Gå til innhold
Hundesonen.no

Når man skal ha hunden for alltid..


TonjeM

Recommended Posts

Jeg har bestemt at lille basenji skal være med meg for bestandig, men naturen begynner å stikke kjepper i hjulet her. Hun ble jo skadet i nakken i våres, og røntgen så ut til å gjøre det enda verre. Jeg endte opp hos Torill Malmer og akupunktur hvilket syntes å hjelpe noe aldeles fortreffelig.

Imidlertid viste røntgen at lille basenji er full av forkalkninger og har et veldig slitt skjelett og spondylose. Og etter runden i våres er hun fremdeles ikke helt slik hun var. Etter røntgen fikk hun jo noen greier som gjorde at hun sjanglet når hun gikk og datt gjerne overende etter et par meter. AKupunkturen gjorde mye for å fikse dette (tror jeg, vet jo ikke om hun hadde blitt bedre uansett!). Hun har fremdeles spor etter skaden, subber litt på høyre forben, "tipper over" når hun skal bæsje.. (hadde jo vært helt komisk hadde det ikke vært så leit, hun tipper lett over på trynet når hun skal bæsje..), og ute i skogen så bommer hun rett som det er på sine halsbrekkende hopp og sprett i tungt terreng.

Lille basenji blir 10 år gammel, begynner å bli veldig grå i pelsen, men basenjier blir jo gjerne både 14-15-16 år, så jeg synes at det er vel tidlig å klassifisere henne som en gammel hund. På den annen side så har hun kanskje et fysisk tyngre liv i forhold til "vanlige basenjier" (en "vanlig" basenji tror jeg egentlig ikke eksisterer men!) og det kanskje gjør at hun eldes fortere.. jeg vet ikke. Uansett så er jeg ute etter råd og tips i forhold til hunder som er fysisk slitte.

Ser at det tidligere er diskutert "Cosequin" eller noe sånt mot forkalkninger, skulle gjerne hatt noen innspill på det - hjelper det over tid eller er det av klassen "jeg tror det hjelper for jeg tror på homeopati"? (Jeg er selv dypt skeptisk til sånt..). Hva slags bivirkninger har det? (For at noe skal være virksomt så vil det ofte være bivirkninger.. det er ofte tegn på at et stoff faktisk har noen effekt). Går det å kombinere med tyroksin-medisinering (lille basenji har hypotyrose så hun får tyroksin hver dag)? Når det gjelder Plaque off feks så advares det mot problemer med skjoldbrusk-kjertelen og at man skal rådføre seg med sin veterinær (ikke at det hjelper noe som helst..).

Er det annet som kan bremse/mildne effekkten av forkalkninger?

Og hva gjør man med turer etc? Jeg ser at lille basenji slår seg i skogen, hun glemmer at hun ikke er så sprek og det innebærer en del stygge fall i stor fart (skjønt akkurat nå er det båndtvang så hun får ikke løpe løs, vi sykler en del isteden og det går helt greit). Også inne slår hun seg en gang imellom pga hun er simpelthen ikke så spretten med like stor kroppskontroll som før. Hva gjør man med sånt? Forsøker å skjerme eller la det stå til og håper at bikkja skjønner tegninga selv?

Sukk.. vanskelig dette..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hun vært på nevrologisk undersøkelse så du vet at det ikke er noen nevrologiske problemer hun sliter med (tenker på test av propriosepsjonen hennes)?

(bare jeg som kommer med noen tanker når det gjelder snublingen)

Det vi gjør på jobben for at hundene skal skjønne høyde forskjellene igjen i skogen/hverdags livet etter skader er å la de gå (kontrollert i kobbel) over lave hindre for så å høyne dem etterhvert.

Når stegene er fine og hun løfter labbene bedre så kan du begynne å øke farten over hindrene, igjen så er de lave i høyden.

Chicka får et middel som heter Stride mot forkalkninger og som gjør brusken i leddene bedre, jeg merker forskjell på Chicka med det, men jeg ville spurt veterinæren om det kan kombineres med medisinen mot Hypotyrosen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Naturen har det med å stikke kjepper i hjula for slike planer, desverre.

Går du til en vanlig veternær, så får du nestengarantert (om du ikke alt har fått det) rimadyl, som da både er smertestillende, betennelsesdempende og har vistnok vist seg å ha en bra effekt på forkalkninger.

Mamma brukte Rimadyl og selolje (?) med stort hell på gamlemor det siste året. Det fjerna mye av vondten og stivheten i kroppen til Rexie. Enda hun var 12 år.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min 10 år gamle dalmatiner har vært overvektig i lang tid, og når vi endelig kom i mål med vekta merka jeg at hun avlastet høyre bakfot. En rtg undersøkelse avslørte raskt store forkalkninger i høyre kne. Venstre ser slitent ut, men har ikke forkalkninger.

