Gå til innhold
Hundesonen.no

Kan noen anbefale oppdrett i Norge og Sverige?


Ella8pv

Recommended Posts

Skrevet

Vurderer nå rasen staffordshire bull terrier. Hadde satt pris på det om noen kjenner til oppdrettere de føler de kan anbefale andre, og deler dette med meg. Sleng gjerne med hvorfor du anbefaler dette/disse oppdrettet/-ene. Bare så jeg kan surfe litt rundt og sjekke ut forskjellige oppdrett. Send gjerne noen ord dersom du har advarsler også :wub:

Skrevet

det kommer jo an på hva du skal bruken staffen din til, mange oppdrettere som avler hundene sine til forskjellige formål

Skrevet
mange oppdrettere som avler hundene sine til forskjellige formål

Få hør :P Mitt inntrykk er at de aller fleste avler for utstilling, og de som sier de avler for noe annet enn det har som regel ikke så mange resultater å vise til i sitt oppdrett. Det hadde vært supert å se noen som generelt leverer det de avler etter. :P

  • 2 weeks later...
Skrevet

Hva gjelder staffeoppdrett anbefaler jeg å ta en titt på følgende sider:

Staffinfo.no

Staffordshirebull.no

staffinfo.se

ssbtk.net

I tillegg vil jeg nevne at noen mener det er en del bruksavl av staff..

Dette er noe jeg og mange andre anser som rent pisspreik, det er INGEN av disse oppdretterne som har kunnet legge frem noe som kan minne om brukstitler på sine hunder.

De som avler med tanke på utstilling kan derimot alltid skilte med titler på sine hunder..

Men det er tildels store forskjeller innen rasen, noen med mer bullepreg enn andre, og andre igjen mer terriertype..

Det er også stor variasjon i størrelsen, noen avler veldig stort mens andre forsøker å holde seg innenfor rasestandarden.

Sjekk opp oppdretteren nøye og still høye krav!

Skrevet

Enig med Pan.

Da jeg skulle velge oppdretter, fant jeg ingen som dreiv med noe annet enn utstilling. Det var bare titler fra den ene eller den andre utstillingen. Synes det var dårlige greier. Ikke titlene, men at folk bruker staffen som sofagris og ikke utnytter dyrets egenskaper. Mormora til min staffe- gutt gjorde det godt i blodspor. Det er noe jeg ønsker å holde på med med min staff. Selv om den ikke akkurat er en kjent brukshund i den forstand, har jeg et ønske om å bruke hunden min til noe. Rett og slett leit at oppdrettere i norge ikke gidder å gjøre noe annet enn å stille ut. Det er jo ikke bare utseende på hundene som er herlig...

Prøv heller noen utenlandske oppdrettere, for eksempel engelske.

Skrevet
Enig med Pan.

Camo da, vi er på ingen måte enige.

Og MANGE staffer brukes som annet enn sofagriser og utstillingsdyr..

Hvilke engelske oppdrettere driver oppdrett med hunder som har brukstitler?

De såkalte bruksoppdretterne avler stort sett på hunder uten noen som helst titler etter hva jeg har inntrykk av.

Eller for å si det på en annen måte.. De har hunder som ligger langt utenfor rasestandard, og velger da å kalle de bruksstaff, irsk staff, oldtyme, osv for å forsvare bruk av hunder som ikke har et rasetypisk utseende.

Si hva du vil, men min hund som avlet av en oppdretter som driver mye med utstilling er faktisk en hund med ganske så mye driv, en hund som virkelig yter.. OG en hund som så absolutt er like velegnet til å ta titler i det ene og det andre som en god del av de såkalte bruksstaffene er.

Så, er vi egentlig enige? Don't think so.

Hva gjelder oppdretter anbefaler jeg at hver og en tar for seg hvilke verdier som er viktige, og siler ut oppdrettere ut fra dette.

Selv har jeg funnet en oppdretter jeg er fornøyd med, og jeg har fått en hund med en fantastisk selvsikkerhet, topp humør, stor humor, osv..

Skrevet

Staffen er vel veldig typisk allround hund som kan brukes til det meste. Og ikke minst trenger og bli brukt! Ikke bare fysisk, men de trenger også mye hjernetrim.

