Gå til innhold
Hundesonen.no

Dogweb, vofsen står oppført to ganger


SiriEveline

Recommended Posts

Skrevet

Ja som sagt.. vofsen til mamma står oppført som to hunder. Med litt forskjellige registreringsnummer.. dvs FCM0928 og FCM0298.. altså de to midterste tallene er byttet om. Jeg er veldig sikker på at begge er mamma's hund da de heter det samme, har samme foreldre og er Kleiner Munsterlander registrert i Mexico.

Hvis det faktisk har seg sånn at det er samme hund. Er dette vanlig når man omregistrerer utenlandske hunder eller er det rett og slett en feil fra NKK sin side? Isåfall, bør man kontakte dem å fortelle dem dette?

Hundens navn er Riverhills Angie's Alfred (hvis noen er interessert i å se det selv).

Skrevet
Ja som sagt.. vofsen til mamma står oppført som to hunder. Med litt forskjellige registreringsnummer.. dvs FCM0928 og FCM0298.. altså de to midterste tallene er byttet om. Jeg er veldig sikker på at begge er mamma's hund da de heter det samme, har samme foreldre og er Kleiner Munsterlander registrert i Mexico.

Hvis det faktisk har seg sånn at det er samme hund. Er dette vanlig når man omregistrerer utenlandske hunder eller er det rett og slett en feil fra NKK sin side? Isåfall, bør man kontakte dem å fortelle dem dette?

Hundens navn er Riverhills Angie's Alfred (hvis noen er interessert i å se det selv).

Det vil jeg da tro er en feil og ville kontaktet NKK for å få ordnet det :lol:

Skrevet

Det som er litt irriterende er jo at hans norske resultater står fordelt på disse "to hundene".

Dessuten virker det jo mer som en skrivefeil..

Skrevet

Min ene hann står tre ganger oppført, med forskjellige reg.nr. så det er helt klart bare "menneskelig svikt". Han har blitt manuelt punchet inn i forbindelse med en utstilling fordi den som legger inn hundene ikke har funnet han på det reg.nr de har punchet inn og derfor trodd att han er en "ny" hund på datasystemet.

Eldre importer kunne også bli lagt inn dobbelt opp hvis de dels var brukt i avl (så de lå inne med sitt f.eks. engelske reg.nr.) og så etterpå ble importert hit (fikk da et nytt norsk reg.nr). Men nå for tiden beholder de det utenlandke reg.nr., så det bør jo ikke være så vanskelig å få det riktig lengre. Men det er det nok likevel, da.

Nei, jeg bryr meg ikke noe om det, så min Moby får være representert så mange ganger de vil der inne...

Susanne

Skrevet

Problemet med at hunder er oppført på flere reg.nummer kommer når hunden blir brukt i avl, og DogWeb skal regne ut innavlsgrad.

Litt sløvt av NKK at de ikke korrigerer, i det minste når det er de selv som har punsjet feil...

Guest Dratini
Skrevet

NKK er avhengig av at eier opplyser om korrekt regnr. når den meldes på utstillinger, det finnes ett hav av eiere som glemmer bokstav foran (om hunden er importert f.eks fra Sverige og Danmark), eller eierne glemmer å skrive fullstendig regnr. (f.eks S24696/2002 kan også stå som 24696/2002, S24696/02 osv. Denne hunden gjør det ikke, da det er min egen hund :lol: ).

For å få rettet opp dette har NKK overfor meg ønsket at klubben tar å sjekker hvilke hunder som står registrert flere ganger og hva som er riktig regnr. Nå er det (som Susanne skrev) enklere i.o.m. at importer beholder sine originale regnr. Men om en hund f.eks. er førdt og har kull i England (hvorav det blir importert valp til Norge), har den sitt regnr der, blir hunden "leaset" til annet land (evt solgt) så får den som regel nytt regnr og da er det ikke like enkelt å følge med. I hunddata hos skk har jeg funnet samme hund 7 ganger (en av min egen rase)...

Skrevet

Han kommer nok ikke til å bli brukt i avl, grunnet manglende jaktprøve. Veldig synd egentlig for han har nok masse spennende gener å sende videre.

Men jeg tenker jeg kontakter NKK på mandag, bare for å sjekke.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...