Gå til innhold
Hundesonen.no

Jeg vil ha hund!


Happyface

Recommended Posts

Skrevet

Hei :icon_confused:

Jeg og min forlovede leter etter en hund, som kan passe i en leilighet i sentrum, helst en liten en :lol:

Vi har små unger i familien, og vil veldi gjerne bruke hunden til familie liv, og utstilling :P Forloveden min vil ikke ha en veldig jentete hund, men en liten en. han vil kunne gå på tur med den uten att han føler seg femi:P teit ja, men det er slik han er:P

Plis hjelp mej, selv er jeg veldi glad i cairn terrier og dvergpincher.

Takk :o

  • Svar 60
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Bare lurer:

- Hvor mye aktivitet og mental trening vil dere kunne gi hunden daglig?

- Hvor mye tid vil dere bruke på evt. pelsstell for å holde hunden i utstillingskondisjon?

Det er litt enklere å sile ut "uegnede" raser hvis du har litt flere spesifikasjoner? :icon_confused:

Skrevet

Pels stell spiller ingen rolle:).... det har jeg tid til, og det kan virker også koselig å stelle å dolle me pelsen til hunden min, men vi har ikke allverdens med tid til mosjon og slik... middels vil jeg si. kan gå lange turer, men ikke så mye tid til kurs og andre ting. Men jeg vil lære den mange triks da, det liker jeg å holde på med...

Skrevet

Hva med strihåret dachs?

Dette er den eneste lille hunden jeg kunne tenkt meg iallefall, for den er liten uten å se liten ut. Om du skjønner hehe... ikke de der utstående øynene, fast i fisken, og ordentlig tak i den.

Kjenner en nydelig liten jente, hun bor i en liten leilighet i storbyen, og det går kjempefint. Nå er kanskje ikke dachsen den mest utpregede familiehund, uten at jeg vet så mye om det. Og en liten hund vil jo også oppleve barns behandling av den som voldsommere enn en stor hund. Dachsen (iallefall den strihårede) har veldig høy smerteterskel, og det som er litt spesielt er at huden ikke er festet ordentlig til kroppen, slik at man kan løfte den opp i skinnet selv når den er voksen. Dette er pga. deres funksjon som grevlinghund, og at jegeren skulle/kan dra den lett ut av hiet.

Pelstell er det ikke så mye av, men en gjennombørsting av og til er sikkert fint. Skal du bruke den i utstilling må også håret på ryggen nappes, der blir det gjerne en hanekam. (Noe som jeg synes er veldig fint egentlig, den jeg kjenner nappes ikke, og er helt nydelig. Perfekt vil jeg si, har blitt helt forelsket jeg)

Uansett, jeg tror absolutt ikke en mann vil føle seg femi med en slik hund altså.

http://www.canis.no/oppdretter/rasepres.php?raseid=197

Undra.jpg

Skrevet

Dachs er ikke femi og de er jo veldig egnet for utstilling, ikke agility. For de har for lang rygg eller noe sånt. (den delen er jeg ikke ekspert på sorry). Dachs finnes i flere pelsvarianter, så dere kan på en måte "bestemme" hvilken mengde pelstell du vil ha.

rase_195_1.jpg

Skrevet
jeg sa ikke att den var femi heller! :icon_confused: der var shih tzu`en som var det...

vi skal lese om dachs`en :lol: veldig fin hund :rolleyes:

Nei jeg vet! Jeg skrev helt feil :o

Skrevet

Du vil heller bruke tid på å stelle pelsen enn å gå på lærerike kurs, som abolutt er å anbefale nybegynnere?

Skrevet

vi er ikke nybegynnere! ej har vokst opp med hunder, og hatt to selv! så nå vil jeg heller bruke tid på å stelle hunden til utsilling enn å ta kurs eg har tatt før! jeg har bare ikke erfaring med hvilken små hunder som passer best i bylivet..

Skrevet
vi er ikke nybegynnere! ej har vokst opp med hunder, og hatt to selv! så nå vil jeg heller bruke tid på å stelle hunden til utsilling enn å ta kurs eg har tatt før!
Ok, beklager.
Skrevet
jeg sa ikke att den var femi heller! :icon_confused: der var shih tzu`en som var det...

vi skal lese om dachs`en :o veldig fin hund :rolleyes:

vær obs på at alle dachsvariantene krever mye mosjon. spes strihår og korth¨årsvarianten. de er avlet for å jaktes med. er på mange måter som en vorsther med korte ben..... :lol:

Skrevet

Å? det viste jeg ikke...

off.. hva skal jeg gjøre? jeg vil så gjerne ha en liten utstillings hund, men en som ikke er for jentete!

Skrevet
vær obs på at alle dachsvariantene krever mye mosjon. spes strihår og korth¨årsvarianten. de er avlet for å jaktes med. er på mange måter som en vorsther med korte ben..... :icon_confused:

På canis står det at de bare har middels mosjonsbehov? Men jeg vet jo ikke hvor rett de pleier å ha.

Lanhår da, evt?

Skrevet

Dvergschnauzer da? De er jo små hunder som har litt tøffere utseende en de fleste små hunder. De er sporty og er glad i turer, men de ligger ikke å piper og pistrer om de ikke får en lang tur hver eneste dag.. De røyter ikke, men må nappes noen ganger i året. Skal du ha den på utstilling så krever det en god del pelsstell da. men det kan man evnt betale oppdretter/ en hundefrisør til å hjelpe deg med :icon_confused:

Skrevet
Dvergschnauzer da? De er jo små hunder som har litt tøffere utseende en de fleste små hunder. De er sporty og er glad i turer, men de ligger ikke å piper og pistrer om de ikke får en lang tur hver eneste dag.. De røyter ikke, men må nappes noen ganger i året. Skal du ha den på utstilling så krever det en god del pelsstell da. men det kan man evnt betale oppdretter/ en hundefrisør til å hjelpe deg med :icon_confused:

Ja enig. Schnauzer kan jo være noe.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...