Gå til innhold
Hundesonen.no

Urinveisinfeksjon?


Recommended Posts

Skrevet

Phoebe har oppført seg ganske rart i dag. Vi trente litt lydighet (15 min) og hun ble SKIKKELIG pesete. Hun løp jo en del, så det var ikke så rart. Men det ble veldig voldsomt, og ga seg ikke. Jeg prøvde å gi henne vann og hun drakk for harde livet. Før det hadde hun hatt vanntilgang hele dagen (hun står i hundegård ute). La også merke til at hun gikk og tissa veldig ofte når vi var på tur. Og da mener jeg VELDIG ofte. Så også at det ikk kom noen ting, bare et par dråper :) Liker ikke dette helt. Noen som vet hva det kan være? Hun drikker veldig mye, men når hun tisser så kommer det nesten ingen ting. Og hun prøvde omtrent hvert andre minutt.

Skrevet

høres kanskje ut som det er det ja.Da forrige hunden min hadde det drakk hun masse og måtte ut tisse hver halvtime...Dro til legen og fikk medisin som virket raskt.

Har dratt til legen for en sjekk i morgen om hun ikke blir bedre jeg.Håper det går bra.

Skrevet

hun viser ikke tegn til at det er vondt når hun tisser? Gi henne c-vitaminer og tranbærtabletter. Hjelper mot urinveisinfeksjon hvis det er starten på det. Skader ikke å gi uansett.

Skrevet
hun viser ikke tegn til at det er vondt når hun tisser? Gi henne c-vitaminer og tranbærtabletter. Hjelper mot urinveisinfeksjon hvis det er starten på det. Skader ikke å gi uansett.

Det er det som er så vanskelig :) Hun viser så skjeldent hvis hun har det vondt. Det er veldig vanskelig å se det. Hun ble bare veldig fort sliten.. Takk for tips! :P Prøver det!

Skrevet

Jeg dro til veterinæren i forrige uke pga mistanke om urinveisinfeksjon på Jaily. Tok med urinprøve ned som veterinæren så på. Symptomene hun hadde var ekstremt mye tissing, men kun litt drikking, og også noe utflod. (Men sistnevnte var sannsynligvis pga begynnende løpetid.) På en 1/2 times morgentur tisset hun 14 ganger. (Ja, jeg telte) Men urinprøven var negativ for infeksjonstegn! Det veterinæren regnet med at det kunne være var noe kalt vaginitt, betennelse i vagina. Så nå går hun på antibiotika, Synulox for å være nøyaktig, i en uke. Allerede blitt bedre og tisser "normalt" antall ganger per dag igjen nå. ;)

Skrevet
hvordan går det nå?

Da jeg gikk med henne i morges var hun helt normal. Tisset med en gang vi kom ut, og oppførte seg generelt normalt. På tur var hun også helt normal, og da vi lå stille i gresset la hun seg bare ved siden av meg som normalt (i går ville hun ikke ligge stille, bare surret rundt og prøvde å tisse). Ser ut som om det har gitt seg, men hvis jeg ser noe tegn igjen tror jeg bare jeg tar meg en tur til vet'en.

Jeg dro til veterinæren i forrige uke pga mistanke om urinveisinfeksjon på Jaily. Tok med urinprøve ned som veterinæren så på. Symptomene hun hadde var ekstremt mye tissing, men kun litt drikking, og også noe utflod. (Men sistnevnte var sannsynligvis pga begynnende løpetid.) På en 1/2 times morgentur tisset hun 14 ganger. (Ja, jeg telte) Men urinprøven var negativ for infeksjonstegn! Det veterinæren regnet med at det kunne være var noe kalt vaginitt, betennelse i vagina. Så nå går hun på antibiotika, Synulox for å være nøyaktig, i en uke. Allerede blitt bedre og tisser "normalt" antall ganger per dag igjen nå. ;)

Huff, håper det går bra med Jaily nå. Må kontakte veterinæren hvis jeg ser noen tegn igjen jeg også.

Skrevet
(Men sistnevnte var sannsynligvis pga begynnende løpetid.) På en 1/2 times morgentur tisset hun 14 ganger.

Mina tikar kissar alltid mycket när de ska löpa. Det kan inte vara så enkelt?

