Gå til innhold
Hundesonen.no

Trekking i bånd


gooner

Recommended Posts

Hei!

Vi lurte på om det var noen som har noen tips for å bedre turene med vår hund.

Vi har en Schæferhund på 13mnd, som er ei meget aktiv og snill jente.

Hun er meget glad i mennesker, meget livlig, og ikke minst sosial.

Problemet er:

Går vi tur, og vi ser noen andre med hund oppe i gata, da reiser manken seg, og hun puster å peser for å komme frem til de vi møter. Hun trekker for harde livet, akkurat som hun stresser for å komme raskest mulig frem.

Alt er som oftest bra når hun får hilst på hunden, da slikker hun gjerne den andre, og innbyr også ofte til lek. (kan hende hun bjeffer om vi ikke hilser, men det skjer ikke alltid)

Jeg har prøvd å få henne til å sitte, for å se om hun klarer dette til evt hunden har passert...men, hun sitter helt til hunden er ca 5meter unna, før hun stresser/bjeffer/trekker i båndet.

Nå skal det sies at hun trekker MYE når vi går turer, så det er ikke bare når hun ser hund: Ser vi hund, så blir alt så enormt intenst i frohold.

Vi har prøvd med godbiter for å trekke oppmerksomheten mot oss på tur, men er det en hund på vei..ja, da enser hun nesten ikke oss eller godbitene.

Nå skal det også sies at hun på tur ikke alltid bjeffer tilbake, om det er noen hunder i en hage som bjeffer på henne..

Hun har bjeffet mye mot hunder som har gått forbi hagen "hennes" (manken oppe da også), så vi har brukt i det siste bjeffebånd (sitronlukt), og det har gitt gode resultater. Nå kan hun bjeffe en gang eller to (med manken oppe selvsagt), og ikke 150 slik som før. (før virket hun gal der hun løp frem og tilbake ved gjerdet og bjeffet intenst til hunden hadde passert og var gjerne 150 meter unna) Hun løper nok fortsatt litt frem og tilbake, men ikke like intens som før.

Er hun usikker?

Hvordan skal vi få til turer hvor hun ikke trekker så mye, og hva skal vi gjøre når en hund er i sikte?

Vi leker mye med henne (kaster kong og pinner), kan dette føre til at hun bare blir mer stresset? Hun trekker like mye i bånd når hun veit at vi ikke kaster noe også, så det virker ikke som om det er grunnen for trekkingen på hver eneste tur......

Vår hund elsker å leke, og er veldig snill og god. Hun er sterk til å være ei tispe (32kg), og det er et ork å gå å holde igjen i lengden. Hun er bestemt og litt sta, så hun veit hva hun vil. Likevel er hun ikke slem, eller prøver å teste oss ut.

Sikkert et rotete innlegg, men håper noen forstod deler av innholdet.

Kan noen gi oss noen råd?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når hunden min var valp trakk hun i båndet det så ut som hun ikke kom fort nok frem.

Det så ut som henne var livredd for å ikke være først.

Samme gjaldt det når hun så andre hunder, å en hund å hun dro og pesa som bare av det var livredd for at hun ikke skulle få hilse på hunden.

Så spurt jeg en dame om hjelp som kan utrolig mye om hunder.

Hun sa til meg at hvis jeg skulle få slutt på denne drainga som måtte jeg være tålmodig. Hver gang hunden dro skulle jeg stoppe å spørre hunden " hvem er du på tur med" å stå helt rolig til hunden ga meg oppmersomhet, å så inn på fot . Så kunne vi begynne å gå videre dro hunden med en gang stoppet jeg å spurte igjen hvem hun var på tur med , sånn holdt jeg på en ukes tid og det ga resultat

i dag har jeg en grei turkamerat men så fort hun begynner å dra spør jeg den samme setningen, som hun hater "HVEM ER DU PÅ TUR MED #

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Holder akkurat på med det samme selv. Jeg har passet en hund siden fredag, en blandingshund som er mest schäfer men også med noe doberman i seg - en hannhund på 2 år. Denne hunden drar som besatt. Den drar ikke mot noe spesielt, men den skal videre så fort som mulig. I stedenfor de lange turene som jeg hadde tenkt meg, har helgen gått med til båndtrening og jeg syns allerede det går noe bedre.

