Gå til innhold
Hundesonen.no

Aggressiv..


Walla

Recommended Posts

Skrevet

Hunden min var den mest sosiale hunden ever når hun var valp mot både mennesker og dyr, men SELVFØLGELIG så måtte det komme noe og ødelegge dette.

Vi var på tur en gang og hadde hun bånd, da det plutselig kom 2 løse rottweilere og angrep hun. Hun var jo i bånd stakkars og var bare lille valpen mot 2 store rottweilere. Skadet ble hun faktisk :wub: *Sint på mannen med rottweilere.

Dette er jo en stund siden nå men det sitter faktsik igjen. Hun blir redd av å møte andre hunder i bånd og hun glefser og knurrer mens de andre hundene bare vil hilse..

Lurte kanskje på om noen kan hjelpe meg og fortelle litt hva jeg kan gjøre for å forhindre at hun blir sånn.. Hadde blitt kjempe glad da :P

Skrevet

Nå er ikke jeg den mest kunskaps rike inne hunde atferd,men siden hunden di er usikker og redd for andre hunder så kan det kanskje hjelpe å la henne være sammen med en annen hund som er rolig og stødig og som ikke bryr seg om den atferden slik at du får bygget opp selvtilliten til hunden...eller være en plass det det er andre hunder og stå å observere på avstand sånn at hun får følelsen av og være trygg og ikke la andre fremmede hunder få lov hilse,men passere di på avstand sånn at hunder ser den andre hunden,men likevell kan føle seg trygg...men som sagt dette vet jeg for lite så kanskje andre har noen bedre råd å komme med:)

Edit:måtte rette di værste skrivefeila

Skrevet

Jeg fikk en venn av meg til å komme med hunden sin som er snill som en lam en gang og de kom godt overens, men jeg tror det er bare fordi hunden hennes ikke er interissert i å være sjefen. Det er det Wapa finner truende nettopp dette med at andre hunder skal kontrollere henne eller hva jeg skal kalle det.

Men jeg skal prøve på det du sa :lol:

Skrevet

Hva mener du med å kontrollere? Skjønner ikke helt hva de andre hundene gjør.. når mine møter nye hunder, tviler jeg på at akkurat det er første tanke, men mer "hvem er duv- er du grei- skal vi leke/gå vår vei/parre/slåss..?"

Jeg ville ikke utsatt henne for hilsesituasjoner hun tydeligvis ikke mestrer. Når hun trekker seg tilbake, viser hun tydelig at hun ikke liker ting. Ikke press henne ytterligere; hun har jo ikke noe valg, og kan finne ut at aggresjon er løsningen neste gang.. Finn stødige, trygge hunder, og bygg opp omgangskretsen derfra.

Bøker fins det massevis av, spesielt klikkersk, disse er ofte på engelsk. Ta en titt på canis, så finner du sikkert drøssevis.

Skrevet

Det jeg tipper det kan være, er at denne hunden er blitt engstelig i møtet med andre hunder - og derfor reagerer når de kommer innenfor "trygghetssonen" hennes, kanskje ikke minst når de er litt "påtrengende". En usikker hund vekker dessverre "mye rart" hos andre hunder, ikke minst de ikke så ålreite andre hundene - slike som "insisterer" på å hilse på en som ikke ønsker å bli hilst på.

Ser det tydelig på et par hunder vi kjenner: Den som ønsker litt mer avstand, men som ikke er gammel nok til å bli tatt helt på alvor, blir oftere forsøkt "tvangshilst" av litt bråkjekke hunder, enn den som er stødig, voksen og uhyre selvsikker - og kvarte størrelsen.

Du har en strihåret vorsteher, som jo er en rase med litt krutt i. Når den føler seg truet eller er usikker, så er det ikke uventet at den reagerer med å vise "aggressivitet" - det er vel fryktaggresjon da. Men bjeffingen og knurringen er vel EGENTLIG hennes måte å si fra at "ikke kom nærmere, jeg fikser det ikke". Hvis du da lar andre hunder fortsette å få komme bort, vil hun kanskje ta i enda mer. Andre hunder burde forøvrig ikke "føle for" å komme bort - de vet godt at det dreier seg om en redd hund, og en høflig og dannet hund ville da avstå fra å trenge seg på...

Som eier må du 1) hindre at andre hunder kommer stormende bort og trenger seg på din redde hund og samtidig 2) jobbe for å endre din hunds innstilling til andre hunder.

Din hund hadde én negativ opplevelse, som den ikke har kommet over. Vet ikke hvor gammel den var, det skriver du ikke. En valp som har blitt skremt, kan lett bli "ekkel" selv når den blir større - vold avler vold, pleier man å si: Den fikk stryk av voksne hunder, den kan risikere å gjøre det samme mot andre, yngre hunder. Eller den kan utvikle en atferd som ender med at den flyr på andre hunder. Det er lett å være etterpåklok - og spørre hva du gjorde i tiden etterpå for å gjøre hunden trygg igjen? Ser du er ganske ung, og det er vel noen voksne som også har et ansvar for denne hunden? For nå burde dere virkelig oppsøke kyndig hjelp - hos en atferdskonsulent eller hundetrener, som kan hjelpe dere med å få hunden tryggere igjen.

Det er umulig å gi råd uten å ha sett hunden, og du burde gjøre mer enn å lese bøker - en utagerende vorsteher som risikerer å angripe andre hunder av frykt kan bli farlige greier. Men hvis du vil lese bøker UANSETT, så er gode forfatternavn Åsa Ahlbom, Eva Bodfäldt, Micke Gustafsson, Anders Hallgren. Søk på navnene, så får du opp flere bøker. Da handler det om hunder og atferd generelt, men det kan nok også være nyttig for deg.

Skrevet

Tusen takk for svar! Det hjelper meg mye, skal gjøre alt jeg kan for å forhindre at hun blir værre.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...