Gå til innhold
Hundesonen.no

Rottweiler oppdrettere


Silje

Recommended Posts

Har en god venn som nå endelig (ja etter LANG tid på leting etter rette rasen) har bestemt seg for at Rottweiler er den rette rasen for han. Og jeg må si meg rungende enig med han!

Jeg har en del erfaring med rasen fra "gamledager" og alt jeg har erfart i den tid sier meg at vennen min absolutt er en egnet Rottiseier.

Hunden trenger ikke være fra de heftigste arbeidslinjer, men likevel ha en litt motor. Hunden vil bli brukt til lydighet uten ambisjoner om å nå eliten. Hunden vil nok også bli stilt da jeg har meldt meg frivillig til dette.

MEN, jeg er ikke kjent innen Rottismiljøet og trenger derfor litt hjelp til å finne en god oppdretter med gode linjer!

Hva bør man være obs på helsemessig og gemyttsmessig?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Hei

Jeg har hatt rottis jupp, men jeg må innrømme at jeg ikke har sånn enorm kjennskap til linjer osv. - det er jo tusenvis av oppdrettere.

Men jeg har tre oppdrettere som jeg uten tvil vil anbefale både fordi de generelt sett har friske hunder, og fordi de er svært hyggelig å ha med å gjøre på alle måter.

Kennel Ambolt - har supertrivelige hunder, motor, arbeidskapasitet og ett godt eksteriør er alle prioriterte ting. De er også aktive med sine hunder og de er veldig veldig trivelige.

Kennel Knertebo - veldig seriøse, stiller krav til valpekjøperne og har veldig trivelige hunder

Kennel Bittebitt - begge de to forannevnte har startet med hunder fra denne kennelen, veldig trivelige hunder.

Det er på en måte de tre jeg kjenner godt, og derfor aldri ville nøle med å anbefale hund derfra. Alle tre har enorm kunnskap om hund, og de stiller opp for valpekjøperne med råd og veiledning hele veien.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det finnes utrolig mange rottweiler oppdrettere her i landet og det er jammen ikke lett å finne en god oppdretter.

Jeg vil anbefale deg å ta en titt inne på Rottweilerklubben sine sider, der driver de med valpeformidling og har en liste over valpekull som følger klubbens alvskriterier. Der er det også en hannhundliste.. Jeg har selv en fantastisk tispe etter Xato Van Der Polderbos - hun har et helt utrolig bra gemytt og bra nok motor (men ikke for mye).

I tillegg til å velge etter alvskriteriene ville jeg undersøkt linjene nøyere etter sykdommer osv.. Forøvrig syns jeg det kullet som ligger øverst på sidene til klubben nå virker veldig interessant men der er det jo bare 1 hanne ledig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet ikke så veldig mye om de forskjellige oppdretterne, men det jeg kan si er at Knertebo Kennel er utrolig flinke. De tar veldig godt vare på alle valpekjøperne. De har også en del krav til valpekjøperne, både at de må møte personen før du får kjøpe valp og blir "godkjent", og at man må MH-teste hunden og ta hunden med på funksjonsanalyse+++. De gjør alt de kan for at rasen skal bli forbedret til det positive. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...