Gå til innhold
Hundesonen.no

Rar oppførsel på valpen


Synnikken

Recommended Posts

Skrevet

Heisann, en venninne av meg har en 5 mnd gammel tispevalp. Hun er en mops.

Men nå er vi bra lei (jeg er endel med henne så jeg opplever dette selv),

Tispevalpen drikker EKSTREMT mye, hun drikker og drikker og drikker, og hun tisser og tisser.

Hun drikker så mye at det som kommer ut igjen er bare vann (klar farge på).

Skjønner ikke hva dette er, hun leker og hopper og er en lykkelig liten jente. Koser seg og oppfører seg helt normalt, hun er husren når det kommer til bommelom men tissing setter hun seg ned for å gjøre alleveier.

Må vi begrense vanntilførselen hennes?

Hva kan dette være?

Er litt bekymret, for det er ikke normalt å drikke SÅ mye.. Hun har fiskedam i hagen hun venninnen min også, og etter hun har drukket MASSE (snakk om å drikke 4-5 min i strekk, ca 3-4 ganger i timen) så løper hun ut på gresset tisser, så løper hun til dammen for å drikke..

Noen som har vært borti noe lignende?

Skrevet
Ta med dere pelsen til dyrlegen så fort som mulig, ingen vits i å gå og irritere seg over dette når det finnes kompetente folk der ute som kan seg av saken

Vi har vært der, de kunne ikke finne noe unormalt.

De mente bare vi skulle la henne gå i en uke til å se.

Skrevet

Da ville jeg prøvd å "porsjonere" ut vannet, ikke ha det stående framme hele tida, bare passe på at hun får i seg det hun trenger i løpet av dagen.

Hvis dette fortsetter så ville jeg tatt en tur til en annen dyrlegen for en ny undersøkelse.

Det er jo ikke normalt at en valp skal drikke så mye.

Skrevet
Da ville jeg prøvd å "porsjonere" ut vannet, ikke ha det stående framme hele tida, bare passe på at hun får i seg det hun trenger i løpet av dagen.

Hvis dette fortsetter så ville jeg tatt en tur til en annen dyrlegen for en ny undersøkelse.

Det er jo ikke normalt at en valp skal drikke så mye.

Ja, vi har gidd henne fem dager, Men vil gjerne fortsatt ha inspill til hva i all verden dette kan være..

Skrevet
Men da hadde hun vel ikke drukket ei heller tisset SÅ mye?

Joda, både mye drikking og tissing kan være symptomer på UVI.

Skrevet
Merkelig at vet ikke sa noe da! <_<

Man må teste for UVI, så med mindre det har blitt gjort er det ikke rart om vet'en ikke fant noe. Jeg skal ikke bastant si at dette er UVI (det kan jo selvfølgelig være mye annet), men jeg har hatt lignende symptomer på egen hund, samt hørt om flere som har opplevd det samme.

Skrevet
Man må teste for UVI, så med mindre det har blitt gjort er det ikke rart om vet'en ikke fant noe. Jeg skal ikke bastant si at dette er UVI (det kan jo selvfølgelig være mye annet), men jeg har hatt lignende symptomer på egen hund, samt hørt om flere som har opplevd det samme.

Ja, at dette kan være symptomer på dette vet jeg ingenting om. Men at vet ikke registrerte at det kunne være der og at vi burde teste henne for det er dårlig.

Skrevet

Fant dette på et annet nettsted :

Hvis dyret drikker og tisser merkbart mer. Dette kan være symptomer på alt fra sukkersyke, livmorbetennelse og nyresykdom ...

Dersom dette ikke gir seg fort, vil jeg anbefale deg en tur til til dyrlegen - ev en annen enn sist. En tlf først er kanskje heller ikke så dumt... ?

Skrevet

Jeg tenkte sukkersyke med engang, det er sånn mennesker viser det, antar at dyr har samme symptomer.

Skrevet

Ja det er samme symptomer på diabetes hos hund. Og de har de samme to typene som det vi har.

Skrevet

Jeg synes også dette høres ekstremt ut. Noen valper er jo litt sånn lekne med vann og drikkingen blir litt manisk, men ofte kan det også være et symptom på både nyreproblemer og diabetes. Jeg har hatt hunder med UVI men aldri merket at de har drukket noe ekstremt, kun ekstra skvetting (forsøk på å tisse veldig ofte). Få veterinæren til å sjekke urinprøve, blodprøve og ta ultralyd av nyrene for å se om de kan være underutviklet eller noe.

Skrevet

Vi hadde en Border Terrier som var helt besatt av vann, og det viste seg at hun hadde problemer med nyrene.

Men så kjenner jeg en som hadde ei biard-tispe, og hun drakk rett og slett fordi det var moromt med vann. Dette var på valpestadiet. De undersøkte alt på henne og fant ingenting galt, også begynte de å posjonere ut vann til henne og da ga besettelsen seg.

Skrevet

Hun er seriøst rar.. Idag har hun ikke tisset i det heletatt inne!.. hun drikker mindre også..

Tror dere det kan ha noe med at hun satt endel i valpegrind den dagen fordi vi hadde besøk av fórtispen vår? Å hun løp rundt løs (skulle sjekke bevegelser, ta bilder osv)

Skrevet

Det er nevnt en masse som det kan være, vil også slenge på Stoffskifteproblemer.

Men, om valpen er sjekket for det meste og det ikke er noe av dette, så kan det rett og slett ha vært kjededrikking. Noen hunder er besatt av vann og drikker alt de kommer over, mens andre drikker for å "dempe" seg eller ha noe å gjøre. Om det siste er tilfelle, ikke la henne ha vannnet fremme hele tiden. Posjoner det.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...