Gå til innhold
Hundesonen.no

Høyere kroppstemp på noen raser


Recommended Posts

Skrevet

Har hørt det er sagt at noen raser (kinesisk nakenhund på hund, orientalere på katt) skal ha høyere normal kroppstemp enn andre hunder/katter.

Hvilken mening har dere om dette? Erfaringer eller vitenskap?

Jeg har "alltid" hørt dette, men ikke brydd meg noe mer om det før jeg fikk Nubis katten som er halvt orientaler. Da begynte jeg å tenke på det og fant ut at det var greit å finne hans normal temp om han sku bli syk senere, slik at jeg visste.

Var hos veterinæren for å vaksinere pus for på torsdag, og spurte veterinæren om dette temaet. Det ble ikke til at vi målte noe på Nubis da, siden han er så liten osv, men veterinæren hadde jo en "mening" om dette.

Han hadde aldri lært at noen raser har høyere kroppstemp. Og de hadde gjort et forsøk på to Kinesiske Nakehunder som var innom på klinikken, og begge dem hadde normaltemp for hund generelt.

Betyr det at dette kun er en myte? Eller?

Skrevet

Dette sies av flere oppdrettere å bare være en myte. Kjenner flere opdettere av nakenhunder, både kinesere og meksikanere (en i Norge fler i utlandet) deres hunder har ikke høyere kroppstempratur og de anser dette for å være en myte, slik som at nakenhunder kun spiser vegetarkost.

Skrevet

Ser ut som det er det samme på katterasene... (etter et spørsmål på et forum).

Men, hvorfor? Altså, de fleste myter har jo et utspring et sted liksom?

Jeg kan jo forstå det kanskje på nakenkatter/hunder, siden de KJENNES varmere å ta på sånn utenpå. Men det er jo ikke grunn nok til åpåstå at de HAR høyere temp?

Men, uansett.. Da gidder ikke jeg bry meg mer med å teste normal temp på nubiskatten. Da antar jeg den er som på alle andre katter :ahappy:

Skrevet

Jeg har også lest dette (om nakenhunder, nakenkatter) - men like ofte lest/hørt at det er kun det at man selv kjenner deres kroppstemperatur bedre enn om de har pels på. (Veldig tynnpelsede katter er det samme - rex-katter, og kanskje orientalere har "lite" pels de også?)

Myten kommer nok fra at noen har "syntes at det kjennes så" også går det videre som en brukbar forklaring - ALLE kan jo kjenne at det stemmer, liksom..

Også noen dyr (og mennesker) HAR jo litt høyere normaltemp enn andre, og vips så har man "bevis" (hvis man leter lenge nok).

Fysiologisk er jo en nakenkatt/-hund fremdeles en katt/hund, så det er jo ingen fornuftig forklaring på hvorfor akkurat DE skulle være så varme.. (Annet enn at de da bare vil fryse ennå mere, da..)

Susanne

Skrevet

Akkurat dette fikk vi høre da vi kjøpte chihuahua på slutten av 70-tallet også... Chihuahua'n skulle visst ha en normaltemperatur på 40 grader faktisk, og vi tok vel det for god fisk og funderte ikke noe mer over det liksom :ahappy:. Jeg har vel tenkt senere at det var litt merkelig - hunder er jo hunder liksom, men vi "forsket" ikke noe mer på det, så... hehehe.

Skrevet

Det er bare en myte ja. Men hvorfor denne myten har forekommet vet jeg ikke,

men høres logisk at det kan være pga at dem kjennes så mye varmere ut.

Skrevet
Det er bare en myte ja. Men hvorfor denne myten har forekommet vet jeg ikke,

men høres logisk at det kan være pga at dem kjennes så mye varmere ut.

Jeg tror også slike ting er en myte, men jeg synes alikevel det er kjekt å vite normaltepraturen på mine hunder for det kan variere en del. Jeg har en hund med normal temp på 37,6 og en annen på 38,4

  • 2 weeks later...
Skrevet

Det at noen hunder kjennes varmere enn andre, skyldes nok at de har mindre "isolasjon". Mine tre sloughier (jaktmynder fra Nord-Sahara) kjennes ut som om de er svært varme, men det skyldes tynn pels, ingen underull, og minimalt med underhudsfett. De indre organene utsondrer mye varme, og denne varmen må hundene kvitte seg med slik at de ikke overopphetes. Ørkenraser er avhengige av å kunne kvitte seg med overskuddsvarme på en mest mulig effektiv måte, så derfor har de gradvis fått mindre kroppsfett, smalere kroppsbygning (slik at avstanden fra de indre organene ut til overflaten er kortest mulig), tynnere hud, kortere pels og ingen underull. Å ha de tre "varmekraftverkene" under dyna mi om vinteren er nesten for mye av det gode, selv om temperaturen er knappe 12 plussgrader på soverommet.'

I kulde trenger de naturligvis mer fett i maten enn andre hunder for å holde seg varme, for de har jo ingen isolasjon. De må derfor generere mer varme innenfra, noe de gjør ved å forbrenne fett. Men likevel må de også holde seg i aktivitet for å generere tilstrekkelig varme.

Mine naboers golden retriever, som stadig kommer for å leke med hundene mine, er kjempegodt rustet til å takle kulde, og han kan finne på å legge seg ned med buken i snøen for nedkjøling selv om det er -10-15 grader. Men han tilbringer da også mesteparten av dagene utendørs, så han har grodd seg en veldig tett og "olje-impregnert" pels. Selv i øsepøseregn holder han seg tørr rett under overflaten av pelsen. Han peser også mye for å kvitte seg med overskuddsvarme, omtrent uansett vær og temperatur.

Mine "ørkenberbere", derimot, peser svært sjelden i våre norske sommertemperaturer. Eldstemann, som er 3,5 år og konkurrerer i "jaktsporten" lure coursing, løp i fjor sommer, på EM i LC i Sverige, en 8-900 meters bane i 30 graders temperatur (det var varmerekord i den delen av Sverige), og han peste nesten ikke etterpå. Men så har han jo en ganske god kondis, da. :rolleyes2:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...