Gå til innhold
Hundesonen.no

Int N DK UCH FinJV-09 FinV-09 NordJV-09 NordV-09 NV-10'11 Leading Angel's Cherish Thornapple "Tíbrá"


Caroline
 Share

Recommended Posts

Begge mine ligger nå ikke så veldig langt under i vektklasse og Blaze ble røntget ved 1år og 4 dager, og Talli 1 år og 1 uke :lol:

Men det er andre viktige ting som dukker opp ved 1år, da skal man MH teste! Og det er gøy det!

I know, I know... Du gjør meg utålmodig, damen :lol: Og ja, jeg leter etter en MH som kan passe å delta på, men nå har jeg visst glemt det litt igjen :icon_redface: Får ta meg en ny leterunde! Det kan jo ikke kræsje med noe annet viktig :devilbanana:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 249
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Grattis med et fremgangsrikt år! Håper dere får mange gode år framover i ringen! :) Også håper jeg at vi ser dere i andre grener også :lol:

Ang røntging så er det vel temmelig normalt i norge å røntge ved 1år. Raseklubben i USA derimot anbefaler at aussien er 1mnd ved røntging, det samme gjør begge mine oppdrettere. Samt oppdretteren på ridgebacken vår. Men, folk er jo uenige. Mine ble/blir røntget rundt 18-20mnd. Før det blir de jo uansett ikke brukt så aktivt så det er ikke noe stress :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Grattis med et fremgangsrikt år! Håper dere får mange gode år framover i ringen! :) Også håper jeg at vi ser dere i andre grener også :lol:

Ang røntging så er det vel temmelig normalt i norge å røntge ved 1år. Raseklubben i USA derimot anbefaler at aussien er 1mnd ved røntging, det samme gjør begge mine oppdrettere. Samt oppdretteren på ridgebacken vår. Men, folk er jo uenige. Mine ble/blir røntget rundt 18-20mnd. Før det blir de jo uansett ikke brukt så aktivt så det er ikke noe stress :lol:

:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Begge mine ligger nå ikke så veldig langt under i vektklasse og Blaze ble røntget ved 1år og 4 dager, og Talli 1 år og 1 uke :lol:

Jeg kjenner jeg har litt sterke meninger om dette med røntgenalder jeg også *ler*. Jeg ser faktisk ingen grunn til å vente med å røntge en normalt utviklet hund faktisk. Willy og hans halv- og helsøsken ble alle røntget lenge før de var 14 mnd - og alle hadde A på hoftene sine :). At mange oppdrettere går rundt i troen på at resultatet skal bli bedre jo lenger de venter, så kan de jo bare vente til hunden er dau *flir*. Neida, jeg tror bare at det er litt hysteri ute og går med tanke på dette.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kjenner jeg har litt sterke meninger om dette med røntgenalder jeg også *ler*. Jeg ser faktisk ingen grunn til å vente med å røntge en normalt utviklet hund faktisk. Willy og hans halv- og helsøsken ble alle røntget lenge før de var 14 mnd - og alle hadde A på hoftene sine :lol:. At mange oppdrettere går rundt i troen på at resultatet skal bli bedre jo lenger de venter, så kan de jo bare vente til hunden er dau *flir*. Neida, jeg tror bare at det er litt hysteri ute og går med tanke på dette.

Okei, nå får jeg jo bare lyst til å ringe og bestille time, for jeg virkelig hater å vente med å vite helseresultater :lol: Kanskje jeg kan samkjøre det med 12-ukersvaksine på valpene *tenke*

Ellers vil Tíbrá si tusen takk for alle gratulasjoner på 1-årsdagen sin :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

I know, I know... Du gjør meg utålmodig, damen :P Og ja, jeg leter etter en MH som kan passe å delta på, men nå har jeg visst glemt det litt igjen :wub: Får ta meg en ny leterunde! Det kan jo ikke kræsje med noe annet viktig :)

Sååå tålmodig jeg var så var hun ikke langt over året før jeg røntget :lol: Hoftene ble avlest idag med resultat A! :lol::D:P Albuene så også flotte ut, å vi håper på nok en fin bokstav! Hun er også meldt på MH den 28. mars, og ettersom hun er snart 1 uke inn i sin første løpetid passer det helt perfekt :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sååå tålmodig jeg var så var hun ikke langt over året før jeg røntget :wub: Hoftene ble avlest idag med resultat A! :lol::):D Albuene så også flotte ut, å vi håper på nok en fin bokstav! Hun er også meldt på MH den 28. mars, og ettersom hun er snart 1 uke inn i sin første løpetid passer det helt perfekt :lol:

Knall bra!! Grattis med fin A.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sååå tålmodig jeg var så var hun ikke langt over året før jeg røntget :wub: Hoftene ble avlest idag med resultat A! :):lol::D Albuene så også flotte ut, å vi håper på nok en fin bokstav! Hun er også meldt på MH den 28. mars, og ettersom hun er snart 1 uke inn i sin første løpetid passer det helt perfekt :lol:

Wee! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Knall bra! Grattis med fin A.

Wee! :lol:

Og vi henger oss på gratulanten over og roper et hurraaaa for A !

Grattis med A hofter... Tibra er bare helt vannvittig nydelig.... Hun blir bamsevinner en vakker dag.. det tør jeg nesten vedde på :lol:

Tusen takk alle sammen! Bamsevinner ja, litt ambisiøst å håpe på kanskje, men vi tar imot det vi får :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...