Gå til innhold
Hundesonen.no

Endring av atferd + lydighet, innkalling


Arhirwen

Recommended Posts

Hei!

Jeg skal overta en Shetland Sheepdog på ca 2,5 år (3 år september 08). Det spesielle her er at jeg var den som kjøpte hunden og hadde han som valp. Men av ulike årsaker hadde ingen av oss (samboer og meg) mulighet til å ha hunden, som forøvrig heter Trym. En i familien min overtok derfor Trym, men nå har det blitt endringer der i gården, så vi har bestemt oss (jeg og samboer) for å overta han igjen. Er klar over at dette er ikke helt sunt for en hund, men han har taklet omstendighetene og miljøforandringene bra. (og det måtte bare bli slik)

Nå over til det jeg lurer på.

I dag er Trym er hyperaktiv og stresset/usikker hund (og ja, jeg vet at det kan stamme fra forhistorien, men jeg ønsker konstruktive tilbakemeldinger :)), men samtidig en veldig glad hund. Det er en del ting jeg vil ta tak i, slik at han blir en rolig familiehund som kan bli med på mye morro. Slik det er i dag, blir det bare mas og stress.

1) Han blir fort rastløs og utålmodig. Han piper og maser, og klarer ikke å legge seg og slappe av. Dette kommer spesielt frem når det kommer besøk, eller når Trym er på besøk andre steder. Dette gjelder både kjente og ukjente. Det skjer også når han er med ut for å møte folk - enten det har vært kurs, møte venner på gatekjøkken osv.

Han blir også VELDIG glad når det kommer besøk, og løper opp og ned av sofaer, inn og ut av forskjellige rom og det ser ut til at han blir så glad at han ikke vet hvor han skal gjøre av seg! Ikke får vi til å roe han ned heller - da kommer pipingen mens han gnir seg opp etter oss og vil ha oppmerksomhet. Prøver å ignorere dette uten hell, da han blir bare enda mer innpåsliten og til tider blir det så ekstremt at han gnir hodet sitt inn til halsen vår og gjør ALT for å få oppmerksomhet.

Når han er ute (for eks møter venner ved et gatekjøkken) klarer han ikke å være rolig - han piper, maser, trekker i båndet og så videre. Hvis vi setter han inn i bilen, blir det bare enda mer piping.

Når dette nå er sagt, synes jeg at dette er tydelige tegn på minimal aktivisering av han som har Trym nå. De går en tur eller to i løpet av en dag, men ut over det er det lite stimulering. (en sheltie trenger jo mye stimuli og aktivisering). Kan det hende at vi får bukt med det jeg har nevnt ovenfor ved hjelp av aktivisering på tur/i park/hodebry osv.?

2) Trym er ram til å løpe vekk. Han som har hunden nå, har ved et par anledninger hatt Trym løs i hagen sin. Den ene gangen var Trym løs i hagen og etter et par minutter var hunden borte, og jeg (som står oppført som eier på microchipen) fikk en telefon fra Viking noen timer senere! Det gikk jo heldigvis bra, og det er jo løpetid nå så man må være obs på slike ting. (nabohunden der hadde visst også prøvd å stikke av)

Jeg skal derfor trene på innkalling og har funnet mange flotte tips om dette her inne! Men det jeg lurer på, er om det finnes andre ting jeg bør fokusere på her, i tillegg til innkalling?

3) Jeg må også få i gang en (altfor sen) sosialiseringsprosess. Han er ufattelig usikker når han er ute på tur, enten det er i en park eller vanlig gåtur langs veien. Ser han mennesker eller hunder, merker man at Trym spenner seg og blir veldig usikker. Når han var mindre skalv han også til tider. Sheltier er jo kjent for å være litt nervøse, derfor synes jeg det er kjedelig for hunden (og meg) at han skal være slik. Vil jo ha han med på mye fremover, og drømmen er å kunne sitte ute på cafe med Trym i bånd! :) Hva kan jeg gjøre her?

Jeg kjenner ikke så mange som har hund i dag, som egner seg til å ta del i en slik prosess.. Har heller ingen mulighet til å bli med på noe kurs akkurat nå.

Min personlige mening her er at mye kan stamme fra for lite aktivisering. Men det kommer også av en uklar sosialisering, der det har vært litt "hipp som happ" hva som har blitt gjort.

Og sist, men ikke minst: er det noe sjans ennå til å få Trym bedre, når han snart er 3 år? Sheltier er jo lærevillige, men er læringsprosessen like enkel som når han var yngre? Er forberedt på at det kan ta lengre tid enn det ville ha gjort med en valp/ettåring, men fint om noen har noen erfaringer!

