Gå til innhold
Hundesonen.no

Inkludering og hundespråk.


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

Når Pondus, Ask og Stella er fx ute og løper/leker osv, så blir aldri Pondus inkludert, han får ikke være med, og blir kjeftet på å oversett av de to andre, spesiellt Stella. Om bare Stella og Pondus er ute går det bra. I morrest for eksempel var jeg nede i fjæra med dem. Ask og Stella hadde drakamp med lina til Ask og Pondus ville være med. Men "Problemet" med Pondus er at han vil være venner, og slikker Ask konstant i munnviken. Ask er pisslei, men sier aldri skikkelig ifra, han bare blir moderat sur og ikke forbanna. Ettersom Ask blir irritert fortsetter jo bare Pondus. Om Pondus går bort til Stella for å leke på hennes side får han ikke lov til det heller, og ender opp med å løpe bort til meg for så å prøve å bli med i leken igjen, men får aldri lov av Stella og han behandler Ask på feil måte om han vil bli venner der, men det skjønner jo ikke Pondus. :lol: Bør vi slutte å ha med alle tre ut samtidig og heller sørge for at Pondus blir inkludert? Når Ask er med gidder jo ikke stella å leke med Pondus. Eller er det greit at det er sånn? :ahappy:

Når det gjelder Pondus og slikkingen i munnviken til Ask så er jo det et underkastende signal. Men jeg skjønner ikke hvordan han ikke slutter. Han har bodd her i et halvt år snart, og har holdt på sånn med Ask hele tiden. Ask svarer med å knurre og gå unna, men Pondus fortsetter jo bare. Han gir seg etter en stund, men alikevell er jo dette en prosess som gjentar seg hver dag, hver gang an av dem kommer inn i hundegården osv. Jeg er egentlig glad han er sånn, jeg vil heller ha han underkastende enn høy på pæra, for da ville det hvertfall kræsjet mellom han og Ask. De er gode venner og overser hverandre når denne prosessen er ferdig. Pondus har nok skjønt at han er nederst i rang, derav slikkingen(?). Er det "Normalt" at hunder nederst i rang utfører dette hele tiden? Og ville dette gitt seg om Ask tok seg bryet med å si fra skikkelig en gang for alle? Jeg tenker ikke slosskamp, men at han sier noe litt annet enn "knurrknurr"? Pondus gir seg jo når han blir tiltalt, men senere er han jo like underkastende og slikkende igjen.

Noen som skjønte dette? Ble veldig rotete... :rolleyes:

Skrevet

Jeg hadde gått i mellom mtp den slikkinga i munnviken.

Kjempebra at hunder gjør det altså, det er jo en klar underkastelse,

MEN det får ikke utvikle seg til å bli reneste tvangshandlingen spør du meg :ahappy:

Mine hunder HATER innpåslitne, ynge hunder som skal smiske, smiske, smiske med dem, de blir rett og slett, som du også nevner, irritert. De knurrer og går bort. Om ikke den unge jyplingen tar det hintet, så smeller det til slutt - og det er jo ikke bra egentlig fordi den unge kan bli skikkelig redd stakkar. Derfor går jeg imellom på mine hunder i allefall - det føles rett med de.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...