Gå til innhold
Hundesonen.no

Løpetid?


Happyface

Recommended Posts

Skrevet

Nivea har oppførst seg rart i det siste... hun bjeffer mye på folk, noe som hun aldri har gjort før, og det er ikke bare fremmende, det er også folk i familien som hun er godt kjent med. Hun vil heller ikke gjøre som vi sier, enkle ting som å komme når vi roper på henne, eller når hun skal inn i buret, hun bare løper den andre veien. Hun er rett og slett bare vansklig, kan det være at løpetiden nermer seg? eller er det bare "trassalder"? Hun er nå 8mnd.

Noen som har erfaring med att oppførselen blir endret når løpetiden nermer seg?

Skrevet

Ja det er vel klassisk "trassalder" oppførsel. Personlig har jeg ikke opplevd direkte endring i oppførsel ved akkurat løpetiden, men mer at det er en fase som hunden går igjennom. Er jo i rette alderen nå ja. Så prøv å være tålmodig fremover og ikke krev for mye. Det vil som oftes gå seg til. :)

Skrevet

og når hunden forandrer adferd, vil som oftest eieren gjøre det også, ved å mase , komandere, stresse, korrigere, osv. Hunden er 8 mnd, behold roen- gjør det du har gjort før, med kanskje litt mere tålmodighet.

Overse, eller om nødvendig avlede hunden slik at den glemmer det han holder på med.

Skrevet
:) Velkommen etter! :rolleyes2: Bare å smøre seg med tålmodighet - løpetiden kommer når den kommer, og hun kommer også til å bli "samme gamle" igjen, bare hormonene har fått roet seg litt. :whistle: 8 mnd er vanlig tid for en cairn å få løpetid forresten. Aynï begynte første løpetid da hun ble 9 mnd, og fortsatte den (den hang seg litt opp) da hun var 10 mnd. Hun var også veldig snål en tid før hun fikk løpetid. :whistle:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...