Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva slags nappeutstyr bruker du?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har jo napperase, men ingen erfaring med det. Folk bruker vel sikkert litt forskjellig utstyr, men hva bruker du? Jeg vet ikke hva jeg trenger å kjøpe av sånt, og det hadde vært fint med noen råd.

Ikke vet jeg helt hvordan man bruker sånt utstyr heller, men får bare lære meg det etter hvert. Pussestein for eksempel, er det en nødvendig greie?

Jeg ønsker tips, råd og evt link til bilder av dingsen/duppeditten...

Skrevet

Når jeg napper så bruker jeg stort sett bare fingrene, evt litt trimmekniv. Jeg kan godt ta med kofferten på trening så du får se hva jeg har, og prøve litt hvis du vil. Men snakk med oppdretter hva hun bruker, hvordan man gjør det på din rase. Spør om du kan komme med Selma og at hun viser og forklarer.

Skrevet

Jeg bruker fingrene. Dachsen skal verken klippes eller nappes med kniv, men på de stedene hvor hårene sitter best fast kan det hende at jeg bruker trimmekniv. Det er en ganske billig en av merket Trixie.

Skrevet

Bruker hendene, og en kam. Nå er ikke jeg flink å trimme, men duger til hund som ikke skal i ringen. vet at mange bruker latekshansker. På cairn skal man ikke bruke kniv.

Skrevet

Det er vel forskjell fra rase til rase hva slags utstyr man skal bruke.. Og ikke minst hvordan hunden skal nappes! Jeg leverte inn Micko hos en hundesalong, og damen nappet han som en border terrier skal nappes! Skal si deg oppdretteren min var på krigsstien etterpå jah :icon_confused:

Så hør med oppdretter/raseklubb om hvordan parson skal nappes :P

Jeg bruker bare fingrene så langt det er mulig når jeg napper. Også effileringssaks og vanlig saks enkelte steder på kroppen.

Skrevet
Når jeg napper så bruker jeg stort sett bare fingrene, evt litt trimmekniv. Jeg kan godt ta med kofferten på trening så du får se hva jeg har, og prøve litt hvis du vil. Men snakk med oppdretter hva hun bruker, hvordan man gjør det på din rase. Spør om du kan komme med Selma og at hun viser og forklarer.

Du, det vil jeg gjerne! Da får jeg sjansen til å prøve litt. Jeg tenker jo også, som mange her sier, at det er greit å bruke fingrene. Men når det finnes sååå mye forskjellig utstyr så kan det jo være at noe av det gjør nappingen lettere/raskere.

Så det er ikke et sånt "MÅ ha"-verktøy blant napperne altså?

Skrevet

Jeg bruker fingrene, og av og til engangshansker for å få bedre tak. Pudder/pulver kan hende jeg også kommer til å kjøpe meg hvis jeg ser det trengs. Ellers går det i en god kam. Jeg har også en kam hvor jeg har surret strikk rundt taggene helt innerst, sånn at den drar av hår samtidig som den kammer, men den bruker jeg ikke så ofte. Jeg bruker ikke trimmekniv, men saks til å stusse rundt potene.

Guest Gråtass
Skrevet

Da jeg hadde napperase, brukte jeg oppvaskhansker, talkum (for å unngå sår hud) og pimpstein. Low-budget nappesaker som fungerte aldeles utmerket. Det eneste jeg trengte mye av ved napping var tid..

Skrevet

Gummihansker, talkum og fingre. Litt kniv innimellom. Har ikke pussestein, men snubler jeg over så ender det vel opp med at jeg kjøper.

Skrevet

He-he! Spør sikkert fryktelig dumt nå, men den der talkumen..Strør man det på hunden og napper i vei? :whistle: Eller har du litt på fingrene, før du napper kanskje? :lol:

Skrevet

Har ingen erfaring selv med napperaser, men moren til ei venninne hadde mellomschnauser. Hun brukte kniv noen steder og også fingre. På fingrene tok hun helt vanlig brunt strikk for å få bedre tak visstnok :whistle:

Skrevet
Da jeg hadde napperase, brukte jeg oppvaskhansker, talkum (for å unngå sår hud) og pimpstein. Low-budget nappesaker som fungerte aldeles utmerket. Det eneste jeg trengte mye av ved napping var tid..

Signerer den! Det tar tid, masse tid.. Spesielt når man er nybegynner <_<

He-he! Spør sikkert fryktelig dumt nå, men den der talkumen..Strør man det på hunden og napper i vei? :whistle: Eller har du litt på fingrene, før du napper kanskje? :lol:

:) Man tar det på fingrene, i hvertfall er det det jeg har sett at folk gjør.

Guest Gråtass
Skrevet
He-he! Spør sikkert fryktelig dumt nå, men den der talkumen..Strør man det på hunden og napper i vei? :whistle: Eller har du litt på fingrene, før du napper kanskje? :lol:

Jeg hadde talkum på hundens hud for at det ikke skulle bli så sårt.

Signerer den! Det tar tid, masse tid.. Spesielt når man er nybegynner <_<

Grunnen til at det tok tid for min del var fordi jeg hadde en irsk ulvehund, det er mye hund som skal nappes :)

Skrevet

Jeg har strihåret dachs og henne napper vi på en halvtime/times tid. Og da bruker vi bare fingrene og saks under potene og selvfølgelig noe godsaker til hunden. Hun er ikke så glad i å bli nappet, så sto med leverposteitube mens kjæresten nappet henne :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...