Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund spiser bæsj


Guest Gråtass

Recommended Posts

Guest Gråtass
Skrevet

Jeg har en sju år gammel hund som den siste tiden har begynt å spise bæsj. Det er uappetittelig, ekkelt og alt det der, men jeg lurer på hvorfor har hun begynt med dette nå, i godt voksen alder?

Det er ingen forandringer på foret, foringsrutiner eller tilsvarende. Det er ingen forandringer på trim/morsjon. Det er ingen forandringer hjemme som skulle trigget noe stress.

Det eneste jeg syns er at hun den siste tiden har tapt seg litt i vekt, ikke mye, men det syns når man er i god form. Har gitt markkur for 3 dager siden til hele hurven, men har ikke forandret noe. Vi har hester, men hestemøkk har de alltid spist, så ingen endringer der heller. Hestene går også på samme foret som alltid.

Selvsagt får hun ikke lov til å spise bæsj, men ikke alltid man ser det før det er for sent. Det værste er egentlig at det startet med at hun kun spiste sin egen avføring, men nå har hun begynt å gå på de andres også.

Det skal nevnes at hunden er oppvokst to første årene av sitt liv i hundegård og er til dd ikke husrein (om hun ikke ligger i bur) inne, men den avføringen spiser hun ikke, kun ute.

Så noen som har gode forklaringer på hvorfor?

Skrevet

Hunder som spiser avføring

Du har vært ute på tur med hunden din, og har nettopp fortalt naboen din hvor eksemplarisk hunden oppfører seg, men plutselig tar du den i å spise hundebæsj. Æsj! Hva i all verden får den til å gjøre noe sånt?

Coprohagia (den tekniske termen for å spise avføring) er ikke særlig hyggelig, men heller ikke uvanlig oppførsel blant hunder. Den gode nyheten er at å spise avføring ikke direkte skader hunden. Den dårlige nyheten vet du nok allerede; det er ekkelt, sølete og fører til den verst tenkelige ånde. Det er også en risiko for at den kan pådra seg parasitter hvis den spiser avføring fra andre dyr.

Nysgjerrighet

Ingen vet helt sikkert hvorfor hunder gjør dette, men det finnes et par mulige forklaringer. Det kan simpelthen være at de liker det. Hunder kommuniserer med verden gjennom munnen, de liker å bære pinner, og de elsker å tygge på leker eller bein.

Hunder liker også ting som lukter sterkt, og avføring faller absolutt inn under denne kategorien. Det kan virke rart, men å spise avføring kan rett og slett bare være din hunds måte å utforske noe som interesserer den.

Forvirrede valper

Valper vil tidvis spise egen avføring når de er under dotrening. Dette fordi de fremdeles er usikre på hvor de får lov og hvor de ikke får lov til å gå på do. Redde for å ha gjort noe galt, vil de forsøke som best de kan “å ødelegge beviset”. Denne type oppførsel kan også forekomme hos voksne hunder inne i huset.

Mammahunder vil ofte spise avføringen til valpene sine når hun rengjør dem. Det er muligens et urinstinkt. I villmarken vil det å spise valpebæsj redusere sannsynligheten for at rovdyr skal finne det sårbare avkommet hennes.

Mangler i kostholdet

En av de mest vanlige teoriene for hvorfor hunder oppfører seg slik, er at de kompenserer for mangler i kostholdet. Avføring fra planteetere kan tilføre vitaminer som ikke er del av din hunds normale kosthold.

Kattemat har et høyt innhold av protein, og følgelig kan kattesand vise seg å være tiltalende for hunden din. Du må bli kvitt denne type oppførsel umiddelbart da kattesand kan være giftig for hunder.

Forebygging

Den enkleste måten å håndtere problemet på, er rett og slett å fjerne avføringen med en gang hunden har gjort sitt fornødne. Enkelte vil foreslå å strø på pepper, tabascosaus eller parafin for at det skal smake vondt.

Det finnes også tilsetninger til hundematen som smaker helt fint på vei inn, men som blir bittert når det er fordøyd. Avføringen vil følgelig bli uspiselig. Dessverre er ikke disse metodene like effektive for alle hunder.

Når det gjelder å håndtere coprohagia, vil den beste løsningen være å hindre denne adferden på en rolig, men bestemt måte. Og vær for all del konsistent i disiplineringen.

Snakk også med dyrlegen din, som vil kunne sjekke ut om hunden din har ekstra kostholdsmessige behov.

Håper dette kan være til litt hjelp.

:icon_confused:

Guest Gråtass
Skrevet

Joda, jeg vet dette. Men hvorfor begynne med dette når man er 7 ÅR gammel og aldri har gjort det før???

