Gå til innhold
Hundesonen.no

Aske


Marianne

Recommended Posts

Skrevet

Søkte litt og fant dette:

Dyrefôr må brennes for å kunne måle og kontrollere mengden mineraler som er tilført. Aske er resultatet av denne prosessen, og det er i asken man finner nesten alle mineraler som finnes i fôret. Fôr av god kvalitet inneholder vanligvis 5 – 8 % aske. Du bør alltid kontrollere hvor mye aske fôret inneholder, og spesielt i kattefôr, da katter er mer utsatt for å nyre og urinveissykdommer. Det er også viktig at innholdet av mineraler i fôret er balansert. For mye mineraler i fôret kan være skadelig, fordi uabsorberte mengder av mineraler kan slå seg sammen med andre mineraler, som igjen hindrer dem i å bli tatt opp i kroppen og gir uballanse i mineralnivået. For store mengder mineraler kan også fremkalle andre fysiske problemer.

Gjelder katter, men de er da ikke mye anneledes enn hunder, dyr er dyr.

Har også hørt det har noe med fordøyelsen. Men men, kom gjerne med noe mer håndfast, jeg har ført hørt dette med mineraler og prøvde derfor å søke litt selv :P

Skrevet

Når man skal finne ut næringsinnholdet i et fôr, analyserer man de forskjellige tingene på forskjellige måter (karbohydrater på en måte, protein på en annen). Det er vanskelig å finne mineraler og nøyaktig hvor mye som er av hvert enkelt mineral, så da brenner de fôret. Det som blir igjen, er ikke-brennbart, og ergo er det mineraler. Men selve "asken" er ikke i fôret, det er strengt tatt bare en samlebetegnelse på ting i fôret som ikke er brennbart, og det er i hovedsak mineraler.

Skrevet
Oki, takk :whistle: Hva er galt med å bare skrive mineraler da...

Og jeg kommer ikke inn på den linken.

De kan jo ikke være 100% sikker på at alt er mineraler, de vet tross alt bare at det ikke brenner (noe mineraler ikke gjør), men det kan jo være andre ting enn akkurat mineraler. Men det er liksom allment akseptert at aske=mineraler, selv om det altså kan være noe annet småtteri også. :P

Mineraler blir jo beskrevet i innholdsfortegnelsen, og da tenker jeg på hva de har puttet i fôret (f eks kalsium, fosfor, osv). Noen ingredienser inneholder jo mineraler fra før av, og for å finne den totale mengden må de altså brenne fôret. Det står jo ikke i ingredienslisten av fôret inneholder "karbohydrater" eller "proteiner"; dette står under næringsinnhold. Forskjellen er altså at kjøtt og korn osv er ingrediensene, mens karbohydrater, fett og aske osv er næringsinnhold. Noe av næringen forsvinner/endres i tilberedningsprosessen av fôret, og siden man gjerne vil vite hva fôret er laget av, og også hva det inneholder, oppgir man begge deler.

Edit: Her er den riktige linken.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kontakt raseklubben eller NKK for veiledning om dette. Det er ikke veldig vanlig, men det skjer at en oppdretter "leier" en tispe for et kull. De betaler da selvfølgelig alle utgifter i forbindelse med kullet,  men jeg er usikker på om de betaler noe mer enn det til eier, jeg mistenker det er tilsvarende prisen av en valp, evt. en av valpene. 
    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...