Gå til innhold
Hundesonen.no

halsbånd


Jan1991

Recommended Posts

Skrevet

Det jeg fikk høre da jeg skulle kjøpe kjettingstrup, var at jeg heller burde kjøpe av stoff, for da rakk ikke hunden å spenne halsen, og det sliter mindre på pelsen.

Skrevet

Jeg fikk høre at en burde bruke kjetting nettopp fordi hunden fikk ett hint om at nå strammer det snart med lyden som kommer først. Ellers har jeg hørt at man ikke må bruke kjetting i kuldegrader.

Skrevet

Takk for svar. Men en ting til. Vist du tar båndet rundt armen din og strammer. hvis det da løsner av seg selv så skal det vell være riktig satt på armen din. Og da er det vell bare å sette det likt på hunden?

Skrevet

Jeg har spurt ''bare'' 6 uavhengige vetrinærer om de mener bruk av strupehals bånd har forårsaket skade på hunden, 5 av disse var 99 % sikker på at de hadde sett skade pga strupebånd, så det er ikke noe jeg vil annbefale deg å bruke. Har hørt at det kan gi skade både på strupen og ryggraden, så det burde brukes med ytterst forsiktighet i så tillfelle.

Skrevet

Emnetittelen for denne tråden er lite beskrivende. Fint om du bruker "edit"-knappen og endrer til noe mer beskrivende.

Dette innlegget vil bli slettet når dette er gjort. Send en PM eller "Report" innlegget.

Dette innlegget er OT og skal ikke kommenteres, reaksjoner på moderering tas på PM.

Skrevet
Jeg har spurt ''bare'' 6 uavhengige vetrinærer om de mener bruk av strupehals bånd har forårsaket skade på hunden, 5 av disse var 99 % sikker på at de hadde sett skade pga strupebånd, så det er ikke noe jeg vil annbefale deg å bruke. Har hørt at det kan gi skade både på strupen og ryggraden, så det burde brukes med ytterst forsiktighet i så tillfelle.

Uff da... tror jeg kjøper en gå pent sele isteden jeg, og bruker den til trening...

Skrevet
Er det forskjellige måter å ha det på? ;)

JA! det er veldig viktig at strupebåndet blir satt riktig på, ellers risikerer du å kvele hunden. Blir nesten litt skremt jeg, at dere ikke vet hvordan utstyret dere bruker, skal brukes!

Strupen skal sitte på venstre side, altså båndet skal være slik at, når båndet strammes, så er det til venstre.. dårlig forklart men.. Håper dere skjønner hva jeg mener. Kanskje er det noen som kan forklare bedre?

Skrevet
Uff da... tror jeg kjøper en gå pent sele isteden jeg, og bruker den til trening...

Den er ikke noe bedre, den er direkte vond på musklene der den sitter mellom beina, hatt flere pasienter inne med au i musklene sine pga "gå pent seler"

Skrevet
JA! det er veldig viktig at strupebåndet blir satt riktig på, ellers risikerer du å kvele hunden. Blir nesten litt skremt jeg, at dere ikke vet hvordan utstyret dere bruker, skal brukes!

Strupen skal sitte på venstre side, altså båndet skal være slik at, når båndet strammes, så er det til venstre.. dårlig forklart men.. Håper dere skjønner hva jeg mener. Kanskje er det noen som kan forklare bedre?

Hvorfor er dette så viktig ? Hvorfor kan den ikke være andre veien ?

Skrevet

For dersom båndet ikke sitter riktig på, så blir ikke båndet slakt igjen, det blir bare strammere for hver gang man drar i det. prøv det på deg selv, så skjønner du.

Skrevet
Struppehalsbånd i skinn/lær og metall fungerer helt likt eller?

Hvorfor skal du bruke strupehalsbånd? Det er ikke noe man bruker om man ikke vet hvordan det skal brukes!

Skrevet
Det er et strupehalsbånd, ikke hjernekirurgi.

Og at TS har jo laget denne tråden nettopp for å lære ikke sant?

Hva mener du med dette?

Skrevet
Det er et strupehalsbånd, ikke hjernekirurgi.

Og at TS har jo laget denne tråden nettopp for å lære ikke sant?

Stiller samme spørsmål som Marthe jeg... Hva mener du?

Jeg blir rimelig provosert av slike usaklige komentarer, spesielt da vi prater om hjelpemidler til hund, slik som strupehålsband. Dette er ikke et leketøy, og det er heller ikke hunden, som skal bruke dette.

Hvis dere ikke vet hvordan det skal brukes, så burde dere la være. Strupehalsbånd er et kraftig hjelpemiddel, som mange har nevnt her. Ikke bare kan du skade hundens strupehode, nakke. Men du kan risikere å ta livet av hunden din. Det er også blitt spekulert i hva som skjer når hunden blir utsatt for hyppig oksygenmangel, som er et resultat av bruk/feil bruk av strupehalsbånd.

Mange slenger på et strupehalsbånd for å få hunden til å "gå pent", men det du risikerer er at hunden vil dra ENDA mer, for å komme bort fra dette som prøver å kvele ham.

Nå vet jeg ikke hvilke grunner dere har til å føle at dere må bruke strup, men det er som med alle andre ting med hund. Gidder du å ta deg tia til å lære hunden din hva du krever av ham, så slipper du å ta i bruk slike kraftige hjelpemidler for å få hunden til å adlyde deg.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...