Skrevet

Noen hunder jeg kjenner begynte også med dette, helt plutselig. De fikk samme fôr som de hadde gått på lenge (altså minst et år), ingen store forskjeller i rutiner osv osv. Disse to hundene var gamle/godt voksne i alle fall (9 og 14 år), og de sluttet like plutselig som de begynte. Snålt. Han på 14 begynte først, og da trodde jeg en stund han var virkelig blitt senildement, men hun på 9 er oppegående i alle fall. Jeg har ikke noe svar, egentlig, og sju år er vel ingen gammel alder for en schäfer (?) heller..?

Guest Gråtass
Skrevet
Noen hunder jeg kjenner begynte også med dette, helt plutselig. De fikk samme fôr som de hadde gått på lenge (altså minst et år), ingen store forskjeller i rutiner osv osv. Disse to hundene var gamle/godt voksne i alle fall (9 og 14 år), og de sluttet like plutselig som de begynte. Snålt. Han på 14 begynte først, og da trodde jeg en stund han var virkelig blitt senildement, men hun på 9 er oppegående i alle fall. Jeg har ikke noe svar, egentlig, og sju år er vel ingen gammel alder for en schäfer (?) heller..?

Da er det mulig at det slutter like plutselig som det kom da? Nei, jeg syns ikke 7 år er så gammelt på en schäfer, men tanken har jo slått meg at hun kan ha hatt et nytt slag som har kortsluttet ett par sikringer. Jeg vet ikke om hun har hatt slag, men en veterinær, en kiropraktor og en som er begge deler har spurt om hun har hatt det fordi hun virket skakk i hodet.. (antagelig bare en feilvare *flire*)

Jeg får bare følge med, i dag har hun ikke prøvd å spise noe, men jeg har vært på henne som en hauk.

Skrevet
Da er det mulig at det slutter like plutselig som det kom da? Nei, jeg syns ikke 7 år er så gammelt på en schäfer, men tanken har jo slått meg at hun kan ha hatt et nytt slag som har kortsluttet ett par sikringer. Jeg vet ikke om hun har hatt slag, men en veterinær, en kiropraktor og en som er begge deler har spurt om hun har hatt det fordi hun virket skakk i hodet.. (antagelig bare en feilvare *flire*)

Jeg får bare følge med, i dag har hun ikke prøvd å spise noe, men jeg har vært på henne som en hauk.

Vi hadde en schäfer inne på klinikken som gikk skakt med hodet, noe som viste seg å være thyroxinmangel. Da den begynte på levaxin, var den ikke skakk ihodet lenger...

Bare sånn litt OT.

Guest Gråtass
Skrevet
Vi hadde en schäfer inne på klinikken som gikk skakt med hodet, noe som viste seg å være thyroxinmangel. Da den begynte på levaxin, var den ikke skakk ihodet lenger...

Bare sånn litt OT.

Ok, takk. Hun går ikke skakkt med hode, men de mente at muskulaturen i hodet var litt skjev. (Sånn man gjerne ser på slagpasienter) Men nå er hele denne hunden litt skjeiv i utgangspunktet, hun går kun mot høyre (kennelsyndrom). Har røntget hele bikkja og hun er fortsatt hel, enn så lenge :lol:

Skrevet

Kom det før eller etter markkuren ?

Jeg ville prøvd og sett om zoolac / probiotika kan ha noe effekt..

Guest Gråtass
Skrevet
Kom det før eller etter markkuren ?

Jeg ville prøvd og sett om zoolac / probiotika kan ha noe effekt..

Markkuren har ikke hatt noen innvirkning desverre. Hun spiste møkk før markkur og hun spiser møkk etter markkuren. Hvorfor skal zoolac ha noen effekt? Hva skulle ha gitt endringer i tarmbakteriene?

Jeg er mest opptatt av hvorfor det kommer, for meg oppfattes det som adferdsendring av grov art, det bekymrer meg endel.

Skrevet

Ok.

Jeg tenkte bare at det var en enkel ting å prøve - hvis det hadde hjulpet kunne det jo hende at noe fysisk, som tarmmiljøet eller næringsopptak var årsaken. Siden det ikke var noen forandringer i livssituasjon. Men vanskelig - håper du finner ut av det, eller at noen andre har noen gode forslag på årsak..

Skrevet

Du sier at ingenting har endret seg. Men hva om noe hos henne har endret seg og hun har behov for et annet type fôr? Jeg tror at jeg ville ha forsøkt det først jeg. Men er helt enig med deg i at det er en bekymringsfull adferdsendring.. men det trenger jo ikke å være fullt så alvorlig heller.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...