Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp! Tønsberg?


Mari

Recommended Posts

Skrevet

Dere Tønsberbergensere...

Jeg har nå flyttet inn til sentrum og trenger å vite hvor det er mest sosialt akseptert å slippe hundene sine løs med eller uten kontroll.

Var i Greveskogen (?) i dag, og møtte bare en hund. Den var løs, men eier kalte den inn uten problem. Er dette vanlig? Det er jo unektelig fint der oppe, og jeg kunne tenkt meg å bruke området hver dag jeg. Med mindre jeg hele tiden må se meg rundt etter brumlete løse hanner da... Charlie har blitt så flink og jeg vil ikke ødelegge treningen vår, ei heller få skylden for evt løsmunneri hunder imellom.

På forhånd takk!

Skrevet

Jeg går tur på lysløypa på Eik hver dag. Har hunden min løs og det går bra, har møtt mange andre hunder der mange ganger. Og det har ikke vært noe problem. Men man bør jo ha en viss kontroll uansett, om hunden skal gå løs.

Skrevet

Martine har gått en del i Greveskogen (på Eik, antar det var der du var?), jeg har også vært med. Vi møtte noen hunder men de var i bånd. Var heller vi som syndet med Siri og Kokos løse :)

Ellers, by the way.. Hvis du ser noe svært i byen som ser ut som en polarhundblanding, pass deg. Dama som eier den (ikke helt stabil), har ikke kontroll, og den er ikke særlig hundevennlig...

Skrevet

Jeg henger jo mest rundt i Åsgårdtstrand/Horten området, Men jeg vil tro at messeområdet er ganske greit.. Hvertfall på dagtid!

Vet Oslo Hundeskole har kurs der noen kvelder.. Hvis ikke er Essoskauen veldig fin å gå i.. (litt stykke å kjøre da <_< )

Skrevet
Jeg henger jo mest rundt i Åsgårdtstrand/Horten området, Men jeg vil tro at messeområdet er ganske greit.. Hvertfall på dagtid!

Vet Oslo Hundeskole har kurs der noen kvelder.. Hvis ikke er Essoskauen veldig fin å gå i.. (litt stykke å kjøre da <_< )

Dette er altså egentlig skrevet av Zoey, som bare ikke helt fikk md seg at Pil ikke var logget av :rolleyes:

Pil suglåner Zoey's pc :)

Skrevet

Jeg gikk på Grevestien iallefall, det er muligens på Eik.

Folk må gjerne ha hundene sine løse, det er bare fint og flott det. Men de skal ikke komme bort til min hund, liksom. Dessverre er det jo ikke alle som har fått med seg det, så jeg tenkte å holde meg unna de områdene hvor det er stor sjanse for å snuble over de.

Så det pleier å være ok i Greveskogen/Eik? Det er er jo like borti høgget her, så sånn sett er det genialt. Skal jeg kjøre så stikker jeg til skoger jeg vet det ikke er folk, og da får bassen løpe løs.

Hvor er Messeområdet? Er det langt unna Solvang?

Jeg så en illsint Polarblanding i sentrum i går faktisk, IW! Den kastet seg ut etter Charlie, og Charlie bare bustet og gryntet litt! Da ble jeg stolt av'en da! :)

Skrevet

Messeområdet er ikke langt unna Solvang. Hvis du tenker kunstgressbanen (med treningssenteret på Solvang, ligger rett innenfor bomringen), at du står med den i ryggen. Så får du hovedveien rett forran deg, og på andre siden av den er det noen kunstige, firkantede "dammer". Rundt der er messeområdet, du har to innehaller, disse vanndammene, en stor grusparkeringsplass (der pleide vi å trene før) samt en løpebane.

Skrevet
Jeg henger jo mest rundt i Åsgårdtstrand/Horten området, Men jeg vil tro at messeområdet er ganske greit.. Hvertfall på dagtid!

Vet Oslo Hundeskole har kurs der noen kvelder.. Hvis ikke er Essoskauen veldig fin å gå i.. (litt stykke å kjøre da <_< )

Essoskauen er fin på "ikke typiske" turdager. Søndager og andre helligdager er det mye folk og hunder og ikke alle er like nøye med hundene sine.... I tillegg er det mye flått der så det lønner seg å være utstyrt med middel mot disse. Har også hørt at det er mye hoggorm der, selv om jeg aldri har sett noen.. heldigvis :) M.a.o. en typisk vinterskog :rolleyes:

Ellers fant jeg ut med min forrige galning at det lønte seg å gå tidlig på formiddagen eller sent på kvelden i greveskogområde. Det er jo så mange fine turstier der oppe :)

Når det gjelder den polarhunden så er det dama og ikke hunden det er noe galt med, tror jeg. Hun bor ikke så langt unna meg og en ettermiddag jeg skulle ta bussen var hun på samme buss med dyret. Den bare lå i midtgangen og folk måtte skræve over den. Bikkja brydde seg ikke, men jeg så at flere var redde/sleptiske uten at dette rørte hundeeieren spesielt <_<

Skrevet

Heihei :)

Jeg bor i Tønsberg, og har Essoskogen som en av de nærmeste naboene :P:P

Her er det kjempe fine turområder, og masse stier som du kan rote deg bort på..(noe jeg aaldri har gjort :):P )

