Gå til innhold
Hundesonen.no

Forsikre en annens hund


BDD Girl

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan stiller det seg, å forsikre en annens hund? Ta f.eks at man er forvert for en hund og man vil forsikre denne for veterinærutgifter kan fort blir dyrt. Kan man gjøre dette? Hva kan man forsikre for? Kan man livsforsikre hunden? I så fall, hvem vil forsikringssummen da tilfalle om hunden ikke står på forsikringstageren? Noen som vet litt om dette?

Skrevet

Det er riktignok ikke helt nylig, men jeg hadde hund på forvertsavtale. Jeg betalte forsikringen, selv om hunden stod på oppdretter, og jeg fikk forsikringspengene da hunden ble avlivet pga. sykdom. Det var også jeg som dekket alle vet. utgifter og forsikringen stod på min mor. Hos oss var ikke det noe problem med forsikringa i det heletatt.

Skrevet
Hvordan stiller det seg, å forsikre en annens hund? Ta f.eks at man er forvert for en hund og man vil forsikre denne for veterinærutgifter kan fort blir dyrt. Kan man gjøre dette? Hva kan man forsikre for? Kan man livsforsikre hunden? I så fall, hvem vil forsikringssummen da tilfalle om hunden ikke står på forsikringstageren? Noen som vet litt om dette?

Jeg forsikret Alexis då eg var forvert på henne. Livsforsikring og vet.forsikring (i tilfelle f.eks keisersnitt) Eg og oppdretter var enige om å dele evt. forsikringsum i forvert perioden.

Skrevet

I NKK sin forvertavtale står det nevnt forsikring, hvilken forsikring og hvem som forsikrer og hvem som livsforsikringen vil tilfalle. Jeg vil tro de fleste oppdrettere/eiere vil ha utbetalingen selv, men det vil da altså ikke spille noen rolle hvem som har forsikret hunden?

Kan forresten en forvert gå avsted og avlive hunden uten samtykke fra oppdretter/eier?

Skrevet

Den som har tegna forsikringa får pengene. Så får man ha en avtale seg i mellom... Jeg avlivet min forvertshund uten noe medbragt samtykke fra oppdretter. Oppdretter var selvsagt informert og lot meg bestemme hva som var best for hunden, men vet. hadde ikke noe bevis på det.

Guest Dratini
Skrevet
I NKK sin forvertavtale står det nevnt forsikring, hvilken forsikring og hvem som forsikrer og hvem som livsforsikringen vil tilfalle. Jeg vil tro de fleste oppdrettere/eiere vil ha utbetalingen selv, men det vil da altså ikke spille noen rolle hvem som har forsikret hunden?

Kan forresten en forvert gå avsted og avlive hunden uten samtykke fra oppdretter/eier?

Vi har satt en hund ut på fôravtale. Både jeg og forverten står som eiere på hunden, dette pga forverten ønsker å konkurrere med hunden (lydighet/bruks) og da er det spesielle regler. Forverten har ikke betalt noe for hunden til oss, men hun betaler forsikring og vanlige vaksiner. Vi betaler mentaltester/beskrivelser, HD/AA røntging, rabiesvaksinering osv. Det er forverten som har utlegg med forsikringen og vi synes det er rett og riktig at om hunden må avlives, så skal forverten ha forsikringspengene. Mulig vi er "snille", men det er jo forverten som til daglig har hunden, oppdrar den, trener med den osv.

Det skal nevnes at dette er en hund fra eget oppdrett, kanskje det hadde stillt seg litt annerledes om hunden hadde vært "kjøpt inn" med tanke på evt avl.

Skrevet
Hvordan stiller det seg, å forsikre en annens hund? Ta f.eks at man er forvert for en hund og man vil forsikre denne for veterinærutgifter kan fort blir dyrt. Kan man gjøre dette? Hva kan man forsikre for? Kan man livsforsikre hunden? I så fall, hvem vil forsikringssummen da tilfalle om hunden ikke står på forsikringstageren? Noen som vet litt om dette?

Nå har du fått endel svar omkring dette, ville bare gjøre deg obs på at du kan oppleve at forsikringsselskapet kan kverulere hvis de spør om hvem som er eieren. Jeg opplevde dette. Siden oppdretter er eier på Flippa så mente de at dersom jeg fikk forsikre henne, så kunne også oppdretter gjøre det- og da kunne vi "tjene" mer på det enn hva vi skulle. Men sånt tullskap fikk jeg fort slutt på *ler*

Men altså, dersom de prøver seg på at kun eier kan forsikre så fortell dem at det er tull. Det der er en avtale mellom oppdretter og förvert, og den kan de bare la være å blande seg inn i!

Skrevet

Vi har en del hunder ute på "del-eie". Dvs både vi (som oppdretter med avlsrett) og eier (med hundens daglige ansvar og som eterhvert vil overta hunden 100%) eier 50 % av hunden hver, og står begge oppført som eiere på stamtavla.

Vi har oppdretterrabatt (33,3 % rabatt) hos Agria, og dermed betaler vi forsikringen i vårt navn for å få det rimeligst mulig.

Förvert betaler hele vetrinærforsikringen, mens vi deler livsforsikringen og vi (oppdretter) betaler avlsforsikringstilegget.

Ved vetrinære utgifter får förvert da returnert hele beløpet. Ved tap av liv deler vi utbetalingen, og vi tar utgifter/ tilbakebetaling ved avls- relaterte ting.

Litt kompliserty utregning, men for oss virker dette som den mest "rettferdige" løsningen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...