Skrevet

Kjempe bra høre er bedre i dag! Og som Fanny sier kan det ikke være starten av løpetid? Mi får det snart og hjelpe meg hun markerer jo som en hann hund!Haha.

Skrevet

Hun ble akkuart ferdig med løpetiden for to uker siden så jeg tviler litt på at det er den som kommer igjen :P hehe. Men alt virker normalt nå ;)

Skrevet
Jeg dro til veterinæren i forrige uke pga mistanke om urinveisinfeksjon på Jaily. Tok med urinprøve ned som veterinæren så på. Symptomene hun hadde var ekstremt mye tissing, men kun litt drikking, og også noe utflod. (Men sistnevnte var sannsynligvis pga begynnende løpetid.) På en 1/2 times morgentur tisset hun 14 ganger. (Ja, jeg telte) Men urinprøven var negativ for infeksjonstegn! Det veterinæren regnet med at det kunne være var noe kalt vaginitt, betennelse i vagina. Så nå går hun på antibiotika, Synulox for å være nøyaktig, i en uke. Allerede blitt bedre og tisser "normalt" antall ganger per dag igjen nå. :)

Men noen tisper blir jo fæle til å markere når de nærmer seg løpetid og under? Det er ikke det da som Fanny sier?

Hun ble akkuart ferdig med løpetiden for to uker siden så jeg tviler litt på at det er den som kommer igjen :) hehe. Men alt virker normalt nå :wub:

Nå er jeg litt forvirret her.. Zufy svarte jo at utfloden mest sannsynlig var pga begynnende løpetid?

Skrevet
Mina tikar kissar alltid mycket när de ska löpa. Det kan inte vara så enkelt?

Men noen tisper blir jo fæle til å markere når de nærmer seg løpetid og under? Det er ikke det da som Fanny sier?

*klippe*

Nå er jeg litt forvirret her.. Zufy svarte jo at utfloden mest sannsynlig var pga begynnende løpetid?

Siste delen først: Det var vel to forskjellige hunder det var snakk om der tror jeg. :)

Så til det andre. Kan sikkert hende. Men personlig syns jeg det er litt vel mye når hun tisset så sinnsykt mange ganger på en halv time uten å ha drukket spesielt mye på forhånd (eller noe særlig etter på heller) og hun etter en dag på antibiotika tisset som normalt igjen. Kall meg gjerne lett hysterisk som drar til veterinæren for mye tissing, men jeg ville ikke la henne gå hele helgen med en eventuell urinveisinfeksjon (vet selv hvor ubehagelig det er tross alt) og når veterinæren har et sannsynlig forslag så er jeg tilbøyelig til å høre på det. :wub:

Skrevet
Nå er jeg litt forvirret her.. Zufy svarte jo at utfloden mest sannsynlig var pga begynnende løpetid?

Mulig det, men det var vel bare et forslag så vidt jeg forsto? :D Phoebe har som sagt nettop hatt løpetid så tviler på at det er det som er problemet vårt :thumbs:

Så til det andre. Kan sikkert hende. Men personlig syns jeg det er litt vel mye når hun tisset så sinnsykt mange ganger på en halv time uten å ha drukket spesielt mye på forhånd (eller noe særlig etter på heller) og hun etter en dag på antibiotika tisset som normalt igjen. Kall meg gjerne lett hysterisk som drar til veterinæren for mye tissing, men jeg ville ikke la henne gå hele helgen med en eventuell urinveisinfeksjon (vet selv hvor ubehagelig det er tross alt) og når veterinæren har et sannsynlig forslag så er jeg tilbøyelig til å høre på det. :lol:

Enig der ;)

Men har en dårlig nyghet.. Det ser ikke ut til at det har blitt bedre likevel ;) I går var hun like ille igjen. Gikk rundt å prøvde å tisse for harde livet, men ingenting kom (bare første gang hun prøvde). Ringer veterinær nå.

Skrevet

Hun har blærekatar :) Dakar lille. Så nå skal hun gå på antibiotikakur i 10 dager :) Etter det skal de se på en ny urinprøve og hvis det ikke er blitt noe bedre vil hun bli sjekket for livmorbetennelse.

Skrevet

Takktakk! :) Ja, håper virkelig det! Håper ikke hun er resistent mot medisinene, eller at hun har livmorsbetennelse. Men jeg har på følelsen at hun vil bli fin :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...