Vi startet med Hills J/D og Rimadyl. Bare et par dager etterpå gikk hun helt uten å halte, og nå er hun med meg på fjellturer og lange trimmeturer opp og ned bratte bakker. Hun går greit opp bakkene, men jeg ser at hun reserverer seg en del når vi går ned. Kjenner jo selv at det sliter mer på knærne når vi går ned ( bakkene er lange og BRATTE ), så det tar vi hensyn til, og tusler ned igjen. Det er jo ikke ned bakkene jeg blir sprek uansett :lol:

Hun er helt haltfri tom om jeg har glemt å gi henne rimadylen på kvelden strekker hun seg ut og er haltfri på morran.

Har ei venninne med en 11 år gammel setter som har spondylose og forkalkninger i ryggen. Hun er i toppform og helt uten smerte, kun på Hills J/D! J/D sitter i kroppen ca 2 mnd etter at du har sluttet, og hun har testet det ut. Bruker hun to sekker med annen mat til henne blir hun stiv, uvillig til å gå tur og ligger mye rolig. Starter hun på med J/D igjen tar det max 14 dager før hun merker forskjell. Jeg har ikke tatt sjansen på å kutte ut hverken rimadyl eller J/D på Ita enda, synes ikke hun "fortjener" dette.

Renate:

Stride, virker det på samme viset som Cosequin? Det jeg ikke har klart å fjerne på Ita er en stivhet i bakparten. Hun klarer ikke ta ut steget og gi like mye action og drive som før. Når jeg stiller henne opp har hun en tendens til å stå noe understilt. Har også vurdert massasje, men vet ikke om det kunne ha hjulpet henne. Om du kan tipse meg om noe så blir jeg utrolig glad. Hun har ikke vondt i bakparten, men vi merket det når hun var dopa og vi skulle f.eks ta hoftebilde av henne. Det var vanskelig å få strekt ut hoftepartiet så hun lå helt utstrakt med hele kroppen ( på ryggen ) Fant ikke noe spondylose eller andre forkalkninger der heller. Det er kun kneet som er forkalket. Vil f.eks massasje og evt laser kunne hjelpe henne?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva betyr "for bestandig"? Syns du sier det selv i overskriften, jeg. Kanskje det er nok nå. Kanskje en hund som er sliten rett og slett har best av å få hvile.

Nå kjenner jo ikke jeg verken din hund, eller noen av de andre som blir beskrevet her, så dette blir jo bare generelle betraktninger og må ikke taes personlig av noen.

Men jeg ville nok vurdert å la en hund med kroniske smerter eller progredierende lidelser av ymse slag, slippe så fort som mulig. Hunder viser gjerne ikke smerter før de er rimelig syke. Den sjangsen liker jeg ikke å ta. Hvor lenge har de ikke hatt det vondt før vi forstår at noe er galt. Så skal vi altså til med å fjerne eller dempe symptomer på lidelser som ikke lar seg kurerer. Hundene kan ikke brukes lenger, de må løftes ut og inn av biler, hyler når de jumper,eller kravler opp i sofaen, blir utslitte etter korte spaserturer, eller viser andre symptomer som begrenser deres naturlige hundeliv betraktelig. Kan det være at vi med vår avlivningsvegring isteden seigpiner hundene i det uendelige?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for innspill!

Aller først til Ida - lille basenji har langt igjen til kronisk smertestadiet inntil videre tror jeg - tro meg, jeg ville aldri la henne lide unødvendig - men jeg skulle svært gjerne hatt henne for bestandig ja - overskriften var nok ment som en litt sorgfull spøk, for de fleste av oss ønsker vel at biskene våre skal være med oss "for alltid" (og da helst ikke i formen av aske i en urne!)?

Vi har Rimadyl i bakhånd, men lille basenji halter ikke og har ikke smerter tror jeg. Bortsett fra "klønetheten" (som kanskje kan være nevrologisk etter den der nakkeskaden, eller rettere sagt røntgenundersøkelsen hvor jeg har mistanke om at de var vel hardhendte med henne, det var etter den som hun begynte med sjangling/tipping og fot-subbing) så virker hun frisk som en fisk. Poenget er at jeg vet hun har forkalkninger og spondylose, og det er jo en fordel å vite om slikt før hun har vist noe særlig symptomer, er det ikke? Så jeg vil gjerne kjøre forebyggende tiltak, men lurer på hva de skulle være..

