Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er prisen på å importere aussievalp fra Danmark?


Hundelei

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

Tja... Valpeprisen, frakten (veldig forskjell om den sendes selv eller hentes), moms (25%) på valpens kjøpssum,- pluss evt. omregistrering i NKK (ca 500,-).

Susanne

Skrevet
Hei,

Tja... Valpeprisen, frakten (veldig forskjell om den sendes selv eller hentes), moms (25%) på valpens kjøpssum,- pluss evt. omregistrering i NKK (ca 500,-).

Susanne

heisann takk for svar. Lurte på om man må vaksinere/medisinere også? er det noen form for karantene tid?

hørte rykter om et sted mellom 12-13.000kr for bare valpen...så kommer alt det andre etter.

prøver å finne ut ca det koster totalt..men er ikke bare bare hehe

Skrevet

Hei,

hvis vi nå snakker om en valp fra oppdretter så vil nok de aller fleste oppdrettere inkludere helseattest i prisen, håper jeg. Forskjellen fra din og de andre i kullet er egentlig at din IKKE behøver vaksineres, men den skal ha en ormekur i løpet av de siste 10 dagene før den forlater landet. Den må også ha ID-merking (microchip) og et hundepass hvor chip'en og ormekuren er bekreftet. I tillegg må du ha godkjenning fra mattilsynet på at du får ta inn uvaksinert valp (må være under 3 mndr og komme rett fra oppdr.).

Hvis valpen er større, alt. unghund - så må den være rabiesvaksinert, vente i 120 dager etter vaksinen - så blodprøve. I tillegg også pass, ormekur og ID-merking. Dette er jo en dyrere prosess sånn sett.

Fullstendig regelverk finner du på www.mattilsynet.no - og husk at slike regler kan endres på kort-kort varsel. Så sjekk NØYE der - ikke stol på en tråd som dette på internet, liksom..

Men for å finne ut momsen må du vite prisen på valpen, for å vite flykostnaden må man ha størrelse og vekt på valp + flykasse. Reise selv og hente kan jo gjøres som en hyggeweekend i Danmark, og da kan det jo koste alt fra nærmest ingenting til mange, mange tusen kroner.

Så det er vanskelig å "gjette" slikt...

Men hvis du hører med et flyselskap, så kan du i alle fall gjette på at en aussivalp veier kanskje 5-6 kg, 15kg inkl. flykasse - også høre sånn omtrent hva det koster... Og husk - det er MYE billigere om valpen flyr sammen med f.eks. deg, enn om den blir sendt alene som frakt (dvs du får den tilsendt)..

Susanne

Skrevet
Og husk å regne med kursforskjeller... De er store nå hva gjelder Norge og Danmark :)

Sjekket nettopp det nå jeg. 10,000DKK er det samme som 12,014NOK... så det lønner seg vel ikke så ekstremt mye.

Da ville jeg heller kjøpt i Sverige, der er 10,000SKK det samme som 7,722NOK, plus at man ofte har muligheten til å kjøre å hente selv.

Skrevet
Sjekket nettopp det nå jeg. 10,000DKK er det samme som 12,014NOK... så det lønner seg vel ikke så ekstremt mye.

Da ville jeg heller kjøpt i Sverige, der er 10,000SKK det samme som 7,722NOK, plus at man ofte har muligheten til å kjøre å hente selv.

Unnskyld meg... Men om man planlegger å importere, så gjør man vel ikke det fordi det skal lønne seg?! Eller har jeg misforstått.

Om man finner et kull i Danmark, som man finner interessant, så driter man vel i om man "taper" på det.

Om man bare skal ha seg en hund for å ha seg en hund. Kan man jo da gå til naboens tjuvparete eventyrmix, og få en valp for et par hundrelapper.

Sorry... Klarte dessverre ikke å la være å reagere på dette.

EDIT: Lykke til til trådstarter med importplaner. :)

Skrevet

Men hvilke linjer er i danmark som ikke er i Sverige f.eks? F.eks Thornapple-linjene er det jo en del av i Sverige også, hvis det er de trådstarter tenker på. :icon_confused:

Men er det et veldig spesielt kull i Danmark ville jeg ikke latt sjangsen gå ifra meg hvis du tror det er riktig for deg...

Aussievalper veier forøvrig mellom 3-6kg i leveringsklar alder (8 uker)

Skrevet
Unnskyld meg... Men om man planlegger å importere, så gjør man vel ikke det fordi det skal lønne seg?! Eller har jeg misforstått.

Om man finner et kull i Danmark, som man finner interessant, så driter man vel i om man "taper" på det.

Om man bare skal ha seg en hund for å ha seg en hund. Kan man jo da gå til naboens tjuvparete eventyrmix, og få en valp for et par hundrelapper.

Sorry... Klarte dessverre ikke å la være å reagere på dette.

EDIT: Lykke til til trådstarter med importplaner. :icon_confused:

Selvfølgelig, finner man et kull er det jo det som teller. Men hvis de har lignende kull i Sverige, er det jo ikke så dumt å spare litt på det. Nå skal det jo være sånn at skal man ha hund bør man ha råd til det. Men jeg ser ikke noe poeng i å betale 5000kr ekstra for noe av det samme. Da ville jeg heller ha brukt de pengene på utstyr til valpen.

Men... finner man kullet sitt kun i Danmark, eller USA eller hvor det nå enn måtte være.. så får det koste hva det koste vil.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...