Gå til innhold
Hundesonen.no

Angriper biler


mushi

Recommended Posts

Jeg regner med at bikkja får løpetid igjen snart, siden hun holder på å transformeres til ett monster.

Hver dag går jeg samme strekke til og fra jobb, sammen med bikkja. Den går langs en ganske traffikert vei med 70/30 biler og lastebiler.

Det begynte på slutten av forrige uke såvidt, hun begynte å legge mer merke til bilene. Før bare overså hun dem.

Men når vi gikk til jobb denne uka skal hun ta alle bilene. Hun stresser værre enn verst når vi går, og har såvidt forbeina nedi bakken hele turen (som tar ca 15 min). Når det kjører en bil forbi setter hun etter i verste angrepsmodus, uavhengig av størrelse eller rettning de kommer i. Hun holder på å rive av meg armen etterhvert og det er ikke noe hyggelig å se hvor stressa hun er. Bare hun kommer ut døra setter hun i å bjeffe og stresser seg opp, noe hun aldri har gjort før.

Jeg har bare oversett denne oppførselen, for av erfaring veit jeg at det ikke nytter å kjefte eller korrigere, da blir hun bare værre.

Er det noe å gjøre med dette, eller må jeg bare holde ut i mange mnd til løpetid og innbilt er over så det er mulig å komme frem til henne? Hun stressa endel på tur ved forrige løpetid, men ikke i nærheten så ille som dette. Har også lagt merketil at hun sover dårlig. Våkner flere ganger om natta.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sett deg langs en trafikkert vei og bare bli der til hun finner ut at det er mye artigere å ta kontakt med deg og sitte ved deg enn å hoppe etter bilene, for hun får ikke tak i dem allikevel. Utstyr deg med varme klær og varm drikke, noe mat også, bind bikkja fast og ha med masse godbiter. Ikke si noe til henne, bare kast godbiter til henne når hun ser på deg og vil ta kontakt. Som regel pleier et par dager med dette få slutt på jakting etter biler.

Du nevner innbildt her, vet du at hun kommer til å bli det etter løpetiden er over? Om så er tilfelle, hvorfor steriliserer du henne ikke? Hun sliter jo med hormoner dersom hun får innbildt etter hver løpetid, og å sette valper på henne er ikke bra, for arveligheten er der på dette.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun skal steriliseres etter denne løpetiden (og medfølgende innbilt). Forrige gang hadde hun innbilt i over tre mnd. Hun blir gal når løpetiden nærmer seg og har andre ting jeg jobber med å plukke av henne til vanlig. Når løpetiden kommer er jeg tilbake der jeg startet eller lengre vekk fra målet.

Kunne ikke falt meg inn å sette valper på henne. :)

Takk for god ide! Får begynne å gå til jobb en halvtime tidligere enn vanlig, så har jeg god tid. Får jo trent to runder hver dag.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å himmel. Det høres slitsomt ut. Innbildt i mer enn 3 mnd etter løpetid? Også starter hun "*******" før løpetiden og? 4 mnd med turbokjærring fra ******* (en kamerat sa dette om dama si når hun var premenstruell). Stakars deg, og bikkja.

Lykke til med treningen, får håpe det hjelper. Om ikke kan hun godt få fange en ok bil til meg. Gjerne en fancy kassevogn av noe slag. :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Hvordan går det med treningen?

Jeg fikk en hund som sku ta alle biler og det forfra. Rett på uten særlig forvarsel. Løste det veldig raskt med korrigering, greit da jeg som regel så bilene før utagering. Ett sånt problem er ikke jeg intressert i å bruke tid på da jeg ser på det som potensielt livsfarlig om hunden skulle komme seg løs, både for hund og trafikanter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Korrigering gjør henne bare værre. All oppmerksomhet er ros for den bikkja.

Har ikke fått øvd noe enda, for på torsdag var hun hjemme med samboeren, og fredag ble hun sjekket for clp og var dopet ned.

Skal øve neste uke :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Løste det veldig raskt med korrigering, ........... Ett sånt problem er ikke jeg intressert i å bruke tid på da jeg ser på det som potensielt livsfarlig om hunden skulle komme seg løs, både for hund og trafikanter.

