Gå til innhold
Hundesonen.no

Jeg skal operere på mandag!


ipadda

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal ha en enkel operasjon på mandag. Jeg har et fremmed objekt i høyre hofte, som mest sannsynlig er en bein splint etter et fall.

Jeg fikk beskjed om at jeg bare får lokal bedøvelse.

Så til spørsmålet. Er det noen her som har operert med lokal bedøvelse?

Er du ”til stede” ? Jeg ønskte i teorien narkose, men klarte ikke få meg til å spør om det... hvordan var dere etter operasjonen ??

Kjenner jeg gruer meg litt nå...

Skrevet

Jeg har aldri blitt operert ordentlig, så jeg kan ikke si det ut ifra personlig erfaring, men jeg kan i allefall si at det er vanlig at man er helt våken da, men du vil ikke kjenne noen ting.

Jeg har tatt laseroperasjon på begge øyna, da fikk jeg lokalbedøvelse og en beroligende tablett, uten den tabletten trur jeg at det ville blitt mye tøffere å skulle gå inn på operasjonsrommet.

Skrevet

Kun hatt en liten "operasjon" med lokalbedøvelse. Det var fjerning av en cyste i fingeren, og det gjorde ikke vondt. Kanskje litt værre å fjerne en splint i låret, men bedøver de godt nok så merker du nok ikke noe spesielt :D

Jeg lå og fulgte med hele tiden, men så bryr ikke jeg meg om sånt. Så med lokalbedøvelse er du helt til stede, men du merker ikke stort. Så bare titt unna om du ikke vil få det med deg :D

Skrevet

Du får nok noen piller så du ikke er helt tilstede, du bør iallefall be om det :D

Har selv operert begge hoftene, den ene med full narkose og den andre med epudral (lokal), i mitt tilfelle så hadde jeg noen sener som gled inn i hofteskålen når jeg gikk.

I september hadde jeg en operasjon i halsen og fikk full narkose og min erfaring er at jeg heller vil ha lokalbedøvelser og piller så jeg blir litt "bortevekk" enn full nakose, jeg har litt problemer med å komme meg ut av narkosene og får veldig vondt i brystet.

Lykke til på mandag, husk å spørre de litt nøye om hva de skal gjøre med deg osv så du er godt informert (du kan jo ringe de i morgen og spørre de litt ut), da slipper du å være usikker :D

Skrevet

Har operert senene i hånd og håndledd m lokalbedøvelse og merket ikke noe.... ante jo at noe ble gjort bak forhenget(fikk ikke se på)men ikke noe vondt. Drakk kaffe å prata m en sykepleier mens doktor'n jobba seg ferdig. Lykke til :rolleyes:

Skrevet
Har operert senene i hånd og håndledd m lokalbedøvelse og merket ikke noe.... ante jo at noe ble gjort bak forhenget(fikk ikke se på)men ikke noe vondt. Drakk kaffe å prata m en sykepleier mens doktor'n jobba seg ferdig. Lykke til :rolleyes:

Jeg har også operert håndleddet, måtte skrape vekk noe greier, og fjerne en kul. Jeg syns det var drit vondt, seriøst det vondeste og mest grusomme jeg har opplevd. Måtte få nye bedøvelse 5 ganger, men kjente det dro i scenene langt oppi armen. De sa at håndleddet var vanskelig å bedøve, og at mange ikke ble helt bedøvet. Fikk omtrent sammenbrudd da de var ferdig, og var sliten i en uke etterpå, fordi jeg hadde stresset så mye under operasjonen går jeg ut i fra. Huff.. Skal egentlig operere en gang til, en gang til på venstre håndledd og en gang på høyre, men det kommer jeg aldri til å gjøre! :D

Skal jeg operere med kun lokalbedøvelse igjen, så kommer jeg til å be om noe som gjør at man blir sløv. Lykke til, sålenge bedøvelsen funker går det helt fint :D

Skrevet

og for å veie opp alt det Helle opplevde, så kan jeg fortelle at jeg var våken hele tiden under keisersnitt. Jeg fikk epidural altså, så jeg kjente ingenting, men jeg var lys våken. Så jeg hørte det skvulpet og skvatt, kjente dyttet når de tok tak i barnet i maven min og hørte svjuppet når barnet ble tatt ut.

Be om noe dop du, så du blir litt sløv :D

Skrevet
Jeg har også operert håndleddet, måtte skrape vekk noe greier, og fjerne en kul. Jeg syns det var drit vondt, seriøst det vondeste og mest grusomme jeg har opplevd. Måtte få nye bedøvelse 5 ganger, men kjente det dro i scenene langt oppi armen. De sa at håndleddet var vanskelig å bedøve, og at mange ikke ble helt bedøvet. Fikk omtrent sammenbrudd da de var ferdig, og var sliten i en uke etterpå, fordi jeg hadde stresset så mye under operasjonen går jeg ut i fra. Huff.. Skal egentlig operere en gang til, en gang til på venstre håndledd og en gang på høyre, men det kommer jeg aldri til å gjøre! :P

Skal jeg operere med kun lokalbedøvelse igjen, så kommer jeg til å be om noe som gjør at man blir sløv. Lykke til, sålenge bedøvelsen funker går det helt fint :D

Herregud... kanskje jeg bare skal avlyse... det er kanskje bedre å ikke kunne gå lange turer å ha gym?? :P

og for å veie opp alt det Helle opplevde, så kan jeg fortelle at jeg var våken hele tiden under keisersnitt. Jeg fikk epidural altså, så jeg kjente ingenting, men jeg var lys våken. Så jeg hørte det skvulpet og skvatt, kjente dyttet når de tok tak i barnet i maven min og hørte svjuppet når barnet ble tatt ut.

