Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

kan ikke så mye om rasen. Er herlige hunder, men det er jo en TERRIER... (hihi)

Treneren min driver oppdrett av fox og manchester terrier.

http://www.salvebo.com/

Han har mangen flotte hunder som gjør det bra på utstilling, jeg hadde absolutt prata men han skulle jeg hatt en fox:)

Skrevet

Jeg har to foxterriere, og er veldig fornøyd med dem!

Opprinnelseslandet til disse terrierne er England, og de var tidligere mest brukt som rottehund og jakthund på rev og grevling. Noen bruker foxterrieren til jakt i dag også, men den er nok mest brukt som familiehund.

Den finnes i to utgaver, den glatthårete og den ruhårete. vekt er 7-8 kg, skulderhøyden bør ikke overskride 39 for hanner, hunner litt mindre.

Dette er en inteligent og oppvakt hund, som lærer fort, men kan selvsagt (det er jo en terrier!) også være noe sta!

Konsekvent oppdragelse må til, men det gjelder jo alle hunder vil jeg tro. Foxteriere har veldig godt humør! Maken til lykkelige og tilfredse hunder har jeg aldri vært borti! De er glade i barn, mine er svært glad i å leke med naboens unger. Jeg har også katter, ender, gjess og høns, og når hundene blir vant til disse fra de er små, så er det ingen problemer med å ha dem sammen. Andre hunder vi møter på turer osv. er de veldig begeistret for, vil gjerne hilse og leke. Det sies at de kan være dominerende overfor hunder av sin egen rase, det har jeg ikke opplevd selv, men så er det jo ikke så mange av den rasen vi har møtt på heller. De er relativt fåtallig her i allefall.

Foxterrieren er en modig hund, har ennå ikke opplevd at de har vært redd for noe, synes de virker veldig nervesterke.

Mosjon bør de nok ha en del av, de er jo svært aktive. Jeg går lange turer med dem, og de springer løse på jordene her vi bor.

Jeg er med andre ord meget begeistret for disse hundene, og har nok funnet min rase, uten tvil!

Skrevet

Stemmer det at det er noen forskjell på den glatthårete og den ruhårete? Som f.eks gemytt. I så fall på hvilken måte? Jeg mener jeg hørte det for en stund siden.

Skrevet
Stemmer det at det er noen forskjell på den glatthårete og den ruhårete? Som f.eks gemytt. I så fall på hvilken måte? Jeg mener jeg hørte det for en stund siden.

Ja, jeg har også hørt at det er forskjell på gemyttet på de to typene. Har selv ingen erfaring med ruhår, men etter det jeg har forstått så regnes ruhår for å være mere stri, og at de har et hissigere temperament enn den glatthårete. Kortere lunte på en måte!

Skrevet

Jeg har ei fox terrier tispe, og i mine øyne er dette en flott rase.

Det er en hund som tilpasser seg veldig fort, og som er modig og bestemt. Hun jeg har er veldig lettlært, og synes det er supergøy å lære nye ting, spesielt når belønning er lek med ball eller dralek.

Dette er en sunn og frisk rase, som ikke har noen sykdommer som er vanlig for rasen. De er aktive hunder, og krever endel selv om de er små. Dina er veldig morsom og gjør mye rart. Hun har mye lyder, og mye fantasi :lol:

Hun elsker barn, men det vet jeg ikke om er spesielt for rasen, eller om det er hennes personlighet. Hun har en utrolig tålmodighet med barn. De er supre til agility og spor, og elsker å grave, søke i hi og huler under f.eks røtter. Det er mye jaktinnstinkt i rasen. Likevel vil jeg si at de kan trenes til å være snille mot katter og mindre dyr. Dina går sammen med marsvinene mine løse uten problem, til tross for at hun har mye jaktinnstinkt.

Jeg har forelsket meg helt i denne rasen, som har en liten og hendig størrelse, men som kan brukes til masse, og som krever endel av meg som eier. Det er en stor hund i liten kropp. de har stort pågangsmot. Det står i rasebeskrivelser at denne hunden ikke kan slippes pga sitt jaktinnstinkt, dette er også noe som kan trenes på, og jeg har møtt mange foxer som går løse alltid. Dina går også mye løs, og det er veldig sjeldent at hun kobler meg ut. Tvert imot er hun lydigere når hun går løs.

Noen bilder av vidunderet :wub:

2970_94242991334_666261334_2973942_7761795_n.jpg

2970_94242951334_666261334_2973936_3727400_n.jpg

2970_94243036334_666261334_2973951_180922_n.jpg

:icon_confused:

Skrevet

Her er Kaisa og Wilma på tur i skogen. Mystiske lyder høres inne blant buskene, og Wilma har innstilt "radarøret" sitt! :ahappy:

post-2734-1240759532_thumb.jpg

Skrevet

Så lik den til høyre og Dina var! For det første har de jo lik farge og nesten like avtegn! I tillegg hadde hun likt halsbånd som Dina hadde før også! :ahappy: Hvor bor dere hen? Vært gøy å hatt en playdate hvis dere bor i nærheten av Oslo :wub: Hvilken kennel kommer de fra?

Skrevet
Så lik den til høyre og Dina var! For det første har de jo lik farge og nesten like avtegn! I tillegg hadde hun likt halsbånd som Dina hadde før også! :ahappy: Hvor bor dere hen? Vært gøy å hatt en playdate hvis dere bor i nærheten av Oslo :wub: Hvilken kennel kommer de fra?

Jeg sender deg en PM!

Skrevet

Da var hu vennina til CamillaSoppen inne i forumet...

Hei! Så hyggelig at det er flere Fox Terrier folk her:D

Jeg har to foxer som nevnt, Maja på 5år og Toby på 2år.

Har hatt dem i ca 5uker nå, og det er bare kos. Mer heldig med omplasserings hunder kunne jeg ikke vært:D Og Fox Terrier var det jeg ville ha, det ble 2 isteden for 1, men det er bare dobbel moro:D

Bilder kommer....

Hilsen Frida, Toby og Maja :)

Skrevet

Så herlige de var :) Var det disse to som var annonsert på Finn som skulle omplasseres sammen? Jeg satt å sikla på den annonsen nemlig :D Fox er jo en fantastisk rase, så jeg forstår godt at du er fornøyd:)

Skrevet
Så herlige de var :) Var det disse to som var annonsert på Finn som skulle omplasseres sammen? Jeg satt å sikla på den annonsen nemlig :D Fox er jo en fantastisk rase, så jeg forstår godt at du er fornøyd:)

Ja, forstår godt at du er fornøyd! Flotte hunder!

Marit&Dina: jeg prøver å sende PM, men det står at du har valgt å ikke være tilgjengelig???!

Skrevet
Ja, forstår godt at du er fornøyd! Flotte hunder!

Marit&Dina: jeg prøver å sende PM, men det står at du har valgt å ikke være tilgjengelig???!

Takk takk :)

Ja, det var de som skulle omplasseres sammen. Var virkelig vært en 14timers søndagstur, ikke bare bare å kjøre over vidda i snøstorm med sommerdekk. Må si at det var vært det :D

Skrevet
Jeg har fått PM av deg? Min sånn PM greie er til tider litt rar...

Av meg? hmm.. trur ikke jeg har sendt noe PM. Har ikke så mye peiling på forum greier, ganske sikker jeg ikke har send..

Skrevet
Av meg? hmm.. trur ikke jeg har sendt noe PM. Har ikke så mye peiling på forum greier, ganske sikker jeg ikke har send..

Neida, det var jeg som sendte PM til Marit&Dina, men så funket det ikke!

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...