Gå til innhold
Hundesonen.no

Schäfer angrep jente.


Linda Marie

Recommended Posts

Skal ikke uttale meg om hvorvidt veterinæren har rett eller ikke, men jeg syns det er interessant at 19åringen ble kalt "ungjente". Hadde hun slått ned eller ranet noen, ville hun vært "19 år gammel kvinne".

- Og jo, man kan anmelde forholdet og kreve hunden avlivet, men det er foreløpig ingen automatikk i at hunden avlives av den grunn..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna
De to hundene var begge i bånd, og ville hilse på hverandre. Plutselig gikk schæferen til angrep på den langt mindre cocker spanielen. Søgne-jenta forsøkte å redde sin hund. Da gikk schæferen til angrep også på henne.

Når man gjør det man ikke skal gjøre i en sloss kamp så hender slikt... At begge med vellvilje lot hundene hilse så kaller jeg det heller ikke ett angrep. Ikke utifra den beskrivelsen der..

Normalt er schæfere «feige», og ønsker å trekke seg bort fra fare. Det kan derimot tenkes at den vil forsvare seg ettersom den var i bånd, og ikke kunne komme unna, sier Solvang.

Forøvrig syns jeg dette er dem mest idiotiske komentaren jeg noen gang har hørt fra en vet... Og viser litt om rase- og atferdskunnskap. *rister litt på hode*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"§ 18. Avliving eller omplassering av en hund etter en eller flere uønskede hendelser

En hund som har angrepet eller skadet et menneske, kan politiet i ettertid vedta å avlive dersom ikke dette fremstår som et uforholdsmessig tiltak. "

Denne veterinæren ville jeg definitivt ikke gått til. Ikke nødvendigvis fordi hun mangler kunnskap om hundeadferd og lovgivning, men fordi hun ikke har den fjerneste oversikt over sin egen kompetanse. Jeg stoler ikke på noen som tydelig ikke er i stand til å si "det vet jeg ikke, det ligger utenfor mitt område".

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"§ 18. Avliving eller omplassering av en hund etter en eller flere uønskede hendelser

En hund som har angrepet eller skadet et menneske, kan politiet i ettertid vedta å avlive dersom ikke dette fremstår som et uforholdsmessig tiltak. "

Denne veterinæren ville jeg definitivt ikke gått til. Ikke nødvendigvis fordi hun mangler kunnskap om hundeadferd og lovgivning, men fordi hun ikke har den fjerneste oversikt over sin egen kompetanse. Jeg stoler ikke på noen som tydelig ikke er i stand til å si "det vet jeg ikke, det ligger utenfor mitt område".

Helt enig! Jeg ble helt paff da jeg leste svarene til veterinæren! Hvorfor kan ikke avisene snakke med en adferdsekspert? Sikkert fordi en adferdsekspert faktisk ville svart på en saklig og grei måte, og det lager ikke avisoverskrifter!

P.S.

Quotet fra hundeloven §14: "Så langt følgende særlige bestemmelser rekker, gjelder de foran den generelle regelen i annet ledd:

a) Ved pågående eller nært forestående angrep mot en person kan enhver gjøre det inngrep mot hunden som fremstår som nødvendig for å avverge skade. Dette fritar ikke den som helt eller delvis har provosert et angrep, fra straffansvar eller erstatningsansvar "

Så strengt tatt kunne cockereieren egentlig kverka schäferen "der og da"...? Eller?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil tro at avlivning i dette tilfellet vi "framstå som uforholdsmessig tiltak" (§ 18)

Min begrunnelse :

Begge lot hundene hilse, og er dermed delaktig i situasjonen som oppsto. Det må dermed kalles et hendelig uhell.

Jeg skjønner godt at jenta prøvde å redde hunden sin, jeg ville nok gjort det samme. Men når man stikker hendene inn i en sånn situasjon, så må man ikke bli forbauset om hendene ikke er liljehvite etterpå.

Kall meg gjerne "rasist", men jeg lar aldri mine hunder hilse på schæfere som jeg ikke kjenner godt. Har sett for mange av dem som hater mindre hunder.... Nå er jo dette litt OT i denne sammenhengen, da schæferen her tydeligvis ikke tilkjennega sine intensjoner på forhånd.

§14 sier at man kan gjøre det som er nødvendig for å forhindre skade/angrep. Dette tolker mange som at det er lov å drepe en hund som angriper/skader. Jeg ber om at man legger merke til at det står "det som er nødvendig" Det betyr, slik jeg ser det, at det skal prøves andre løsninger. Avliving skal ikke benyttes i utrengsmål, og det skal vi være glade for!

*Dobbelpost, bruk redigeringsfunksjonen, mod Emilie*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helt enig! Jeg ble helt paff da jeg leste svarene til veterinæren! Hvorfor kan ikke avisene snakke med en adferdsekspert? Sikkert fordi en adferdsekspert faktisk ville svart på en saklig og grei måte, og det lager ikke avisoverskrifter!

P.S.

Quotet fra hundeloven §14: "Så langt følgende særlige bestemmelser rekker, gjelder de foran den generelle regelen i annet ledd:

a) Ved pågående eller nært forestående angrep mot en person kan enhver gjøre det inngrep mot hunden som fremstår som nødvendig for å avverge skade. Dette fritar ikke den som helt eller delvis har provosert et angrep, fra straffansvar eller erstatningsansvar "

Så strengt tatt kunne cockereieren egentlig kverka schäferen "der og da"...? Eller?

Dersom det er tydelig at hunden er til klar fare (kommer å gå løs på andre) kan den avlives av den som måtte være tilstede, såfremt det er nødvendig for å avverge skade (mao. forskjell på chi og leonberger der).

I dette tilfellet vil jeg ikke si at hunden var til noen videre fare for folk - den bet ei jente som stakk seg inn i en hundeslosskamp.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...