Gå til innhold
Hundesonen.no

(N) Fossegrimen


Silje-fossegrim

Recommended Posts

De kule kattene:D Har Sphynxen samma lynne som en Siameser? Synes mye er likt mellom de 2 rasene, men så har vi bare vært Sia-eiere siden juli også:icon_redface:

Jeg trodde at de var helt nakne jeg uten hår i det hele tatt. Der lærte jeg noe nytt. Er dette en rase som fort blir frossne? Tenker på inneklima jeg. Snakker den også som Sia'en? Smører du inn kattene dine og evt hvor ofte?

Ja, mange rare spørsmål:P Men som sagt jeg har lite peiling på rasen (som med alle de andre rasene utenom Sia'en som jeg nå begynner å lære meg).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg passet på en slik på kennelen jeg jobbet på i sommer.. Spesiell katt..! Vet ikke om jeg kan si jeg syns de er pene, men tøffe er de..!

edit: var inne på siden din og så på hunnene, og de var mye finere enn den jeg møtte i sommer.. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har aldri hatt sphynx, men vært fascinert av rasen i mange år - er vel snart 10 år siden jeg møtte den første, og har møtt en hel del siden. De er vel individer som andre, men mitt inntrykk er i hvert fall at de er mindre vokale enn siameseren, enda litt blidere, ikke fullt så frenetiske og påtrengende som enkelte siamesere kan være, men likevel sosiale og lekne - veldig, veldig sjarmerende katter - helt spesielle, ikke bare utseendemessig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja ikke den største oppfinnelsen 😂 Men kanskje noen hadde erfaringer å komme med; kanskje de elsker det kanskje hunden ble dårlig i magen på det. Kanskje det er bløtere enn annen v&h, kanskje noen opplever å måtte fôre dobbelt så mye på det som på en annen variant. Kanskje noen var superfornøyd og andre missfornøyd. I want to know it all 😂
    • Det finnes alltid unntak, men det bør aldri være grunnlag for anbefaling av en rase. Vil man helst ikke ha lyd/røyting/whatever så velger man en rase som vanligvis ikke har tendensene til det. Oppdragelse, trening og miljø kan påvirke, men genetikken kan ikke overstyres. Lyd på riesen er ingen overraskelse for meg, det er jo en hund med mye driv.
    • Er en del med god helse og super mentalitet også? Vår golden var på ingen måte taus, han bjeffet forholdsvis mye. Cavalieren vår var helt ekstremt gneldrete med vakt som sin selvpålagte hovedoppgave. Mest savage villdyr jakt-, vakt- og trekkhund jeg har hatt. Understimulert.  Ingen lyd på finsk lapphund og chihuahua, som begge fikk over gjennomsnittet med oppmerksomhet og stimuli. Begge rasene kjent som gneldrebikkjer, begge individene så og si tause, i motsetning til de to kjent for å være verdens enkleste og greieste, som i bunn og grunn var veldig hundete hund på mange måter, bl.a. ressursforsvar. Såfremt en skal trene og aktivisere hunden er oppdragelse og aktivisering vel så viktig som rase og genetikk, tror jeg. En golden som kjeder seg er ingen plysjhund, den vil bjeffe og ødelegge ting. En spisshund som får tilfredsstilt behov og blir trent trenger verken lage lyd eller ugagn. Kan lyd handle vel så mye om hvordan ulike raser blir valgt av ulike typer hundeeiere til ulike typer hundehold? Hvilke raser vil ikke bli gneldrebikkjer om en ofte og lenge av gangen plasserer dem i en kjedelig hundegård alene, hvor de kan se/høre/lukte forbipasserende? En gjenganger med små, såkalte gneldrebikkjer av selskapsraser er at eierne verken forstår dem eller trener dem, og så retter det seg når de får hjelp til å tolke hunden og interaktere bedre med den.  Jeg har forøvrig hatt store problemer med LYD på riesenvalpen jeg har nå (ikke en rase for trådstarter). Ikke noe jeg forventet, og er pga generelt konsensus om bjefferaser usikker på om det er genetisk lyd eller om det i hovedsak er miljøpåvirkning fra den individuelle mammaen. Fra mitt eget anekdotiske erfaringsgrunnlag tror jeg egentlig det siste. Det har tatt to mnd å bli kvitt problemet hjemme, ved å forstå mer av hva han vil når det kommer lyd, og hvordan respondere på det. Ikke super lystbetont oppgave å jobbe med, for jeg forventet ikke det problemet.  Den personlige efaringen min er altså at rase is like a box of individuals i litt større grad enn mange andre mener.
    • En del lyd og dårlig helse og mentalitet på dem.
    • Hva med vanlig cocker? Eller amerikansk cocker? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...