Men, jeg har merket at hvis du går på de ordentlige stiene så kan du møte på en hund eller to, (de jeg har møtt har gått i bånd). Men i alle fall, i de ordentlige stiene her nærmest meg, der er det sånn at hvis du møter på en løs hund, så rekker du og rope til eieren, og gi beskjed. Men det er også sånn at du bare kan svinge av ved en liten sti, eller bare går lenger ut i skogen, så er det sjelden at du møter på en hund..Jeg har i alle fall aldri gjort det :D Og da er det ikke sånn at du må langt ut i ødemarka, bare svinge av på en liten sti liksom ;P

(Og ja, det er veldig mye huggorm i essoskogen, jeg har aldri møtt på når jeg er ute og går tur, men så har ikke jeg gått på de verste plassene heller da ;D Men mange av naboene mine har møtt på flere. Og det har vært noen huggormer i nabolaget og på skolen min :P (bare litt sånn unødvendig informasjon ^^)..)

Skrevet

Ja det er få hunder oppi skogene der. Går der ofte på dagen selv, med bikkja løs. Hun kommer ikke hvis hun ser ett menneske før før jeg ser det, så vi går bare på de små stiene hvor ingen andre går :D Er overraskende få hunder der. Møter kanskje en hund i uka, og jeg går i skogene rundt eik nesten hver dag.

Skrevet

Er ikkke helt inne på navnene, men esso skogen er det mellom Eik og Slagen/Rom? Ihverfall kan man gå fra Eik og helt til Åsgårdstrand inne i skogen, må bare krysse en vei. Jeg brukte å gå masse tur rundt Lefdal rideskole og skogen der, og mot Robergrønningen, og møtte skjeldent hunder på turen der, men noen var det. Men vær obs på at det er kyr inngjerdet akkurat idet du kommer ut av skogen i Asgårdstrand, men de bryr vell neppe Charlie seg om;)

Og MYE flått i område!

Skrevet
Skal jeg kjøre så stikker jeg til skoger jeg vet det ikke er folk, og da får bassen løpe løs.

:) Essoskogen er vel kjøremateriale fra Solvang? Å komme meg opp til Greveskogen tar 12 min så det hadde vært et perfekt område å gå sånn til hverdags.

Sånn til de større utfluktene så benytter jeg en annen skog.

Urk til flåtten... Charlie er nemlig ubeskyttet. Men kyr bryr han seg ikke om nei. Oksen Ferdinand kan da ikke reagere på artsfrender?? :)

Skrevet
:) Essoskogen er vel kjøremateriale fra Solvang? Å komme meg opp til Greveskogen tar 12 min så det hadde vært et perfekt område å gå sånn til hverdags.

Sånn til de større utfluktene så benytter jeg en annen skog.

Urk til flåtten... Charlie er nemlig ubeskyttet. Men kyr bryr han seg ikke om nei. Oksen Ferdinand kan da ikke reagere på artsfrender?? :)

Trenger bil for å komme til Essoskogen fra Solvang - ellers blir det veeeeldig lang tur :rolleyes:

Men har du bil og har lyst på en lengre utflukt, så anbafaller jeg Trollsvann. På hverdagene har jeg aldri møtt en levende skjel der oppe. Det samme gjelder Merkedammen. Supre plasser :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
    • Flyttet til Trening og adferd, forumet "Treningsutfordringer" er for  utfordre hverandre til å trene på ulike ting. - moderator Dette er et kjent og vanlig problem. Og det vil IKKE bli bedre av seg selv. Hvis hunden har fått "øve" seg på dette i 18 mnd så har dere en jobb foran dere. Du finner mange tråder om passeringsproblematikk på forumet her, jeg anbefaler å søke opp og lese dem for ulike erfaringer, vinklinger og råd. Generelt. Se an hunden. Noen hunder er sosiale, andre ikke. Uansett har alle, spesielt valper og unghunder, godt av sosialisering med andre, trygge hunder dere kjenner. Dette betyr ikke nødvendigvis hilsing eller lek, men tur, trening, og bare være sammen med og i nærheten av andre hunder. Mitt inntrykk er at bcer ofte er mer opptatte av mennesker enn andre hunder, men de trenger uansett trening på å være rundt andre hunder.  Jobb med kontakt, samarbeid og lydighet generelt. Uten dette grunnlaget kommer man ingen veier. En BC er en aktiv og arbeidsom hund, og hvis de ikke får brukt seg nok blir problemadferden større. Med en bc mener jeg man burde drive aktivt hundesport, med mindre man faktisk bruker den til gjeting. Man må ikke konkurrere, men en bc MÅ ha mental aktivisering utover tur. Bruk kontakt og alternativ adferd i passeringer. Ser han en annen hund, skal han umiddelbart tenke at "jobben" er å gå ved siden av deg. Kanskje bære en leke du har med? Det begrenser også mulighet for knurring og bjeffing, MEN vær sikker på at den andre hunden ikke kan komme for nærme med tanke på ressursforsvar.  Noe jeg brukte mye på en av mine hunder var "søk" og kaste ut en neve godbiter. Da var han opptatt med å finne dem mens den andre hunden gikk forbi. Ikke veldig bra hvis det er en løs hund som kan komme bort, men i andre situasjoner kan det funke fint. Hvis dere jobber konsekvent med dette blir det en del av prosessen med å bli voksen, og vil forhåpentligvis gå over. Men alt arbeidet dere legger ned nå, også som ser ut til å overhodet ikke funke i hormontåka, vil vise seg på den andre siden.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...