Gå til innhold
Hundesonen.no

Bildebehandlingsprogram


Ingidano

Recommended Posts

Skrevet

Finnes det ett ok bildebehandlingsprogram som er gratis en eller anna plass på nett? Eller er det photoshop for alle penga? Akkurat nå bruker eg paint for å forandre størrelse på bildene, men skulle gjerne hatt litt flere alternativ :)

Skrevet
Finnes det ett ok bildebehandlingsprogram som er gratis en eller anna plass på nett? Eller er det photoshop for alle penga? Akkurat nå bruker eg paint for å forandre størrelse på bildene, men skulle gjerne hatt litt flere alternativ :)

http://picasa.google.com./ picasa -enkle behandlingsmuligheter, også mulighet for katalogisering

http://www.dinside.no/php/art.php?id=105506 photofiltre - mer avansert enn picasa

http://www2.arnes.si/~sopjsimo/gimp/ gimp - nesten like avansert som photoshop, litt vanskelig tilgjengelig

se f.eks. artikkel http://www.dinside.no/php/art.php?id=105506 og http://www.idg.no/kunnskapssenter/programv...article7011.ece. Her er en artikkel om picasa: http://www.idg.no/tester/programvare/bilde...rticle51070.ece

Skrevet

Takker for linker :D Har ikkje hatt tid til å kikke på de enda, men picasa er nettbasert? Eller laster en ned ett program? Og kommer de med bruksanvisning?

Har en følelse av at det blir photofiltre som blir lasta ned :rolleyes2:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...