Enig. og denne korrigeringen var supereffektiv tydeligvis.

helt konkret_ hva gjorde du?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Her jobbes det forebyggende. Biljaging er nå uaktuellt. Traktorangrep unngås ved at hun går fot eller blir beordret på musejakt (hopper ut i snøfonna med hodet først) til utysket har passert. Er jeg for seint ute får hun bare drite seg ut. Det er ingen vits i å brøle, nykke, eller kommandere når hunden er mentalt på tur. Eller utur.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Haha, kattejaging er nok ekstremt krevende. Men jeg var impornert over Grisha Stewart som fikk en jack russel til å ikke jage ekorn ved bruk av BAT (behaviour adjustment training, egentlig et litt teit navn på en metode siden mye trening er nettopp for å justere adferd, men det er nå det det heter). 
    • Han har helt rett! Når de er over 10 får de lov å gjøre som de vil! (I min bok)
    • Det er vanskelig å akseptere at de begynner å bli gamle. Det er mye mer vi kan gjøre for hundene nå enn de gjorde før i tiden, selv om jeg også synes det er urimelig å holde dem i live "så lenge som mulig" for egen del. Men så lenge vi faktisk kan lette livene deres i alderdommen så gjør vi jo helst det. Jeg antar at hun er fulgt opp og sjekket hos dyrlege siden hun går på rimadyl. Jeg er usikker på om det kan (eller bør) kombineres med librela eller andre smertestillende mot forkalkninger, så sjekk det. De siste årene hadde jeg månedlig fysioterapi for hundene, og kan anbefale det. En hundefysio kom hjem til oss og masserte og behandlet stivheter i kroppen, og hundene var betydelig bedre av det. 13 år er en anstendig alder, og jeg tenker nok at uansett alder så er det nok dessverre på tide å innstille seg på at hun ikke kommer til å leve evig.  
    • Hei. Registrerte meg nettopp. Har alltid hatt mine egne meninger om hundehold. Nå begynner min kjære Lady (13 år gammel Border Collie) å tydelig vise tegn på at hu er gammel. Hu har alltid hatt fri tilgang til tørrfor (og vann seff) - ok hu er litt feit - men å begynne å måle opp ting nå? nei. Hu skal ha fri tilgang som alltid. Prøver så godt jeg kan å ordne slik at hu skal ha det bra - vi sitter en plass i naturen - jeg får hu til å ligge / bli - også hiver jeg diverse godbiter (markies) ut over et område som hu går og snuser og leter opp. Hu har gått på "Rimadyl" i et par år (ettersom jeg har forstått så skal dette hjelpe på forkalkninger i ryggsøylen + at de skal være mildt smertestillende (?) I gamle dager var hu en atlet. Endeløs energi. Nå når jeg skal prøve å gå en tur så "stopper hu meg" - hu går foran - og ser på meg, ser tilbake - hvis jeg snur meg så springer hu rett hjem - tydelig at hu vil bare hjem og ligge uttafor døra (bor på gård) så jeg sitter der og liksom bare bekymrer meg. I know - gammel hund. Men jeg vil at hu skal ha det bra - så lenge som overhodet mulig - Jeg jobber ikke - det er bare meg og hu. Jeg synger alltid en sang om morgenene - "God morgen, god morgen lille golli klump - osv" (I know pretty cringe) hu digger det - kos og hale som går. Hu har vært min love - ikke bare for de siste årene - alltid. Orker ikke tanken på at hu skal dø. Fokk det. Det virker som hu har det greit om natta - men noen ganger er det slikking / pesing - som om hu stresser med noe eller har det vondt (og det er vondt å høre på). Noen netter er det helt stille. Ok. I know. Hvis hu lider så skal hu selvfølgelig få slippe, men vi tar ikke livet av våre gamle bare fordi de plutselig må i rullestol eller blir demente. Hu var med på en hel runde disc golf i dag - men måtte hjelpe hu opp fra et dillete område (hu satte seg fast, klarte ikke å komme seg opp) - egentlig så fatter jeg ikke helt hvorfor i helsiken jeg lager denne posten. Er som regel uenig med de fleste. Men hvis noen har noen ideer / gode forslag så hallelujah.
    • Min første.. er noe som hører med i en dagbok, og i dag er det Edes første diare som er tema -_- Stakkars gutt. Han har vært så snill og god gutt så lenge nå, han fortjener ikke det der. Så snill og god at han valgte gå på badet og ha diare der mens jeg sov. Like a sir.  For å alltid se på den lyse siden av ting, å slippe vaske sofa og tepper og sånt er gull. Dette kunne vært meget verre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...