Gå til innhold
Hundesonen.no

Å kastrere/sterilisere en tispe forebyggende


Aya

Recommended Posts

Dette er et rent hypotetisk spørsmål fra min side, da dette ikke er aktuelt for meg/mine hunder, men jeg har en bekjent som vurderer (etter anbefaling fra veterinær) å kastrere sin tispe forebyggende, altså før første løpetid (ved seks mnds alder). Kan dere som har mer erfaring enn meg på dette området fortelle litt? Hva er forskjellen på kastraksjon og sterilisering? Hvilke helsegevinster kan dette før med seg? Hvor mye vil dette i virkeligheten forebygge, i forhold til risikoen ved å la hunden gjennomgå en slik operasjon? Ved hvilken alder bør det eventuelt utføres?

EDIT: endret på fjollete ordlyd

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Forskjellen på kastrering og sterilisering, er at ved kastrering så fjerner man reproduksjons-organer som livmor og eggstokker hos tisper, eller testikler hos hanner. Sterilisering er å f.eks binde opp eggstokkene eller kutte sædlederene slik at "utstyret" fortsatt er der, men det er ikke "brukandes" til reproduksjon. Det gjøres ytterst sjeldent på hunder i Norge, jeg tror faktisk jeg aldri har hørt om sterilisering av dyr, poenget med sånt er jo å fjerne hormonproduksjon, og da hjelper det ikke med sterilisering.

Nå er jeg i mot kastrering som forebyggende inngrep, men kastrering FØR første løpetid har større helsegevinster enn kastrering pga f.eks hyppige løpetider, livmorbetennelser og stor hormonproduksjon med påfølgende hormonelle atferdsendringer. Det er mindre sjanse (forsvinnende liten om de i det hele tatt kan få det, mener jeg å ha lest, men jeg husker ikke hvor) for at tisper utvikler jurbetennelser senere om hun kastreres før første løpetid, og man unngår selvsagt livmorbetennelser og slike ting - er det ikke noen livmor der, er det vanskelig å få f.eks livmorbetennelse.

Man vil nok også slippe hormonrelatert atferd, i og med at de ikke produserer kjønnshormoner når de er kastrerte. Da får heller ikke lært hormonrelatert atferd, de har aldri hatt det, liksom.

Jeg er dog nysgjerrig på hvorfor veterinæren anbefaler kastrering på en tispevalp, i og med at det ikke er lov å kastrere hunder uten medisinsk grunn (som livmorbetennelse eller overproduksjon av hormoner).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, dette er noe jeg også har reagert på- at det blir anbefalt å gjøre på en valp som ikke har rundet halvåret engang, når det strengt tatt et forbudt, men det har jeg ikke fått noe svar på. Men du oppsummerer vel det jeg trodde, at kastraksjon før første løpetid kan ha store helsegevinster (selv om man selvsagt ikke vet om hunden noen gang ville fått noen som helst problemer ved løpetid/kreft), mens det etter første løpetid ikke har like store positive effekter. Allikevel kjenner jeg at jeg ikke klarer å være udelt for å kjøre hunden gjennom en omfattende operasjon for å være "på den sikre siden", men det er opp til eierne selvsagt. Takk for svar!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...