Det første jeg gjorde var å bytte ut stålstrupen han kom med med en halvstrup jeg har liggende. Denne halvstrupen er egentlig for stor så det er ingen strupeffekt. Jeg bruker også et langt lærbånd med krok i begge ender slik at jeg kan feste båndet rundt livet mitt for å avlaste albuer og skuldre. Vanligvis langer jeg ut når jeg først er ute og går, men nå går jeg i et veldig bedagelig tempo for at hunden ikke skal kunne slå over i trav. Hvis hunden drar for mye fremover så stopper jeg helt opp uten å si noe som helst. Hvis hunden stopper opp for å snuse så fortsetter jeg fremover i samme trege tempo og tvinger på den måten hunden å følge etter meg. Innimellom virrer jeg bare frem og tilbake for å minne hunden på at det er et fysisk bånd mellom oss. Så langt har jeg ikke funnet noen godbiter han vil ha og å belønne med ball eller kong er bare å glemme siden han allerede er så oppspilt. Når jeg har funnet noen godbiter som funker vil jeg bli mer verbal i treningen men enn så lenge sier jeg ingenting. Jeg vil at han selv skal skjønne at han blir hindret av dette fysiske båndet mellom oss og at draing ikke fører ham fortere til dit han vil.

Som sagt ser jeg allerede noe bedring, men det blir en stund til de lange turene som både han og jeg trenger :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei.

Jeg hadde samme "problemet" da jeg hadde min hannschæfer. Et stort beist av en hund og jeg brukte antitrekkbånd på ham. Det hjalp på trekkingen men ikke selve årsaken til trekkingen. Fikk råd om å trene på "gå dit JEG vil" . Dvs ; gå en -to meter og endre retningen. Slik gjør du hele tiden. Altså ; gå - vend - gå - vend osv...krever at du har kortet inn på båndet selvfølgelig. Litt "gå fot" trening.

Så når dere da går tur etter å ha trent på dette(forutsatt at hun har skjønt dette) og dere kommer en annen hund i møte vil hu garantert falle tilbake i gamle vaner, men det er her du da gjør den vendingen. Snu og gå tilbake i den retningen dere kom fra. Er verdt et forsøk ihvertfall :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takker for svar :lol:

Jeg skal prøve ut litt de neste dagene på diverse tips jeg har fått, så får jeg håpe noe gir resultater.

Er det evt noen som veit om noen hunde"trenere" man kan kontakte for å få direkte hjelp? F.eks: finnes det noen som man kan bestille "time" hos, som vi kan vise frem selve adferden/problemet , for så å få tips/veiledning ut ifra dette?

Helst i nærheten av Fredrikstad området.

Hundekurs er bra, men der får man ikke hjelp til hvert "enkelt" problem/adferd slik vi har opplevd det (har vært på bl.a valpekurs)

Takk alle for gode svar :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis jeg ikke husker feil så finnes det en adferdsekspert hos Jeløya dyreklinikk, men ut i fra det du beskriver kan jeg ikke se at at det skulle være noe behov for det. Det dere opplever er vanlig unghundsproblematikk, men det kan hjelpe på egen selvtillit å få en profesjonell vurdering av situasjonen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kommer bare med ett tillegs spörsmål her...når kan en forvente seg at hunden skal kunne gå "skikkelig" i bånd?

Vi har en tispe på 3 og en halv måned, som på turene våre(ganske korte) går fint i bånd fra huset, men drar noe fryktelig på vei hjem. Har prövd med å snu, men hun forstår ikke helt tegningen tror jeg...Kanskje jeg burde vente med trening å gå i bånd til hun blir eldre?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, ikke vent. De hundene jeg har hatt siden de var valper, har jeg aldri latt trekke i båndet. De lærte å gå pent samtidig som de lærte å gå i bånd i det hele tatt. For dem var det å gå i bånd det samme som å gå pent. Ikke fot med kontakt, men uten å trekke. Det var ikke noe problem å lære dem å f.eks snørekjøre heller, for da var konseptet et helt annet og man skulle dra. Det er en mye større jobb å lære voksne, eller halvvoksne hunder å slutte å dra i båndet. Nå snakker jeg om generell draing på tur og ikke utfall, eller annen draing mot interessante objekter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kommer bare med ett tillegs spörsmål her...når kan en forvente seg at hunden skal kunne gå "skikkelig" i bånd?

Vi har en tispe på 3 og en halv måned, som på turene våre(ganske korte) går fint i bånd fra huset, men drar noe fryktelig på vei hjem. Har prövd med å snu, men hun forstår ikke helt tegningen tror jeg...Kanskje jeg burde vente med trening å gå i bånd til hun blir eldre?

Dersom du rygger hver gang hun drar når det ikke er forstyrrelser bør hun ta det ganske raskt, men vær nøye og konsekvent. Rygg hver gang hun drar. Når det gjelder det at hun drar bort til andre hunder er spørsmålet er hvorfor hun drar bort til dem. Dersom hun drar fordi hun vil bort å hilse på dem er det helt normalt. Det å rygge ved møte av en annen hund er derimot er ikke alltid like effektivt siden den møtende hunden kommer nærmere og nærmere så hun vil på en måte få utløsning på at hun drar i båndet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...