Gå til innhold
Hundesonen.no

Gjett rasen..


Guest 2ne

Recommended Posts

Skrevet

Nei, det er ikke jeg som skal ha hund ;)

Jeg undersøker for en venninne, som til nå har hatt mest sansen for spisshunder, men det må ikke være det denne gangen. Hun vil ha en pen hund, for hun liker å stille ut, bør la seg kombinere med småbarnsliv (og det er helt riktig, det gjør de aller fleste raser) uten å kreve flere timer med aktivisering. Hun vil ha en hund som er litt over knehøyde (eller, mannen i huset vil det *flir*).

De rasene hun har sett på til nå, er bl.a. Eurasier. Hun har dog hørt at de kan være litt fryktaggressive, så hun er litt skeptisk selv om hun av det hun har lest av rasebeskrivelsen syns de høres interessante ut. Hun har også vurdert finsk lapphund (og jeg har gitt henne et telefonnummer hun skal ringe for å få vite mer), men vet ikke nok om rasen enda, syns hun. Hun har også lurt på samojed fra utstillingslinjer (og ifølge de med trekkhundlinjer, så er det himmelvid forskjell på de linjene - akkurat som i andre bruksraser).

Andre raser som hun har kikket på som ikke er gruppe 5 hunder, er boxer, dalmis, labrador, belger og jeg foreslo å se på aussien (ja tenk, jeg gjorde det ;) ). Og sånn før dere begynner med formaninger om hvor mye alle disse rasene trenger, så er hverken hun eller jeg så ferske at vi ikke vet at det er forholdsvis aktive raser - de er allikevel ikke så aktive at de krever noe helt spesielt (ja, vi har erfaring med samtlige raser).

Nå har hun akkurat måtte avlive hunden sin pga temperament, så det er det viktigste for henne - godt temperament. Å få en hund som kan leve som familiehund med någåt attåt. Hun er forholdsvis erfaren, har jobbet med hund og i den forbindelse gått kurser, så hun kan nok ha det meste, hun trenger bare litt hjelp til å finne hva som passer henne best..

Forslag, folkens? Både til raser og evt oppdrettere (det kan dere evt ta på PM, så slipper vi å diskutere hvorfor man ikke burde kjøpe hos foreslåtte oppdrettere) ;)

Guest Jonna
Skrevet

Kjenner godt en som har Eurasier. Fine hunder, men også noe ustabile pga det er en forholdsvis ny rase. Når det gjelder "nåko attåt" med denne rasen så sitter jeg igjen med litt inntrykk av at dem ikke er så kjempe motiverte og det blir litt under "mildt tvang".

Men om hun er erfaren: Hva med en AK hannhund eller en Schäferhund fra dem rette linjene som kunne passet her? Når det gjelder schäferhund til dette så har vi jo en ressursj å bruke, om ikke kontakter med god oversikt.

(skrev ett lengre innlegg som ble borte pga ustabilt nett <_< )

Skrevet

Jeg har ikke annet enn positive opplevelser med dalmis...

Rolige og snille inne, utrolig barnevennlige, blide hunder, fulle av humør og persolighet, og relativt lett-trent. ;)

Skrevet

Henger meg på Charpi, dalmatiner er jo verdens mest perfekte hunderase ;)

Neida (jo), men jeg synes dalmatiner høres ut som en rase som kan passe godt her ja. Har ikke så god kjennskap til oppdrettere her i Norge, men er ganske mange trygge valg her slik jeg oppfatter det. Men noen andre kan jo eventuelt hjelpe henne med det. ;)

Skrevet
*klippe*

De rasene hun har sett på til nå, er bl.a. Eurasier. Hun har dog hørt at de kan være litt fryktaggressive, så hun er litt skeptisk selv om hun av det hun har lest av rasebeskrivelsen syns de høres interessante ut. Hun har også vurdert finsk lapphund (og jeg har gitt henne et telefonnummer hun skal ringe for å få vite mer), men vet ikke nok om rasen enda, syns hun. Hun har også lurt på samojed fra utstillingslinjer (og ifølge de med trekkhundlinjer, så er det himmelvid forskjell på de linjene - akkurat som i andre bruksraser).

Angående Eurasier, så skal de være reserverte, det er ett rasepreg ;) Men de skal ikkje være aggressive eller sky. Det som er veldig viktig når du har en Eurasier er sosialiseringen som valp. (gjelder seff alle raser, men en må være ekstra påpasselig med eurasier.) De eg har hilst på siden eg begynte å interessere meg for rasen er av typen hilse på, gå og legge seg. De interesserer seg rett og slett ikkje så veldig for folk utenom familien. Og ikkje minst, pass på linjene en velger valp i fra, gå gjennom raseklubben, for det finnes individer som ikkje bør avles på.

En ting med Eurasier er at det finnes ikkje mer enn ca 500 hunder i landet, og den kan være vanskelig å få tak i. Har selv ventet i nesten to år på valp nå, både pga egen økonomi, og at det er få kull som blir født i året. Om venninnen din har mulighet og er interesert, kunne kanskje en tur til Eurasierspesialen i Juni være aktuelt?

Eg er sikkert inhabil, siden eg står på liste, og venter på valp, men vil anbefale Eurasier som familiehund. Om det er ett ønske å trene hund, er vel kanskje ikkje eurasier det beste valget, da de kan være noe "tunge" å trene. Selv kommer eg til å prøve meg med agility, og evnt noe lydighet ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...