Gå til innhold
Hundesonen.no

Er marsvinet mitt drektig?


benedikte_svela

Recommended Posts

Skrevet

Hallo =D

Jeg har netåpp kjøpt meg et marsvin å nå lurer jeg på om det er drektig?

Hun er ca 5 uker gammel.

I dyrebytikken hadde de gutter og jenter sammen, er usikker på dette siden hun er så ung :blink:

Håper på raskt svar.

Takk ^^

Skrevet
når blir de kjønnsmodne? har lest at det er etter 3 uker?!

Uten at jeg kan noe særlig om marsvin, vil jeg si at det bli heller kjønnsmodne når de er 3 mnd enn 3 uker. Men akkurat når, det vet jeg ikke. Ville bare si det :P

Skrevet

Hunnmarsvin blir kjønnsmoden rundt 5-6 ukers alder, hanner litt senere. Marsvinet ditt kan derfor teoretisk sett være drektig. Har kjøpt 3 hunnmarsvin fra dyrebutikk, og to av disse har vært drektig uten at jeg visste om det. Du får følge med, men sjansen er vel størst for at hun ikke er drektig.

  • 3 weeks later...
Skrevet

Jenta di kan være drektig. Vår jente var det da vi kjøpte henne i dyrebutikken, og hun var vel rundt 5-6 uker når vi kjøpte henne.

  • 2 weeks later...
Skrevet

hunnene blir kjønnsmoden når de er 5 uker og hannene når de er 7-8 uker, men jeg stoler ikke på det de sier på dyrebutikkene når det gjelder alder på dyr og fugler, marsvin går i gjennomsnitt drektig i 68dager.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...