Så jeg kan sjekke ut Stride eventuelt Cosequin, sjekke ut Hills og selolje (!) - og forsøke å øve henne litt i å begrense sin akrobatikk (altså lille basenji - det er slutt på å klatre i bokhylla! Og å hoppe rett opp på tastaturet til PC-en fra stillestående på gulvet bør det også være slutt på..). Jeg tenkte også at hun kanskje kunne få noen turer til Torill Malmer og litt "laser-akupunktur", sånn for sikkerhets skyld. Men hun må lære å være roligere i skogen, jeg vet bare ikke hvordan jeg skal få lært henne det - har hun fugl/hare i sikte så er hun som et lite lyn. Før behersket hun jo terrenget fullstendig - å se henne i vill fart i terreng man visste var beinhardt, hogstfelt feks, var helt fantastisk, hun løp som var det den fineste autostradaen, nå er det "nesten" slik, men plutselig trår hun feil og det blir flikk-flakk i lufta - har forsåvidt gått bra så langt, men det er nok bare flaks - og det kan umulig være bra for henne fysisk.. Alternativet er å alltid ha henne i bånd, også etter slutten på båndtvangen - men det er mer hjerteskjærende, legge bånd på henne slik.. å ta fra henne muligheten til å være "ekte basenji" og leve ut instinkt-sidene, det hun faktisk er "laget for" og vi som er så heldige at vi kan gi henne de forholdene. Nei, det ville være trist, jeg ville føle meg som en kjempe-egoist om vi gjorde det.. Vanskelig dette.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min 10 år gamle dalmatiner har vært overvektig i lang tid, og når vi endelig kom i mål med vekta merka jeg at hun avlastet høyre bakfot. En rtg undersøkelse avslørte raskt store forkalkninger i høyre kne. Venstre ser slitent ut, men har ikke forkalkninger.

Vi startet med Hills J/D og Rimadyl. Bare et par dager etterpå gikk hun helt uten å halte, og nå er hun med meg på fjellturer og lange trimmeturer opp og ned bratte bakker. Hun går greit opp bakkene, men jeg ser at hun reserverer seg en del når vi går ned. Kjenner jo selv at det sliter mer på knærne når vi går ned ( bakkene er lange og BRATTE ), så det tar vi hensyn til, og tusler ned igjen. Det er jo ikke ned bakkene jeg blir sprek uansett :P

Hun er helt haltfri tom om jeg har glemt å gi henne rimadylen på kvelden strekker hun seg ut og er haltfri på morran.

Har ei venninne med en 11 år gammel setter som har spondylose og forkalkninger i ryggen. Hun er i toppform og helt uten smerte, kun på Hills J/D! J/D sitter i kroppen ca 2 mnd etter at du har sluttet, og hun har testet det ut. Bruker hun to sekker med annen mat til henne blir hun stiv, uvillig til å gå tur og ligger mye rolig. Starter hun på med J/D igjen tar det max 14 dager før hun merker forskjell. Jeg har ikke tatt sjansen på å kutte ut hverken rimadyl eller J/D på Ita enda, synes ikke hun "fortjener" dette.

Renate:

Stride, virker det på samme viset som Cosequin? Det jeg ikke har klart å fjerne på Ita er en stivhet i bakparten. Hun klarer ikke ta ut steget og gi like mye action og drive som før. Når jeg stiller henne opp har hun en tendens til å stå noe understilt. Har også vurdert massasje, men vet ikke om det kunne ha hjulpet henne. Om du kan tipse meg om noe så blir jeg utrolig glad. Hun har ikke vondt i bakparten, men vi merket det når hun var dopa og vi skulle f.eks ta hoftebilde av henne. Det var vanskelig å få strekt ut hoftepartiet så hun lå helt utstrakt med hele kroppen ( på ryggen ) Fant ikke noe spondylose eller andre forkalkninger der heller. Det er kun kneet som er forkalket. Vil f.eks massasje og evt laser kunne hjelpe henne?

Chicka går også på j/d og jeg forguder det fôret!

Stride virker på samme måte som Cosequin, men jeg vet ikke om Cosequine inneholder "Hyalronic Acid", det gjør Stride.

Jeg ville prøvd massasje/stretching/prom for å få opp spenninger og evt vasse med hun hvis hun liker å være i vannet, enten med vannet opp til patella eller helt opp til trocanter (Chicka går nå med vann til trocanter for at hun skal få mye extensjon på knærne sine).

Hvis du har tilgang til laser og noen som er flinke til å bruke den så ville jeg prøvd det, jeg har brukt laser på Chicka noen ganger og det har KNALL effekt på hun, spesiellt hvis du tar med gluteus og iliocostalis på kne hundene så er det utrolig bra.

Syntes egentlig at behandling med laser holder lenge også :P

*vi kan jo prates mer på pm eller ez på EO? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...