Gå til innhold
Hundesonen.no

Lissy og Peico tråden


netteliten

Recommended Posts

3mndbildet.jpg

Lissy 4,5 år og Peico straks 2 år.

Lissy har bodd hos oss i 3 mnd i skrivende stund og Peico ble så glad for å få selskap og Lissy trives med Peico.

Det har gått over all forventning å øke fra en terrier til to.

De har samme mamma, men ikke samme pappa.

3des020.jpg

Begge to er glad i snø:whistle: Og det kan gå vilt for seg når de leker!

klvhunder.jpg

De tar sin jobb som kløvbærere svært allvorlig!

Peico og Lissy liker Agillity, spor, skiturer, trugeturer og er en fornøyelse å bo sammen med!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 65
  • Created
  • Siste svar
  • 2 weeks later...

Nå har Peico rekt å fylle to år. 3 juledag var den store dagen!

Vi har også hatt besøk av Luna i romjula, så hundene har kost seg ordentlig!

Jeg også, det var utrolig moro å bli kjent med Luna.

trestk.jpg

Alle gode ting er tre :ahappy:

lekestund-1.jpg

De hadde et fint samspill sammen, og Peico tok vare på Luna.

Lissy, Peico og Luna ønsker alle et riktig godt nytt år!

godtnyttr.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vakreste :)

Kennel Sorellhill holder til i nabobygda her, og jeg har litt kontakt med henne på mail, og skal reise å hilse på hundene hennes en dag snart :)

Så spennende, fortell meg gjerna hva du synes når du har hilst på!

Jeg kjenner ikke nevnte oppdretter:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Peico haltet stygt i går, foran og bak!

Jeg ble kjempe redd, så fikk tak i en vetterinær som ville se på han, enda det var søndag.

De fant ikke noe på rtg. Han har en del smerter bak. Han hadde ikke noe prolaps.

Men vi aner ikke hva det er. Han får nå smertelindring og betennelsesdempende.

Peico er en aktiv gutt som tar salto i lufta fra stå. og han gir seg ikke, er det noe han vil ha, jobber han til han får det.

Han trekker, sporer, bærer kløv, er med på truge og skiturer i 50 cm snø.

Så guts har han! Han gir seg ikke selv når han halter så mye som nå, ut på tur vil han!

Nå skal han holde seg i ro i 5 dager.

Så han må i band på tur/ i hagen, ellers spretter og hopper han etter katter/fugler etc

Det er -26 grader her vi bor, så jeg fikk på dem klær på turen i dag. Tilfelle det er kulda som plager han.

dekken.jpg

En kort rusletur og jeg så han ble mye stivere enn han var inne, så etter toalettbesøk bar det inn foran varmen igjen!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Virkelig nydelige hunder du har! Jeg kjenner ikke rasen annet enn fra bilde, så du må gjerne fortelle litt mer om dem!

Hva kan jeg si om Irsk terrier?

De har nappepels, så er en del jobb å holde dem i utstillingkondisjon.

De er alltid glade. Verdens lykkeligste.

De er fleksible, er med på alt som skjer når det skjer.

De er lett å gire opp.

De er fryktelig sosiale.

Mine går sammen med hunder, katter, unger, eldre mennesker og tilpaser seg.

De elsker å kjøre bil.

Agillity, spor, trekke, sykle med springer, apportere, alt er morsomt.

Uredde.

De er vel ikke egentlig bråkete, men sier klart i fra når det ringer på døra.

De inviterer aldri til trøbbel, men da Peico var vitne til hund som angrep hund, tok det ikke halvt sek. å fyre han opp.

Men da fighten var over var han like rolig igjen, som om ingen ting hadde skjedd.

De har en enorm personlighet, og de stirrer folk i senk. Ser på deg som om de venter på du skal svare på deres tanke.

De er matvrak de lux. Ikke ta blikket bort fra dekket bord.

Sove i senga er det beste som finnes, sofahund. De komuniserer bra, med gjesp, smattelyder og kropsspråk og andre lyder. Peico kan si "mamaaamaamamama" med en spesiell gjespetone liksom.

Er det noe du lurer på, må du bare spørre.

Jeg anser rasen som krevende, men man får mye igjen for jobben.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hundene-1.jpg

Nå er det mildt, så det er ingen som fryser på tur, så vi koser oss mer enn før!

peico9jan.jpg

Full fart på tur, og bite samme pinne, søke gjemte gjenstander, draleker osv!

Det er alltid noe som skjer med terrier på tur!

Lissy har fått løpetid, så Peico lar ikke fremmede hunder hilse på når vi er på tur, han passer på søsteren din!

Peico nøtteknekker

Kort videosnutt av Peico nøtteknekker!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

thesuperdog.jpg

Peico, the superdog!

