Gå til innhold
Hundesonen.no

Sikkert dumt spørsmål


Mud

Recommended Posts

Jeg har tenkt å stille ut Loke,sannsynligvis på nyåret hvis ikke før ,mest for miljøtrening og morro skyld.

Jeg har overhodet ikke peil på utstilling,men har skjønt såpass at jeg ikke trenger en utstillingsklipp på en Groenendael. :oops:

Det som bekymrer meg er at det virker som det er en helt egen sport i seg selv det å stille ut hunden?Vet at hundeklubber noen ganger kjører kurs i utstillings handling så det må være mange som intresserer seg for sånt.

Det gjør som sagt ikke jeg,og jeg lurer derfor på om det går ann å få andre til å vise hunden min?Eller er det bare store kenneler etc som benytter seg av sånt? Hvis ikke hvordan går jeg frem for å skaffe "handler"?

Iflg oppdretter var han ingen direkte skjønnhet når hun så han sist (han var da 9mnd)men hun mente det ikke ville være et problem å få et championat på han og at han godt kunne prøves nå..

Mvh Annette

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det som bekymrer meg er at det virker som det er en helt egen sport i seg selv det å stille ut hunden?

Det kan virke som en egen sport å være utstiller, og jeg må jo innrømme at til sine tider er det egen sport. Det betyr faktisk ganske mye om du kan stille hunden din riktig eller ikke. Heldigvis finnes det ennå dommere som har evnen til å se en vakker hund selv om utstiller er ny i "gamet" :cry:

Det gjør som sagt ikke jeg,og jeg lurer derfor på om det går ann å få andre til å vise hunden min

Det er klart du kan få andre til å vise hunden din, men vil tro at hunden er tryggest og viser seg best når eier selv går med den :(

Ta kontakt med den lokale raseklubben, eller klubbkontakt om de har det. Det er ikke uvanlig at de kjører utstillingstreninger. :(;)

Stå på ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Svarer deg jeg, fordi jeg veit nøyakti hvordan du føler det! Slik føler jeg det å! syns det er skikkelig skummelt. Første gang jeg var på utstilling var jeg i mo, å da var alle avslappet å greie, så det ble en behagelig opplevelse, men når jeg var på fauske fikk jeg helt sjokk! En hel gjeng med fugelhundfolk satt rundt ringen å snaket dritt om hvær en hund som entret. Å idet jeg skulle springe kom kjørringer gående med deres hunder rett over bannen min å div. Slik er sikkert bare skrek historier som skjer i ny å ned, for tenker jeg tilbake på mo var det en moro dag. Men etter den på fauske tror jeg min karriere i ringen er over. Det jeg fikk av tips var å øve å øve. Å springe i ring å trekant å fram å tilbake å det. Var på en sånn instruksjon en gang å det hjalp veldig da. Finner du det så slå til! Ellers så ble jo Troy skikkelig ukonsentrert av alle som løp over bannen å alt, vi er jo tross alt noobs begge to;) Men han vant på sjarm å på at han var kraftig å fin, så kommer du til en ordentlig dommer så blir nok hunden bedømt etter utsende. Lykke til x 1000!!!! im cheering on you!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er bare til å prøve. Det verste som skjer er at dere kommer ut av ringen med like masse som da dere kom inn :wink: Det alle viktigste er å ha kontakt med hunden så den kan stå i ro når dommeren dømmer den,den må tåle at folk tar på den (hannhunder må tåle at dommer kjenner på testikler) og den må kunne trave pent i bånd. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...