Gå til innhold
Hundesonen.no

Ikke fisk til kastrerte katter?


Nowisclee

Recommended Posts

Skrevet

Jeg hørte i dag, av en kunde her hos oss, at kastrerte katter ikke skal ha fisk? Det hadde hun hørt av dyrlegen sin, og dette var pga urinveiene. Noen som har mer peiling enn meg på dette? Trodde fisk var sunt, jeg. :rolleyes2:

Håper på noen konstruktive, ukritiserende svar, da jeg lurer på, og ikke mener noe om hverken den ene eller andre veien. :D:)

Skrevet

Jeg har hatt kastrerte katter av begge kjønn i alle år, og de får så mye fisk de bare orker å spise, både rått og kokt. Man skal være forsiktig med enkelte typer hermetisk tunfisk, men ellers har jeg aldri hørt om at fisk er skadelig for katter, kastrert eller ikke. (bortsett fra fisk med mye miljøgifter, med de er jo "farlige" for alle)

Skrevet

Ja, men det jeg da fikk vite i dag er at kattene kan få tette urinveier av å spise fisk når de er kastrert? Jeg har aldri hørt om det før, og jeg vet heller ikke hvilken dyrlege det var, men jeg har en mistanke om at det er den samme som konsekvent ikke kastrerer hannkatter før de er et år, pga faren for tette urinrør.

Dette var pga tørrfôret vi selger i butikken her, som skulle være til kastrerte katter i følge leverandør, men som jo inneholder fisk, og som vi vet at tidligere inneholdt kalkun, så vi er storforvirret både over endringen i fôret, og over den nye infoen. :D

Vi har jo kun hatt ett tilfelle av katt som måtte stake opp urinrøret av alle de som kjøper fôr her, så det er jo litt rart at vi ikke har hørt noe mer(de fleste som kjøper kattefôr her er folk som også benytter seg av kattepensjonatet, så vi får oppdateringer på kattene hver gang de er her, vi kjenner jo pusedyrene! :rolleyes2: ).

Men, iallefall, takk for svar, da vet jeg det. Sjefen mente det var individuelt på kattene også, og det er jo godt mulig.

Er det noen som vet om noe dokumentasjon på det her, enten for eller i mot? :) Alle svar mottas med takk.

Skrevet

Hvis det gjelder tørrfor, så er enkelte katter som ikke drikker nok vann i forhold til tørrforing. Tror ikke det har det spøtt å si om det er fisk eller kalkun som er proteinkilden! Kastrerte hannkatter er bittelitt mer utsatt for urinstein når de bare spiser tørrfor, men det er jo bare å gi litt vått innimellom, så slipper man å tenke mer på det.

Skrevet
Ja, men det jeg da fikk vite i dag er at kattene kan få tette urinveier av å spise fisk når de er kastrert? Jeg har aldri hørt om det før, og jeg vet heller ikke hvilken dyrlege det var, men jeg har en mistanke om at det er den samme som konsekvent ikke kastrerer hannkatter før de er et år, pga faren for tette urinrør.

Dette var pga tørrfôret vi selger i butikken her, som skulle være til kastrerte katter i følge leverandør, men som jo inneholder fisk, og som vi vet at tidligere inneholdt kalkun, så vi er storforvirret både over endringen i fôret, og over den nye infoen. :)

Vi har jo kun hatt ett tilfelle av katt som måtte stake opp urinrøret av alle de som kjøper fôr her, så det er jo litt rart at vi ikke har hørt noe mer(de fleste som kjøper kattefôr her er folk som også benytter seg av kattepensjonatet, så vi får oppdateringer på kattene hver gang de er her, vi kjenner jo pusedyrene! :rolleyes2: ).

Men, iallefall, takk for svar, da vet jeg det. Sjefen mente det var individuelt på kattene også, og det er jo godt mulig.

Er det noen som vet om noe dokumentasjon på det her, enten for eller i mot? :D Alle svar mottas med takk.

Vår pus er nå snart 9 år, og blei kastrert for vel 7 år siden. Han har i alle år fått fisk og har aldri hatt tett urinrør. Men det du skriver om at vet. ikke vil kastrere en hannkatt før fylte 1 år kan være fordi urinrøret til hannkatter "vokser" til ca den alder. Og om man kastrerer for tidlig så slutter det å vokse og katten får for kort urinrør. Dette har i vertfall flere vetrinærer forklart meg opp gjennom årene.

Skrevet

Ah, ok, tusen takk for svar! :lol: Pusen min som nå er et år, ble kastrert når han var 6 mnd, så jeg ble litt bekymret når jeg hørte det om kastrering ved 1 års alder. Og siden jeg gir begge pusene mine tørrfôr med fisk. :D

Men da får jeg bare gi våtfôr i tillegg, og så høre med damen som sa ifra om 'fiskeproblemet' med fôret vårt om hvilken veterinær det var snakk om, og så høre hva slags dokumentasjon denne har på fiskeproblemet. :D

  • 2 weeks later...
Skrevet

Foret vi selger; Pro Plan, har laks og tunfisk som hovedingredienser. Tror ikke det er noe å bry seg om jeg :) Men at de trenger væske som kastrerte er riktig, men hvis de går på våtfor får de lettere tannstein. Så til mine to kastrerte hannkatter bruker jeg Pro Plan After care laks og tunfisk tørrfor. Fungerer veldig fint (:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...