Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpe biting


Stripa

Recommended Posts

Skrevet

Som overkriften sier så handler innlegget om valper som biter. Lucas på 3 mnd. skal være etter hendene heeele tida, med mindre han er trøtt. Skriker jeg Au så gir han seg, men etter 2 sekunder er det på'n igjen, og da er det fare for at jeg kun blir skriken Au hele dagen :lol:

Avleder jeg med en leke, så er leken kjempe spennede i 4 sekunder før han begynner å bite igjen. Omtrent umulig å klappe han pga den bitinga. Holder jeg holda helt rolig (dvs. ikke trekker den til meg når han biter) så kan han finne på å holde opp, men iblant så tygger han i stedet. Når han holder opp så roser jeg, men det er også glemt etter 2 sekunder der han begynner igjen. Korttidshukkomelse med andre ord :)

Vi har ikke unger så det er ikke super viktig at han ikke biter i det hele tatt, men er redd for at dette skal bli en vane. Eller er det heller sånn at de gir seg med bitinga automatisk når tannfellinga er over? Han har masse leker å bite på, kjøpte akkurat Kong til han som han elsker, men når vi skal kose og klappe han så er det henda våre som er bite-objekt.

Noen erfaringer eller andre tanker rundt dette?

Skrevet

Vi lot Ellie bite på oss, men bet hun for hardt skrek vi au (som du sier, men altså kun når hun bet så hardt at det gjorde vondt.) og fjernet enten henne eller oss fra situasjonen, slik at det morsomme tok slutt når hun bet for hardt.

Det hjalp veldig og nå som tannfellingen nesten er over, er det ihvertfall helt slutt på bitingen.

Ellers ligger det flere andre gode råd her inne fra lignende tråder, om du søker litt.

Men jeg må legge til at jeg også tror at biting har sammenheng med stressnivået til valpen, som noen ganger kan være for høyt, og det skjer faktisk ganske ofte hvis valpen har opplevd for mye og er sliten, i motsetning til hva man kanskje skulle tro. De blir fort overtrøtte.

Jeg har også merket at forskjellig type for kan ha innvirkning.

Skrevet

Tusen takk for svar, jeg fant ut av det når jeg søkte litt rundt her på liknende emner, så da er nok ikke valpen min så veldig håpløs mht biting egentlig :)

  • 3 weeks later...
Skrevet

Jeg skal si deg en ting jeg, Æsko biter det han kan! Han biter alt og alle hele tiden. Det er ikke måte på. Hyling fungerer ikke, nei fungerer ikke, Time-out = uling og bjeffing og biting i andre ting, bitehemming er det noen her i huset some er imot. En mener at man ikke skal bruke bitehemming, men heller la det gå naturlig -.- Yeah right! Og han biter hardt. Sår og skraper oppåver hele beinet og på armene. Kutt i fjeset. Jadda, av og til er valper så fantastisk herlige å ham ed å gjøre. Og han blir bare villere hele tiden.

Nei lykke til i krigen om tenenne og håp på tannfelling snart :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...