Gå til innhold
Hundesonen.no

Rullestol og Agility


m-k-berr

Recommended Posts

Jeg skal begynne på agilitykurs 21.5. Jeg sitter i El-rullestol og må derfor være kreativ ved tanke på hvordan jeg skal gjøre ting. Det hadde vært fint å kommet i kontakt med noen i lignende situasjon :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har sett rullestolbrukere både vise hunder på utstilling og gå lydighet, men agility... kanskje du blir den første? Det blir vel mye at du blir ekspert på føring

Fant en norsk adresse til en som sitter i rullestol og som også driver med hundesport:

http://www.freewebs.com/leonbergerpoolde/index.htm

Her er et svar i ekspertpanelet fra en agilityekspert, til en rullestolbruker: http://www.canis.dk/ekspertpanel/spmsvar.p...ksp&start=1

Kanskje du må utenlands for å finne noen flere å dele spesifikke erfaringer med? Fant denne:

http://pets.groups.yahoo.com/group/AgilityOnWheels/

Fant også litt mer:

http://www.agilityvision.com/lady-wheelchair (om en amerikansk utøver, Judy Guillot, her er det litt mer om henne http://www.wheelchairs.com/customers/judy_...udy_guillot.htm og )

http://www.agilitynet.com/features/para-ll...paarmtrong.html (om den andre engelske utøver i rullestol i agility og hennes erfaringer, her er kontaktinfo på henne http://www.disabledhandlersassociation.com/)

http://www.para-agility.nl/THE%20START.htm (en ditto i Nederland, som er med i en internasjonal konkurranse, http://www.para-agility.nl/6e%20PAWC%202007%20eng..htm)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde rullestolbruker på kurs i agility en gang. Det gikk helt fint. Det vi jobbet med der var selvstendighet over hinder og føring. Får håpe instruktørene er flinke til å se hvilke muligheter dere har, men jeg ville lagt mye vekt på å få hunden trygg på hindere og avstandsbelønning.

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så kult! Hold oss gjerne oppdatert om hvordan det går. Lykke til! :whistle:

Kan ikke hjelpe deg direkte, men fant denne linken på et annet forum:

http://smoothmovesagility.com/index.php?op...&Itemid=159

Dobbeltpost brug redigeringsfunktionen mod. Einstein&Charlie

OT, men HÆÆ??? Det jeg har markert i grønt her var mitt innlegg! Litt overivrig moderator her?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva slags hund har du?

Jeg fikk være med ei dame i rullestol som trente sin hund, da skulle jeg være forstyrrende element, hund og eier hadde så knallfin kontakt, det var en fryd å se! Og hun hjalp meg til å beholde min store interesse for hund!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun er salig blanding!:Bichon frisé, shetland sheepdog, dverg schnauzer. Jeg mener hun er ganske spesiell.. Det er ikke mange hunder som er så vant til å forholde seg til en eier som ikke kan gjøre ting på tradisjonell måte. Vi gjør ting på vår måte, og får hjelp av mine assistenter ellers ;)

Men hun vet veldig godt hvem som er sjefen!

Jeg har en muskelsykdom som heter limb girdle muskeldystrofi, noe som gjør at jeg nå er ganske svak i hele kroppen. Jeg bruker elektrisk rullestol (kan ikke gå/stå) og trenger hjelp til det meste av dagligdagse tingene som matlaging, vaskin, stell, kjøring osv. Derfor har jeg BPA (Borgerstyrt Personling Assistanse) Jeg har 8 assistenter i turnus. De er mine "hender og føtter" og gjør det jeg ikke klarer.

Sara tror jeg setter pris på at jeg har BPA, for da blir det mye mer kos :P

Sara gir meg enormt mye! Men vinteren er en stor utfordring da jeg ikke kommer meg så mye ut. Hvor var det du møtte denne damen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

HUnden din høres kjempe søt ut.

Denne damen jeg kjente, det var da jeg var veldig ung jente. Si det er snart 18 år siden. Hun bodde i Kr.sand og hunden hette Lasse. Det var en Keeshound. Hun kunne bruke hendene sine, men ikke stå eller gå, så vidt jeg husker.

Det er bra du har personlige assistenter, at det fungerer. Lykke til videre med hundeholdet ditt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...
OT, men HÆÆ??? Det jeg har markert i grønt her var mitt innlegg! Litt overivrig moderator her?

Veldig fin link til deg da :devil:

var på tur til å si det til Wulfi før jeg så innlegget ditt ^^,

OT, ja de kan jo se etter navna. Selv om dere har ganske like avatarer :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...