Gå til innhold
Hundesonen.no

markkur


PsychoLynx

Recommended Posts

Skrevet

Bridie er en hund som spiser ALT hu kommer over ute... Være seg mat som folk har kastet fra seg, dyrebæsj, menneskebæsj ( ;) ), halvspiste bein, døde fugler har jeg ikke SETT hu har spist enda, men det forundrer meg ikke, osv.. Hu spiser rett og slett mye gæsj!

Hvor ofte bør en sånn hund få markkur?? Jeg må si det frister lite å vente på at jeg SER mark før jeg behandler hu, men samtidig så vil jeg jo egentlig ikke behandle for ofte heller... ;)

Skrevet

Mine bikjer er er sånn også. Jeg behandler dem med ormekur en gang i halvåret. Har hørt at når du ser orm i avføringa, har de hatt orm i minst 3 måneder. Hæsli greier! Jeg skifter type ormekur ofte så de ikke blir immune..

Skrevet

Jeg burde ha gitt Loonskien en ormekur også, men hun blir så steikanes dårlig av den :lol: Spyr bare opp halvfordøyde tabeletter...

Skrevet

Sophus hadde støvsuger tendenser og inhalerte alt mulig i håp om at det var spiselig.. Han tålte ikke markkur så jeg tok med avføringsprøver til vetten en gang i halvåret for analyse. Utrolig nok hadde han ikke mark de siste to årene han levde. Det koster også mindre å få bæsjen analysert enn å kjøpe markurer, og bedre for magen er det også. :lol:

Skrevet
Jeg burde ha gitt Loonskien en ormekur også, men hun blir så steikanes dårlig av den :P Spyr bare opp halvfordøyde tabeletter...

Det gjør Knerten her også med Panacur (eller hva den heter). Er visst ganske sterk for sarte mager! Men kan også være et tegn på at hunder HAR mark hvis de spyr. De døde markene sveller visst opp, æsj :P

Uansett, du får en markkur på apoteket i en liten lys gul tube. Den er mildere, og funker helt fint her :lol: Gir hver tredje måned nå siden vi har to katter i krisehjem også, og Knerten spiser kattebæsj :P

Skrevet

Da må jeg gå å spørre om det! :lol:

Heldigvis var det ikke noe mark i maten som kom opp. Kom opp en hel haug med våte tørrforkuler + en liten ormekur. Ingen bevegelse eller tråder. Takk gud.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Mine får hver 6 mnd. Jeg bruker en sprøyte som du sprøytr inni munnen. Funker veldig bra. Den motvirker også en annen type orm som ikke Bahnmint tar :) Er enkel og grei og ta og hundene liker den :)

Skrevet

Vi tar som regel 2-3 ganger i året. Liker å ta det etter snøen er borte. Men han kan finne på å drikke sølevann og annet æsj på høsten, så gir han nok en kur om ikke så altfor lenge.

Skrevet

ok... Jeg har gitt Bridie Drontal (eller heter det Droncit??) de siste gangene jeg nå... Er så enkelt med at det er EN dags kur liksom. En eller to tabletter og ferdig med det.

Hun fikk nå, så blir det vel en ny en over jul/mot våren tenker jeg.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kontakt raseklubben eller NKK for veiledning om dette. Det er ikke veldig vanlig, men det skjer at en oppdretter "leier" en tispe for et kull. De betaler da selvfølgelig alle utgifter i forbindelse med kullet,  men jeg er usikker på om de betaler noe mer enn det til eier, jeg mistenker det er tilsvarende prisen av en valp, evt. en av valpene. 
    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...