Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Her kommer bilder av Familiens 4 jakthunder

DSCN0089.jpg Hei heison i påsken, 3år gammel.

DSCN0662.jpg Bolla mi Zorba.. 10år gammel..

Zorba.jpg Enda et bilde av bolla mi =)

Utennavn.jpg Pan, hann hund på 6år

DSCN0063.jpg Halling hei, NJCH og gammel.. 14år snart..

Flere og bedre bilder kommer snart.. :)

Skrevet

Joda, kan fortelle mer..

Våre hunder bor ute men er også en del av familien..Tispen er inne i løpetiden som regel og de andre hann hundene har alle bodd inne en stund..pga skader, da de var valp..osv..å ha de inne er ikke noe problem, men våre liker seg best ute, av en eller annen grunn.. men dette er veldig inviduelt etter hva de er vant til og liker.. de fungerer også kjempeflott som familiehunder, mannen kan jakte med den og trene bruks, ungene trene lydighet og agility og moren i huset dra hunden med på utstilling.. rasen kan brukes til det aller meste og er veldig allsidig..

Faren min bruker 2 av hundene til jakt om høsten, om sommeren sykkler og trener vi litt lydighet med dem, ellers så pleier jeg å dra de med ned på badeplasser så de kan avkjøle seg litt, han ene er også på noen utstillinger innimellom.. om vinteren snørekjører jeg dem, ellers så har jeg også begynnt å klikkertrene dem litt og innimellom går jeg litt spor med dem.. noen ganger trener jeg også litt lydighet sammen med en vennine og hennes hunder..

De to gammle hundene jakter ikke lenger, så de går vi turer med, prøver også å få trent litt lydighet med dem og litt spor, ellers så er de med på ferier, og en del turer i skogen.. tispa jogger og sykkler jeg også litt med, men er litt vanskligere med hann hunden da han har litt pusteproblemer..

Mitt inntrykk er at diss hundene er flotte familie hunder, men man må også klare å stimulere de, lett lærte er de også, mye mer enn jeg egentlig trodde..

tar med noen posetive sier og noen negative, etter mine erfaringer..

posetive sider

Allsidig hund,

lett lært,

god jakt hund,

snill og rolig,

Negative sider

tendens til å bjeffe en del,

røyter mye,

kan stresse en del..

Håper du ble litt klokere :D

  • 11 months later...
  • 1 year later...
Skrevet

heisann..nydelige hunder alle sammen...har selv en hund der faren er grå elghund å moren shiba inu...noen som har vært borti denne blandingen før?

legger ved ett bildet av valpen å ett av moren å faren

post-3685-1206477656_thumb.jpg

post-3685-1206477695_thumb.jpg

Skrevet

Lenge siden jeg har skrevet i denne tråden nå. For tiden har vi kun 3 elghunder da 2 av våre gamle er avlivet og vi fikk en ny jente i 2006 :)

007.jpg

Betty og Tella

IMG_7802.jpg

051.jpg

019.jpg

110.jpg

107.jpg

  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 3 months later...
Skrevet

Elghunder er så fine! :D :rolleyes2: :poke::lol: Men trives de ikke hvis de ikke får jakte? Jeg har lenge drømt om elghund, men lest at de ikke blir lykkelige hvis de ikke får jakte. Og jeg kommer aldri til å begynne med jakt.. :P

  • 1 month later...
Skrevet

Om man ikke har planer å bruke en elghund til jakt så burde man se etter en rase som passer det bedre.

En slik hund har innstinkter så dypt inne i seg at de har sterk behov for å få brukt dem.

En jakthund med sterkt innstinkt er nok ikke en lykkelig hund om den ikke får brukt seg på det den skal gjøre.

Vår elghund viste jaktadferden fra hun var liten, 8 uker og framover. Hun skulle stoppe oss, slik som de gjør med elgen. Hun sprang foran oss, stilte seg opp å bjeffet intens for å få oss til å stoppe opp. Om vi stopper opp når vi er så heldig å ser elgen, så sitter gjerne elghunden bak å dirrer i hele kroppen for hun vil til elgen.

Selv om man synes de er så nydelig, og de er fantastiske familiehunder så finnes det andre raser som er mer egnet som bare en turkompis.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...