Etter hva jeg ser hos staffene så er dette en rase med stort potensial. Om foreldrene har utstillings titler oppetter ørene og de ikke bruks til noe, så gjør vel ikke det de til dårlige bruks hunder.. Er vel heler dårlig med bruks interesse hos eierne.

Skulle jeg hatt en staffe, og jeg ønsket en bruks hund. Da hadde jeg smurt meg med tålmodighet og tatt med god tid til å besøke div. oppdrettere blitt kjent med mor til kommende valper, sett ann hennes potensiale. Hos oppdrettere hadde jeg spurt og gravd. Det er det som er så fint med å være valpekjøper, man har mulighet til og spørre og grave så mye man orker, og man bør utnytte seg av det. Seriøse oppdrettere setters seg godt inn i hannhund`s helse, gemytt, utstillings resultater ol.. det samme med: tidligere avkom (om den har) Kullsøsken, halvsøsken og det som ligger bak på stamtavlen.

Og da kan du jo se om man har tro på at kombinasjonen kan få frem en valp etter dine ønsker, garantier finnes det jo ikke, uansett hvor godt forarbeid man gjør. Jeg hadde dratt og besøkt kullet og sett ann valpene.

Dette sporer litt av hva egentlig Ella8pv spør om, hun har jo tross alt ikke skrevet noe om at hun ønsker seg en bruks hund.

Men vil gjerne skrive litt om, hva jeg ville gjort som valpekjøper nå:

Jeg hadde som valpekjøper på en ny rase og jeg vil anbefale alle og gjøre:

Ring oppdrettere, dra og se på utstillinger, spør om og få komme på besøk til de du føler virker bra på telefon.

Hadde lagt vekt på å spørre om hva de gjør med valpene mens de er hos oppdretter. Sosialisering hos oppdretter er MEGET viktig og vil prege hunden for resten av dens liv!

Legg vekt stor vekt på helse, ikke bare det som er krav hos rasen. Men spør om allergier og hudlidelser.

Legg stor vekt på gemytt, ikke bare hos foreldrene.

Spør og grav, og ta deg god tid. Valper er helt klart nydelige, og det er mange som ikke klarer og dra fra ett valpekull når de er og titter.. Men da må man prøve å bite i det sure eple, om det er ting som skurrer hos oppdretteren.

Jeg ville lest alt jeg kunne komme over om rasen, og satt meg godt inn i både + og - hos rasen.

Ønsker deg masse lykke til, og må si det er en herlig rase du vurderer.

Er ikke lett og kjøpe valp når det er en jungel med useriøse oppdrettere. Men de seriøse og gode oppdretterne finnes jo virkelig :-)

Dette ble vel nok så OT…

Skrevet
Camo da, vi er på ingen måte enige.

Og MANGE staffer brukes som annet enn sofagriser og utstillingsdyr..

Hvilke engelske oppdrettere driver oppdrett med hunder som har brukstitler?

De såkalte bruksoppdretterne avler stort sett på hunder uten noen som helst titler etter hva jeg har inntrykk av.

Eller for å si det på en annen måte.. De har hunder som ligger langt utenfor rasestandard, og velger da å kalle de bruksstaff, irsk staff, oldtyme, osv for å forsvare bruk av hunder som ikke har et rasetypisk utseende.

Si hva du vil, men min hund som avlet av en oppdretter som driver mye med utstilling er faktisk en hund med ganske så mye driv, en hund som virkelig yter.. OG en hund som så absolutt er like velegnet til å ta titler i det ene og det andre som en god del av de såkalte bruksstaffene er.

Så, er vi egentlig enige? Don't think so.

Hva gjelder oppdretter anbefaler jeg at hver og en tar for seg hvilke verdier som er viktige, og siler ut oppdrettere ut fra dette.

Selv har jeg funnet en oppdretter jeg er fornøyd med, og jeg har fått en hund med en fantastisk selvsikkerhet, topp humør, stor humor, osv..

Leste feil, jeg. Beklager. Da er vi dypt ueninge :whistle:

Skrevet
Leste feil, jeg. Beklager. Da er vi dypt ueninge :whistle:

Jeg spør igjen..

Hvilke oppdrettere kan skilte med brukstitler? Siden man heller bør se mot England bør det jo være noen der som kan skilte med en rekke brukstitler på sine hunder..

Dette har blitt forespurt i mang en diskusjon på blant annet staffinfo tidligere, hittil har ingen klart å hoste opp et eneste eksempel :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...