Be om noe dop du, så du blir litt sløv :P

Ok, nå er det bestemmt. De får ikke RØRE noe på kroppen min, med mindre jeg er skikkelig dopa.. :D

Og nå kjennte jeg straks at jeg gruer meg ... bare LITT.. ca ------------------ så mye!

Skrevet
Ok, nå er det bestemmt. De får ikke RØRE noe på kroppen min, med mindre jeg er skikkelig dopa.. :D

Og nå kjennte jeg straks at jeg gruer meg ... bare LITT.. ca ------------------ så mye!

Altså, poenget mitt var at det ikke var vondt! Det gikk kjempefint og ikke en smerte i nærheten av minnet om tanken på å komme borti en nål en gang. Stress ned nå, de tar vare på deg!

Skrevet

Da jeg var liten opererte jeg vekk fotvorter med lokalbedøvelse kun i føttene. Lå våken på en benk uten forheng. Du merker INGENTING, det eneste som er ekkelt er hvis du får sjansen til å se på, da. Så prøv å unngå det hvis du syns sånne kroppslige ting er litt ekkelt :D

Så smertene er ikke noe å ta med i regnestykket, det er mer opplevelsen av situasjonen.

Skrevet
Da jeg var liten opererte jeg vekk fotvorter med lokalbedøvelse kun i føttene. Lå våken på en benk uten forheng. Du merker INGENTING, det eneste som er ekkelt er hvis du får sjansen til å se på, da. Så prøv å unngå det hvis du syns sånne kroppslige ting er litt ekkelt :lol:

Så smertene er ikke noe å ta med i regnestykket, det er mer opplevelsen av situasjonen.

haha, jeg kan se for meg hvor hvit jeg hadde blitt dersom jeg tok sjansen på å se inn i snittet. :rolleyes:

Jeg er i grunnen utrolig spendt på hva som egentlig er der inne jeg, for jeg ANER virkelig ikke.

Dette såkalte fremmed objektet lå ca 1-2 cm inn under hunden. Den dag I dag, altså 4 år etter at jeg oppdaget det, har det forflyttet seg 2-3 cm lenger inn under huden. Det går ikke ann å bevege den fra der den er, men jeg kan bøye på den så den stikke “ut” av huden. Altså er den Ganske så bøyelig!

Jeg lurer så innmari på hva det er, er vel i grunnen derfor jeg gikk til legen. Det og fordi jeg ikke kan ligge på den siden når jeg sover, får vondt dersom noen dunker litt borti osv...

Skrevet

Har hatt flere operasjoner,både med full narkose og lokalbedøvelse/epidural.

Du er i mye bedre form med lokalbedøvelse enn med narkose.Jeg ville valgt lokal bedøvelse om jeg var deg.Snakk med legen /sykepleier som skal operere deg og fortell at du er redd og bekymret for å føle smerter osv.De fleste leger/sykepleiere er veldig koslige og flinke til å prate med folk og fortelle.Om du kjenner noe så skal du si ifra for at de da kan sette mer bedøvelse.Du kan også få beroligende før inngrepet så at du slapper mer av.Er du veldig redd virker bedøvelsen litt mer dårlig fordi man kan "kjenne" at det gjør vondt selv om det faktisk ikke gjør det.Hjernen er en sterk muskel asså... :lol:

Lykke til og snakk med legen/sykepleier.Det hjelper faktisk skal du se.

Skrevet

Ja, selv om jeg opplevde noe ekkelt, så kommer jeg til å velge lokalbedøvelse ved neste operasjon, om jeg kan det. Og så kommer jeg til å be om å få noe avslappende i tillegg, sånn at man blir døsig. Man kommer seg mye fortere etter en lokalbedøvelse, enn etter en narkose!

Skrevet

Å herlighet! Jeg trodde en stund du skulle operere, og ikke operereS! ;) Mente å huske du var ganske ung, og lurte på hvordan folk i din alder hadde stelt seg hvis de ble kirurg allerede..! :lol:

Skrevet
Å herlighet! Jeg trodde en stund du skulle operere, og ikke operereS! ;) Mente å huske du var ganske ung, og lurte på hvordan folk i din alder hadde stelt seg hvis de ble kirurg allerede..! :lol:

hahahaha.. neida, noen skal grave i meg, ikke omvendt (takk å lov). ;)

Skrevet
hahahaha.. neida, noen skal grave i meg, ikke omvendt (takk å lov). :lol:

Puh! ;) Det er mulig jeg er godt dum altså, men at andre skal være så veldig smarte at de klarer å bli kirurg før fylte tjue, liker jeg dårlig.. ;)

Skrevet
Puh! :P Det er mulig jeg er godt dum altså, men at andre skal være så veldig smarte at de klarer å bli kirurg før fylte tjue, liker jeg dårlig.. :P

:) Mener du å si at jeg ikke kan bli kirurg før jeg er over 20 ?? :P Nå ble jeg vondbråten :P

også til et helt annet spørsmål.

Kjenner du noe NÅR du får bedøvelsen?... for det er egentli den jeg gruer meg til :huh:

Skrevet

Du kjenner ørsmå stikk. Om du har borret hos tannlegen, så har du vært gjennom bedøvelsestikk som er tusen ganger værre :)

Ikke noe å grue seg til den bedøvelsen altså :huh:

Skrevet
Du kjenner ørsmå stikk. Om du har borret hos tannlegen, så har du vært gjennom bedøvelsestikk som er tusen ganger værre ;)

Ikke noe å grue seg til den bedøvelsen altså ;)

Utallige ganger :P

Godt, da har jeg ikke så veldig mye å grue meg til...

Jeg drømte om oprasjonen i natt jeg ;) og da de snittet opp var jeg **** meg grønn innvendig :rolleyes:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...