Gå til innhold
Hundesonen.no

Klikkertrening


Tuskelusken

Recommended Posts

Skrevet

Nå har jeg kjøpt klikker. jeg kjøpte den egneltig til fôrhesten min, men jeg vil trene Luna også. Så jeg har noen spørsmål:

1. Når jeg sier foreksempel "sitt" og Luna setter seg så klikker jeg og gir henne godbiten. Er dette riktig?

2. Går det an å klikketrene på tur? Det er ingen treningsbane eller noe i nærheten.

3. Hvis jeg klikkertrener kaninen og Luna hører klikkene, blir hun forvirret da? Er det lurt i det hele tatt å klikketrene kaninen når Luna hører det?

Beklager om jeg spør om ting som har vært spurt om før. Jeg søkte, men fikk ikke svar på det jeg lurte på.

Skrevet

Anbefaler boka "Klikkertrening for din hund" fra Canis. God bok som forklarer prinsippene bak klikkertrening - som er mye mer enn bare å belønne mer presist ved hjelp av en klikker.

Nå har ikke jeg allverdens med erfaring med klikkertrening, men kan prøve å svare deg.

1. Først må du lære henne hva klikket betyr. Det enkleste er å trene enkel kontakt, og belønne med klikk og godbit. Hunder skjønner det som regel kjapt :) Men det kan godt hende det fungerer akkurat like godt med sitt, så lenge hunden vet hva sitt betyr.

2. Går fint an å klikkertrene på tur, vi trener som regel på alle turene. På å gå bra i bånd, på å treffe folk, hunder osv. Når hun er løs trener vi alt mulig rart.

3. Da vi gikk valpekurs med klikkertrening var vi fire valper i samme rom. Instruktøren sa, og det virket sånn også, at hunden skjønte selv om det var den som gjorde riktig og evt fikk et klikk, selv om det klikka hele tiden rundt oss.

Skrevet
Anbefaler boka "Klikkertrening for din hund" fra Canis. God bok som forklarer prinsippene bak klikkertrening - som er mye mer enn bare å belønne mer presist ved hjelp av en klikker.

Signerer den, det gikk mange lys opp for meg da jeg leste den :) Jeg hadde klikket litt før også, men jeg hadde ikke egentlig klikkertrent :)

Skrevet

Nå vet ikke jeg hva du har av erfaring, så blir sikkert til at jeg forklarer en del ting du allerede vet. Uansett, skal prøve å hjelpe deg til å forstå litt av det grunnleggende. Ellers anbefaler jeg også boka "klikkertrening for din hund", og kanskje etterhvert klikkertrening i teori og praksis :)

1. Først må du lære henne hva klikket betyr, og sjekke at hun har skjønt det. Det kan du gjøre ved å klikke og belønne ved hver minste bevegelse omtrent. Det er viktig å belønne fort etter klikket, slik at hunden forbinder klikk med godbit, og etterhvert skjønner at klikk betyr godbit. Derfor må du også gjerne repetere dette en stund, avhengig av hvor fort hun tar det. Du kan sjekke at hunden har tatt poenget ved å klikke en gang mens hunden beveger seg en annen vei f.eks. Forhåpentligvis vil hunden da snu seg og komme mot deg for å hente belønningen sin. I alle fall snu seg, og da kaster du bort en godbiten isåfall.

Når hun har tatt poenget så kan du begynne å trene på sitt. Da kan du finne fram noen godbiter og en klikker og sette deg ned og vente på at hun setter seg på eget initiativ. Da klikker du. Gjerne rett før eller akkurat når rumpen berører bakken. (Dette er ikke så viktig i så enkle øvelser som sitt, men du kan øve deg på å klikke nøyaktig ved å klikke hver gang det drypper en dråpe fra vasken f.eks, eller når en ball treffer bakken osv)

2. Ja, selvsagt :)

3. Tror ikke det er noe problem altså, klikkertrenere har gjerne en tendens til å trene med andre klikkerfolk og det går bra. Men det finnes klikkere som kan stilles mellom to eller tre ulike klikkelyder.

Skrevet

Tkk for svar. Jeg får se på den boka i morgen.

Luna lærer ganske fort egentlig. Skal begynne å trene litt jeg. Men det er vel ikke lurt å trene så lenge. For da blir hun kanskje lei?

Skrevet

Kanskje du kan trene et av dyrene med en lyd i steden for klikkerboksen ?

Hesten min sitt klikkerord er 'klikk' og hundens skal kanskje være 'koko' pga en intern greie :hyper:

(syntes sånn boks virker litt upraktisk jeg.. )

Jeg pleier å ha mange korte økter med litt pause i mellom.. Ofte når de begynner å skjønne det, og så får en pause - så sitter det bedre neste økt, og de er kjempeivrige :ahappy:

Skrevet

Det er ikke noe problem å klikkertrene et individ med flere andre i samme rom.En hund lærer fort at klikket kun betyr belønning når du tydelig viser at det er den du trener. Jeg trener ofte mine hunder i samme rom. Da ber jeg den ene å ligge rolig på plassen sin mens jeg klikkertrener den andre. Aldri vært noe problem på kurs eller treninger heller når flere bruker klikker.

Elektroniske klikkere er oppskrytt og slitsomt...

Skrevet

Hunden skjønner nok at det er kaninen som trenes, men tviler egentlig på at kaninen skjønner at det er kun hunden som blir trent når den høres klikkelyden. Er en viss forskjell på hund og kanin, men begge er smarte på sin måte :ahappy:

Skrevet

Bruker ikke annet enn pelletsbiter. Noen ganger eple/bananbiter og, men han ser ikke ut til å bry seg så veldig om hva han får. Bruker en helt vanlig klikker, samme som jeg bruker til Frøken.

Skrevet

Han er tam, men han synest det er MYE morsommere å løpe rundt på gulvet, enn å høre på klikkelyder å spise pellets. :rolleyes: Pellets er det eneste han spiser raskt, så det er det jeg bruker. Når jeg trener løper han sin vei. :ahappy:

Skrevet

Nå blir jo dette litt OT ettersom det gjelder kanin, men da vi klikkertrente kaninene på skolen holdt det ikke med pellets som godbit. Husk at det er noe de får hver dag, ville du jobbet skikkelig bra for feks. en brødskive? Selv om kaninen din spiser pellets fort, holder det at du feks. bruker eplebåter og lar den ta noen tygg av den, behøver ikke å få hele epla. Om kaninen løper av gårde kan du enten trene sånn t han ikke kommer så langt, eller finne en godbit som gjør at den heller vil ha godbiten enn å løpe.

Når det gjelder Luna, kan det være en god idè og melde seg på et kurs der de trener med klikkertrening, da får man en grundig innføring i hvordan man skal gjøre det, samtidig som man kan spørre om råd og tips :ahappy: Ellers er boken klikkertrening for din hund et flott hjelpemiddel!

Lykke til med treningen :hyper:

Skrevet

Hmm.. Pelletsbiter funker supert her værtfal :ahappy: Men da bruker jeg det den skal ha som dagsrasjon, han får ikke noe mer til kvelden liksom..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...