4.jpg

Den siste uka kom det fryktelig mye snø!

Jipppi sier bartene. Vi har måket stier i hagen, snøhuler har de og flotte snøhauger som utsiktspost.

Så hundene klager ikke.

I dag er det -17 ute, sola skinner og det er kaldt, men praktfult!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For en vakker rase! Jeg har ikke hverken hørt eller sett mye til denne rasen tidligere. Gøy å se bildene, de er virkelig nydelige. Blir de veldig store eller ser det bare sånn ut på bildene?

Hei på deg, koselig du liker rasen.

De er større enn foxterrier.

Men de er mindre enn weathen terrier.

Mine er store, og de er 49 og 53 cm høye. Men ønskelig ligger de på 42-49 cm høye.

10-12 kg er ønskelig, men mine som er store ligger over det. peico veide 17 kg sist jeg veide han. Hun er mindre en han.

Det er en veldig kjekk rase, som kan brukes til alt, alltid veldig glade, vennlige, elsker folk (litt for mye noen ganger) veldig veldig nysgjerrige. De er med på alt, alltid klar. Men samtidig også veldig kosehunder.

De er vel hva du gjør det til:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Tar gjerne i mot deres beste tips/erfaringer med å forebygge varsling/vokting! Da tenker jeg på det å bjeffe om fulle folk roper i gaten om natten, om det smeller i bildører utfor huset, om naboen går nært husveggen og liknende. Har lest litt om temaet, men finner ulike teknikker og vet ikke helt hva som er best. Begrense hunden/valpens muligheter til å se og høre det som skjer utenfor? Eller tvert i mot, la vindu stå på gløtt så den blir vant med at det er masse lyder utenfor? La den se hva som skjer ute? Belønne når den ikke varsler, eller belønne når den varsler kort, så den forstår at jobben er gjort og det holder med ett bjeff? HVordan reagerer man om hunden bjeffer masse på en lyd utenfor? Skal man si ting som "hysj" "gå og legg deg", avlede og liknende når den varsler, eller vil det forsterke hundens oppfattelse av at det er viktig å varsle?  Mange tanker her - åpen for alle innspill! Vil være konsekvent fra valpen er liten, så jeg vet hvordan jeg skal løse problemet når det kommer.
    • Støtdempende innleggssåler i potesko er et alternativ for å redusere belastningen på leddene. Om du finner sokker eller sko som sitter godt og får til å feste sålene så de ikke sklir inni. Ulike materialer har ulik komfort å løpe på. Noen typer materialer absorberer all energi uten å gi noen bounce back. Gir en bedre treningsøkt, men er sikkert vanskeligere å få hunden til å akseptere fordi det føles rart og er mye tyngre å løpe med. Jeg kan lage såler av det beste som er av shock absorption per måleenhet, men for egen business vil jeg ikke si hva materialet er. Yttersålene fra to par gode maraton racingsko kan også forvandles til gode løpesko for hund, med litt kreativitet og fingernemhet. Lunar Lite såler fra Nike var en personlig favoritt å løpe på. Tynne, passe harde, perfekt balanse mellom støtdemping og feedback energi. ..for meg med min kroppsvekt. En må sikkert ta hensyn til at hunden legger mindre vekt i hvert steg. Racingsko for barn er kanskje et bedre alternativ for et upcycling prosjekt. 
    • Vi har hatt noen fine dager. Av bra ting kan nevnes flere lykketreff i sosialisering og miljøtrening, bl.a. en slags flashmob av studenter med ski og snowboard og bager i former og farger, med ulike språklyder, som plutselig rundet hjørnet og befolket bussholdeplassen med et tett kaos. Det var helt kewlt, men å entre støyete rushtidsbuss med sterke lukter av parfymer fra kælvete unge voksne i en læringsfase, det var han mer skeptisk til, og måtte bæres ombord for logistic flow. Der inne, mellom føtter og ski og bager og skrålete skrål av både lyd og lukt og visuelle inntrykk - en intens stank - der tok det nesten et halvt minutt før han ville ha mat igjen, etter å ha forsøkt redde oss to ut derfra da døren åpnet seg på neste holdeplass. Et whiff av frisk luft var den forsikringen han trengte for å slappe av med viten om at denne situasjonen ikke var evig, og snack tray åpnet seg for påfyll. Mange røy ut på en holdeplass et par minutter senere og vi benyttet anledningen til å bevege oss gjennom midtgangen til en annen dør med mer kaos. Avslappet og ok med det da, etter å ha blitt desensitivert for den sterke multi sensory stanken av unge homo sapiens i den mest intenste delen av parringssesongen. Hva