Tusen takk for at du har lest gjennom hele dette innlegget! Det betyr mye for meg å få tips til disse spørsmålene! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er ikke noen "ekspert", men jeg har selv Sheltie (du har verdens beste rase forresten :D ). Noe av dette stresset kan så klart, komme av flyttingen, men det kan jo også være mange andre grunner. Ser du nevner lite aktivisering, kanskje også feil aktivisering? Jeg ville i alle fall tatt det litt med "ro" til å begynne med. Bygd opp tilliten mellom dere. Sheltier elsker jo å vite at de er "alt" for deg :blink: Min kan også bli stresset/usikker i noen situasjoner, men hun har forbedret seg kraftig den siste tiden. Vi har aldri "presset" henne til noe, hun har fått tatt ting i sitt tempo. Ros/belønning når han er rolig vil jeg tro er viktig i dette tilfellet. Jeg ville også fortsatt å overse maset, uansett hvor innpåsliten han blir :P Og masse belønning når det er slutt på det. I tillegg ville jeg tatt ham bort, slik at han ikke fikk lov til å "klikke helt" når det kommer besøk, og ikke få hilse før han er rolig (og klarer å hilse rolig). Jeg ville ikke tvunget ham inn i en omfattende sosialiseringsprosess, men fortsatt latt han få ta ting i sitt tempo. La han se på/klare å være rolig i nærheten av andre først og ta det gradvis nærmere og nærmere.

I tillegg ville jeg aktivisert ham mest mulig psykisk. Godbitsøk, lære inn triks og løse oppgaver. Håper det ordner seg for dere, lykke til! :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette høres veldig fornuftig ut! :blink: Kan hende jeg formulerte meg slik at det virket som om dette skulle skje i løpet av noen måneder - slik var det ikke ment. :lol:

Men tror det du sier om sosialisering er lurt - la det komme i sitt eget tempo, og heller fokusere på at han vet at han er den eneste i verden! Hehe.. selv om vi har to katter! Men de kommer han godt overens med, så tror ikke det blir noe problem!

Har også utrolig lyst til å trene agility med han etterhvert, og eventuelt kjøpe inn litt tuneller og holde på på egen hånd! :D Tror dette kan bli fin trim og lek, så fremt jeg går frem riktig. Hehe..

Sheltie er en flott hunderase, og jeg syns de er så flinke med kroppspråket sitt! Gleder meg virkelig til å få han tilbake nå, har savnet han fra dag 1! Og det vet jeg samboern har også! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Han er nok kanskje en smule understimulert, samtidig så tror jeg han stresser og er utilpass fordi dere forsøker å ingorere han når han søker støtte, dermed blir han enda mer opprørt og stressa.

Slutt å ignorer hunden når han ber om støtte er første råd. Eller første råd er at dere lærer dere å se forskjell på hva slags adferd som skal oppmuntres og hva som ikke skal.

En hund som søker kontakt og helt klart har behov for det - skal ha det - og trenger det for føle seg trygg. En hund som føler seg "alene" dvs. må fikse verden på egenhånd kan ofte bli stressa, pipete og utilpass.

For å få han roligere så skal dere ha han sammen med dere, gi den støtten han trenger - lær han at han ikke trenger å påta seg ansvar.

Når det kommer folk - ha bånd på han sånn at dere kan kontrollere han, vent med å la andre hilse på han til han puster med magen og er litt mer behersket. Støtt han - ikke vær sinte og sure - men rolig og behersket. Dette kommer han til å ta ganske fort vil jeg anta. Men først og fremst så føler jeg at den hunden trenger en bekreftelse på at noen faktisk er på hans lag.

Det er 100 måter å vise usikkerhet på...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det du skriver virker veldig klokt! Og jeg har faktisk ikke tenkt over den siden at han muligens ønsker en bekreftelse. Dette er noe jeg skal fokusere mye på - takk for vinklingen! :blink:

Kan hende han har møtt så mange mennesker at han ikke vet hva som skjer eller hvem han kan forholde seg til. Kan hende vi har vært lite mottakelige for hans glede fordi vi har tolket det som stress eller hyperaktivitet.

Hyggelig at dere svarer, dette gir meg mye! :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Agility kan nok være kjempelurt. Mi elsker det, og det har virkelig bygd opp selvtilliten hennes til de grader! :blink: Og det er jo ikke til å stikke under en stol at rasen gjør det godt i grenen :D

Jeg må forresten si at jeg er enig med Belgerpia her. Det jeg sa om ignorering var ment på "feil" type oppmerksomhet og mas. Der han trenger støtte er det så klart ikke ignorering som gjelder, men støtte :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...