Hmm.. :D

Guest Gråtass
Skrevet

Det har ingenting å si for kennelnavnet er FCI godkjent dvs at det følger innehaveren i hele verden. Så du kan ta med deg navnet hvorsomhelst og ha valpene hvorsom helst og de vil allikevel få kennelnavnet ditt, om du bare blir i tyskland en kort periode kan valpene registeres i NKK (etter hva jeg har forstått) men om du skal bli der lengre, så må du overføre kennelnavnet til tyskland og valpene må registreres i den tyske kennelklubben.

Skrevet

Mhm, det var det jeg tenkte på.. at Kennelnavnet må bli overført, men det var det jeg tenkte på, etter hvor lang tid i utlandet må det bli overført..?

Skrevet
Mhm, det var det jeg tenkte på.. at Kennelnavnet må bli overført, men det var det jeg tenkte på, etter hvor lang tid i utlandet må det bli overført..?

Når du trenger å bruke det.

Bor du i Tyskland i to år, og ikke har kull i den perioden, spiller det jo ingen rolle hvor kennelnavnet er registrert.

Skrevet

Så det betyr at hvis jeg vil ha et kull i fks. September (etter å ha bodd i Tyskland i en mnd, så skal kullet bli reg. i VDH?)

Skrevet

Ja det vil jo det... bor du i tyskland og selger bikkjene i tyskland må du jo registrere det i deres kennelklubb der nede. kennelnavn og valper.

flytter du til norge igjen overfører du bare kennelnavnet tilbake til norge :)

Skrevet
Så det betyr at hvis jeg vil ha et kull i fks. September (etter å ha bodd i Tyskland i en mnd, så skal kullet bli reg. i VDH?)

Ja det vil jo det... bor du i tyskland og selger bikkjene i tyskland må du jo registrere det i deres kennelklubb der nede. kennelnavn og valper.

flytter du til norge igjen overfører du bare kennelnavnet tilbake til norge :)

Nei, det er ikke så enkelt.

Hvis Isabel skal bo i Tyskland en begrenset periode, er det fremdeles mulig å få registrert valpekullet i Norge. Jeg vet ikke hvor kort den perioden må være for å bli sett på som midlertidig, derfor burde Isabel ringe NKK og høre, for å få et sikkert svar.

Skrevet

Okay, så om jeg ikke er totalt tett nå, så ser det slik ut:

Jeg søker Kennelnavn her.

Så blir det forhåpentligvis godkjent.

OM jeg så skal ha kull der nede overfører jeg Kennelnavnet herifra ned dit.

OM jeg skal ha valper der, så registreres de i VDH.

Når jeg så flytter hjem til Norge, overfører jeg navnet igjen.

Men: Kan jeg ikke da likegodt søke Kennelnavn i Tyskland, hvis jeg VET at det første kullet sikkert blir født der? :)

Skrevet
Okay, så om jeg ikke er totalt tett nå, så ser det slik ut:

Jeg søker Kennelnavn her.

Så blir det forhåpentligvis godkjent.

OM jeg så skal ha kull der nede overfører jeg Kennelnavnet herifra ned dit.

OM jeg skal ha valper der, så registreres de i VDH.

Når jeg så flytter hjem til Norge, overfører jeg navnet igjen.

Men: Kan jeg ikke da likegodt søke Kennelnavn i Tyskland, hvis jeg VET at det første kullet sikkert blir født der? :)

Nei. Kanskje. Ja.

Min anbefaling er at du ringer NKK, og spør dem om hvor lenge du kan være i utlandet, og likevel få registrert kullet i Norge. Du sier selv at du kanskje er der fire-fem måneder, det er en midlertidig periode, og jeg vet at for midlertidige perioder får norske oppdretter dispensasjon og kan fremdeles registrere kullet i Norge. Spørsmålet er hva makstiden for slike midlertidige perioder er.

Hvis du derimot skal være der så lenge at du ikke får registrert kullet i NKK, mener jeg likevel at du må søke kennelnavn i Norge så lenge du bor i Norge. Du skal søke til den kennelklubben du sogner til der og da. Du kan jo selvfølgelig vente til du bor i Tyskland, men husk at søknadsprosessen er lang, og det er greit å være tidlig ute for å være sikker på å kunne registrere valpene med kennelnavn (det kan gå tre-fire måneder før kennelnavnet er godkjent).

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...