de homoene ruller seg i for å frastøte potensielle partnere så de får studere i fred, det er en effektiv repellant ikke bare mot unge sapiens hunkjønn, men også mot Canis lupus familiaris. Den initielle aversjonen mot stanken ble allikevel overdøvet av glupskhet. Minner meg om et gammelt amerikansk visdomsord: — If Hitler had coke, there'd be jews in the bathroom with him. (Dennis Leary) Vi fikk også jackpot mens vi varmet oss litt i gangen på kjøpesenteret etter å ha fryst ute sammen med valpepasser mens muttern handlet mat. Der i den deilige varmen kom det en speedfreak (=amfetamin, med lukten av høyt adrenalin og mye bevegelse) som ville prate (mye og fort) og hilse på fysisk, og som plutselig kom tilbake inn døren med en diger, vilter og enda mer energisk rottweiler i puberteten, som kom rett opp i ansiktet på Ede for å snuse og sniffe og synes han var såååå nuskesnusk. I wow you ører og det 😍 blikket mens han sniffet og sniffet og sniffet seg høy på valpelukten av den lille krabaten som liknet hans tidligere og forsvunnede riesen bestekompis. Rottisen hadde adoptert Ede på flekken om han kunne. Ede var mer skeptisk. Den merkelige og utenfor normalområdet høye energien fra både hund og eier, plutselig inn i intimsonene - en helt ny og sterk opplevelse, den var gull å få for første gang nå, og ikke senere.  Ellers er pelsstell en interessekonflikt. Her må bare trenes og trenes og trenes om han ikke vil se ut som en forvokst labradoodle med samme lengde maskinklipp over det hele. Har ennå ikke vært oppi ansiktet hans med saks. Maskin på kinnet var helt i grenseland for han ville tolerere mens han gomlet. Veien til å kunne bruke begge hender mens han tålmodig står helt stille for å få refill av snacktray, den veien er LANG. Kanskje klarer vi catwalk stylish frisyre for å supporte de terrorutsatte deltakerne i Pride i juni, men til ski-VM-arrangementene som kommer snart får han bare stille som labradoodle imposter.  Ellers tror jeg han har tjuvlyttet til diskusjoner om IGP og ringsport. Muttern mener nemlig at C-arbeidet i IGP er både for kjedelig, for lite omfattende og av feil karakter for sin egen smak. Ring kunne muttern derimot gjerne trent, fordi det er mer omfattende, mer variert og mindre kjedelig, og hunden lærer mer selvkontroll. Jeg har ytret at jeg ikke gidder trene IGP C-arbeid, men er ivrig med dersom ring blir lovlig i Norge. Helgekurs med biting i drakt i Sverige og Danmark er jeg derimot motstander av. Det er farlig om en ikke trener det grundig. Som å lade et våpen uten sikring. Å trene med bitepølse istedenfor drakt eller arm her i Norge er en mulighet. Oppe til vurdering dersom noen byr på en regelmessig treningsgruppe i dugnadsånd. Ede må ha overhørt DELER AV samtalene, for han har begynt trene biting i drakt med determination og stolthet. Ikke har han fått med seg at det er kriminelt. Ikke har han fått med seg at ringtrening i hovedsak handler om å IKKE bite. Han gikk rett på den delen av treningen han oppfattet som essensen i sporten, for å gjøre muttern stolt av ham. Fjällräven-buksene mine i rollen som ring figurant bitedrakt, med muttern inni.. Rumpa, leggene, lårene - og fordi ros uteble ved de dype, gode, fulle grepene som skulle medført anerkjennende nikk og refill av snacktray for pen utførelse  - den tynne huden på baksiden av knærne mellom fortennene. Stakkaren skjønner ikke hvorfor muttern brøler og blir sint på ham og avviser ham når han bare gjør sitt ytterste for å leve opp til forventninger og krav og i tillegg er kreativ og tilbyr nye og innovative adferder for klikkertrening. Oh well. Snart fulladet, så muttern må fylle tanken for å klare nye eventyr. 
    • Å løpe så mye på asfalt er ganske belastende på kroppen til hunden, så ville først av alt prøvd å ha større prosent av turene på mykere underlag.    For å ellers unngå skader og overtrening er det lurt med en hviledag innimellom hvor dere går kortere tur eller gjør noe annet. Også er det viktig med oppvarming, nedtrapping og å gå over kroppen i ny og ne og følge med på at han ikke blir stiv ol.  jeg har ikke så peil på opptrening av trekkhund, men ville kanskje tenkt hviledag hver 4. dag isch? 😊 er sikkert noen her inne som har mer peil på trekkhunder enn meg. 
    • Bunnpris på Lade,Sirkus shopping og Valentinlyst senteret.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...