Gå til innhold
Hundesonen.no

Utstillingsfeil?


armagnac

Recommended Posts

Skrevet

ja det jeg egentlig lurte er om valpisen min har fått en litten feil :) ho er jo som sagt blå, men en 10cm ned på halen har ho fått en mørkeblå flekk (perfekt formet som en ruter). den er like mørk som haletippen. vil den gjevne seg ut tror dere??

Skrevet

Har du lest hva som står i rasestandarden? Står det noe om jevn farge uten brudd, for eksempel?

Jeg spør ikke retorisk, jeg er for trøtt til å gidde lese standarden selv. Det er i hvert fall første sted å sjekke om en lurer på slikt. Så kan vi heller hjelpe deg å tolke det som står der om du ikke blir noe klokere.

Skrevet

Dette høres ut som normal variasjon rundt en kjertel som ligger på halen. Vet ikke hva den egentlig heter på norsk, men på svensk heter den "violkörtel", og her er en artikkel om den:

http://www.dogsite.se/hundlivartiklar/violkorteln.pdf

Jeg synes artikkelen overdramatiserer hårtap etc. rundt denne kjertelen. Den foreslår bl.a. kastrering, noe jeg synes høres drøyt ut. Har vært borti en hel del hunder som har hatt forbigående hårtap akkurat i dette området, og det har vært nettopp det - forbigående, og ikke plagsomt for hunden i det hele tatt. Tror dette er mer utbredt en man aner, men det synes bare ekstra godt på så korthårete hunder som GD og whippet (som jeg har selv).

Tillegg: Og nei, jeg tviler på at det vil påvirke hundens sjanser i utstillingsringen nevneverdig, men legg ut et bilde du!

Skrevet
Jeg synes artikkelen overdramatiserer hårtap etc. rundt denne kjertelen. Den foreslår bl.a. kastrering, noe jeg synes høres drøyt ut. Har vært borti en hel del hunder som har hatt forbigående hårtap akkurat i dette området, og det har vært nettopp det - forbigående, og ikke plagsomt for hunden i det hele tatt. Tror dette er mer utbredt en man aner, men det synes bare ekstra godt på så korthårete hunder som GD og whippet (som jeg har selv).

Bare litt OT mht den kjertelen.... Alle hundene jeg har hatt, har hatt grovere pels og mye tynnere pels rundt dette området - de har sågar annen farge på pelsen (sorte hunder har flere hvite hår f eks). Det er neppe noe å bekymre seg for eller gjøre noe med :).

Guest Dratini
Skrevet

Er enig med bardmand og Siri her. Våre hunder har denne kjertelen (på oversiden av halen, ca 10 cm ned). På vår blonde så "vises" den ved at pelsen er litt striere og mørkere der. Jeg har hørt at noen hunder kan få betennelse i denne kjertelen, men har ikke opplevd dette med noen av hundene vi har hatt. Og sogar at noen hunder har operert den bort.

På våre hunder så har vi sett at denne plassen ofte har fått tidligere "voksen-pels" enn resten av hunden, og jeg har tenkt at det sikkert skyldes denne kjertelen. Helt ufarlig (om den ikke blir betent) og har aldri fått kommentarer ved utstillinger på våre iallefall.

Skrevet
Er enig med bardmand og Siri her. Våre hunder har denne kjertelen (på oversiden av halen, ca 10 cm ned). På vår blonde så "vises" den ved at pelsen er litt striere og mørkere der. Jeg har hørt at noen hunder kan få betennelse i denne kjertelen, men har ikke opplevd dette med noen av hundene vi har hatt. Og sogar at noen hunder har operert den bort.

På våre hunder så har vi sett at denne plassen ofte har fått tidligere "voksen-pels" enn resten av hunden, og jeg har tenkt at det sikkert skyldes denne kjertelen. Helt ufarlig (om den ikke blir betent) og har aldri fått kommentarer ved utstillinger på våre iallefall.

Chaisy hadde betennelse i denne når vi fikk henne (2 år gammel,hadde nok vært sånn ei stund...) så hun måtte operere den.

Mine hunder (ikke samojedene, men de andre) har litt anen pelsstruktur over denne kjertelen. Helt normalt.

Skrevet

Har hatt korthårshund hvor pelsen over kjertelen forsvant, og det var tydeligvis veldig vanlig, og

de var ikke noe plaget av den grunn.

Jeg smørte på fuciderm, og da kom pelsen tilbake innen kort tid.

Men utstillingsresultater ble ikke påvirket pga det.

Skrevet

Jøss, denne kjertelen har jeg aldri hørt om. Er dette noe som er lett å se hos hundene? Jeg har dratt i og tittet på Norma fra alle kanter her nå, og jeg verken ser eller kjenner noenting :ahappy:

Skrevet

Nei, du ser ikke kjertlene, men du kan se effekten av dem på pels og hud om de blir litt overaktive. Tror jeg leste et sted at ikke alle hunder hadde disse kjertlene heller. Sikkert er det i hvert fall at det bare er unntaksvis at de byr på andre enn kosmetiske problemer.

Skrevet

Knis, jeg leste "halsen" i startinnlegget, så jeg fatta ikke bæret av hva dere andre pratet om :ahappy:

Men ja, det er ofte der pelsskiftet starter på vår rase også, så "noe" skjer i det området. Fargeendring vet jeg ingenting om, siden vi har så mye pels der, men jeg kan ikke tro at det er noe en får trekk for i utstillingsringen.

Skrevet

Litt off topic:

Jeg har aldri hørt om kjertelen før, men er det kanskje denne som gjør at terver har en svart flekk på halen, som dette?:

IMG_3293.jpg

Skrevet

aha tusen takk for masse bra info:) da kan jeg slappe av. ho har litt striere voksenpels der, men da kan jeg bare slappe av=D

Guest Dratini
Skrevet
Litt off topic:

Jeg har aldri hørt om kjertelen før, men er det kanskje denne som gjør at terver har en svart flekk på halen, som dette?:

http://i35.photobucket.com/albums/d176/MaJ...09/IMG_3293.jpg

Du skal ikke se bort fra det :ahappy:

aha tusen takk for masse bra info:) da kan jeg slappe av. ho har litt striere voksenpels der, men da kan jeg bare slappe av=D

Om den blir betent så kjenner du at det er en kul under huden der. Men som sakt, vi har aldri kjent slikt på våre og det er kun på den blonde at pelsen er litt mørkere akkurat der :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...