Gå til innhold
Hundesonen.no

Dere med Rhodesian Ridgeback. Fortelle litt om rasen?


Renate A

Recommended Posts

Lurer litt på om dere med RR her inne kan fortelle meg litt om rasen?

-Hvordan er den i forhold til andre dyr? Spesiellt hunder, katter og hester

-Hvordan er den generelt i temprament? Er den lett å oppdra eller krever den en "flinkere" eier?

-Hvordan er aktivitetsnivået dens? Kan den ha en dag rolig hjemme hvis eier blir syk feks? (Jeg vil bruke den til LP, skogturer, litt spor, stallhund og familiehund)

Noe annet jeg har glemt som er viktig å vite om RR'en?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er en ikke så gammel diskusjon om RR, står veldig mye der egentlig.

http://doggis.no/forum/index.php?showtopic...esian+ridgeback

Ellers kan jeg jo kjapt svare på dine spørsmål etter den lille erfaringen jeg har:

-Hvordan er den i forhold til andre dyr? Spesiellt hunder, katter og hester

Zima er helt grei, hun jakter/sporer gjerne hester på tur, men hun har ikke blitt kjent med noen hester heller. Har hatt henne med en tur i stall, og da syntes hun hestene var rare dyr de første minuttene, så bryde hun seg ikke mer. Vet om flere som rir med sine RR'er, så det er jo hva de blir vandt med. Med hunder er i alle fall vår frøken veldig grei. Hun er veldig trygg på seg selv og inviterer alle hunder til lek, er de irriterte/sinte så bare overser hun de. Nå er hun bare året, men. Av de vi kjenner er det noen som ikke går overrens med andre av samme kjønn, men de er i mindretall. Med katter aner jeg ikke, vi har aldri sett noen.. Men vil nok tro at hun jager den om den starter å løpe;)

-Hvordan er den generelt i temprament? Er den lett å oppdra eller krever den en "flinkere" eier?

Omtrendt alle RR'ene jeg kjenner er veldig trivelige og omgjengelige, noen har mer vaktinstinkt enn andre. Og noen er livligere enn andre, kommer litt ann på linjer. De kan være stae på mange måter, samtidig er vår frøken enklere å trene enn aussien på mange måter, men ikke i nærheten så utholden. Det er jo greit om man er konsekvent og trene, det er jo ikke en liten rase... Man kan fort bli dratt ut på treningsbanen av en overivrig RR som bare er lykkelig og vil trene :ahappy:

-Hvordan er aktivitetsnivået dens? Kan den ha en dag rolig hjemme hvis eier blir syk feks? (Jeg vil bruke den til LP, skogturer, litt spor, stallhund og familiehund)

Frøkna vår elsker å være med på alt som skjer; turer, triks-/lptrening, spor, løpe etter hundespann/scooter, agility, m.m. Hun er veldig aktiv ute og temmelig energisk sak, men hun har ikke noe problemer med rolige dager hjemme på sofaen. Blir ikke "kokt" på samme måte som mange andre hunder. Stresset hennes kommer ut i at hun er ivrig og glad, på en måte.

Noe annet jeg har glemt som er viktig å vite om RR'en?

Du får lese den andre diskusjonen også og se:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De uten ridge er penere. De er heller ikke like utsatt for infeksjoner.

Den der er litt vanskelig, for DS, som gir infeksjoner, kan også komme på blant annet boxer og Shih tzu og jeg vet om flere ridgeløse valper som har fått det. Så det er ikke rett å si at ridgeløse hunder ikke kan få det, men at det er et større problem på RR, helt klart! Desverre er det ikke så lett å få bort som å bare avle på ridgeløse hunder, de kan også få det, og de er like mye bærere av dette som de med ridge.

Edit: Beklager, jeg husket feil, var Shih tzu og boxer, rettet opp i det nå, og lagt til noe ekstra.

Edit2: hadde bare avl vært så enkelt at man kun kunne avlet på sorte hunder så var man kvitt all sykdom, så hadde jo livet vært greit;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...