Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpe biting


Stripa

Recommended Posts

Skrevet

Som overkriften sier så handler innlegget om valper som biter. Lucas på 3 mnd. skal være etter hendene heeele tida, med mindre han er trøtt. Skriker jeg Au så gir han seg, men etter 2 sekunder er det på'n igjen, og da er det fare for at jeg kun blir skriken Au hele dagen :lol:

Avleder jeg med en leke, så er leken kjempe spennede i 4 sekunder før han begynner å bite igjen. Omtrent umulig å klappe han pga den bitinga. Holder jeg holda helt rolig (dvs. ikke trekker den til meg når han biter) så kan han finne på å holde opp, men iblant så tygger han i stedet. Når han holder opp så roser jeg, men det er også glemt etter 2 sekunder der han begynner igjen. Korttidshukkomelse med andre ord :)

Vi har ikke unger så det er ikke super viktig at han ikke biter i det hele tatt, men er redd for at dette skal bli en vane. Eller er det heller sånn at de gir seg med bitinga automatisk når tannfellinga er over? Han har masse leker å bite på, kjøpte akkurat Kong til han som han elsker, men når vi skal kose og klappe han så er det henda våre som er bite-objekt.

Noen erfaringer eller andre tanker rundt dette?

Skrevet

Vi lot Ellie bite på oss, men bet hun for hardt skrek vi au (som du sier, men altså kun når hun bet så hardt at det gjorde vondt.) og fjernet enten henne eller oss fra situasjonen, slik at det morsomme tok slutt når hun bet for hardt.

Det hjalp veldig og nå som tannfellingen nesten er over, er det ihvertfall helt slutt på bitingen.

Ellers ligger det flere andre gode råd her inne fra lignende tråder, om du søker litt.

Men jeg må legge til at jeg også tror at biting har sammenheng med stressnivået til valpen, som noen ganger kan være for høyt, og det skjer faktisk ganske ofte hvis valpen har opplevd for mye og er sliten, i motsetning til hva man kanskje skulle tro. De blir fort overtrøtte.

Jeg har også merket at forskjellig type for kan ha innvirkning.

Skrevet

Tusen takk for svar, jeg fant ut av det når jeg søkte litt rundt her på liknende emner, så da er nok ikke valpen min så veldig håpløs mht biting egentlig :)

  • 3 weeks later...
Skrevet

Jeg skal si deg en ting jeg, Æsko biter det han kan! Han biter alt og alle hele tiden. Det er ikke måte på. Hyling fungerer ikke, nei fungerer ikke, Time-out = uling og bjeffing og biting i andre ting, bitehemming er det noen her i huset some er imot. En mener at man ikke skal bruke bitehemming, men heller la det gå naturlig -.- Yeah right! Og han biter hardt. Sår og skraper oppåver hele beinet og på armene. Kutt i fjeset. Jadda, av og til er valper så fantastisk herlige å ham ed å gjøre. Og han blir bare villere hele tiden.

Nei lykke til i krigen om tenenne og håp på tannfelling snart :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...